Lycurgus Cup

Lycurgus Cup

Likurgus Kupası etkileyici Roma teknolojisinin bir örneğidir. Bu cam, Yunanistan’daki antik Trakya’nın hükümdarı Likurgus’un mitolojik hikayesini göstermektedir.

Likurgus, şarap tanrısı Dionysos’a ve Peri Ambrosia da dahil olmak üzere müritlerine eziyet çektirmiştir. Ambrosia, Dünya tanrıçasına onu kendisinden kurtarması için yalvardığı zaman Likurgus’u yenmişlerdir, sarmaşığa dönüşen tanrıça Likurgus’u ele geçirmiştir. Bu an kupanın görülmekte olan yüzünde tasvir edilmektedir.

Bu şaheser iki teknik sırra sahiptir. Birincisi dekorasyonun kupanın gövdesinden nasıl ayrık durabildiğiyle ilgilidir. Sonradan eklenen metalikler dışında kupa, sadece birkaç noktadan birbirine tutturulmuş iki cam tabakadan oluşmaktadır ki bu da bütün parçayı bir şaheser olarak görmek için aslında yeterlidir.

İkinci sır ise camın kendisinde saklıdır: Bu bir dikroik camdır. Bu da kupanın renginin normal ışıkta yeşilken ışık camın içine yansıdığında koyu kırmızı bir tona büründüğü anlamına gelmektedir. Kupa üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, camın yüzde birlik bir oranda gümüş ve altın elementlerini içerdiğini ve bunun da bu optik ve eşi benzeri olmayan karakteristik özelliği ortaya çıkardığını göstermektedir. Işık, gümüş ve altın moleküller üzerine yansıdığı zaman, kupa bizim de algılayabileceğimiz bir çeşit renk nüansını ortaya çıkarmaktadır.

Bu kupa, kimyasal analizlerin antik sanatsal sırları nasıl ortaya çıkardığının mükemmel bir örneğidir.

– Coraline Méric

iletişim: giritberkan@outlook.com.tr
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zaman Senin!
Sonraki
Yedigöller Milli Parkı: Turlar, Aktiviteler ve Konaklama
Bolu Yedigöller Milli Parkı.

Yedigöller Milli Parkı: Turlar, Aktiviteler ve Konaklama

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.