Neden Kıyafet Giyiyoruz?

Neden kıyafet giyiyoruz?

İnsanların çoğu bu soruyu çok anlamsız ve gereksiz bulacaktır, bence sandığımız kadar da gereksiz sayılmaz. Tabii bu soruyu toplumsal ahlak değerleri dışında değerlendirmekte büyük fayda var. Yoksa “ne yani çıplak mı gezelim” gibi saçma bir şeye dönüşme ihtimali var.

Neyse daha fazla uzatmadan geçelim bu konu hakkındaki belli belirsiz görüşlerime

Tarafsız ve en basit haliyle baktığımda kıyafet giymenin tek amacının bedenimizi saklamak olduğu gibi bir düşünceye vardım. Aslında asıl soru bu belki “neden bedenlerimizi saklıyoruz?”

Bakıldığında ,bundan kaçınan fazlasıyla insan var aslında. Kıyafet giymekten, bedenlerini gizlemekten kaçınan insanlar. Peki onlar kimler? Genel olarak şu anki toplumsal güzel vücut algısına uyan veya bu algıya uyabilmek için fazlasıyla emek harcamış insanlar. Bahsettiğim güzel vücuttan kastımı maalesef ,eminim ki aşağı yukarı herkes farkındadır. Peki iyi güzel de sizce bu insanlar bunları kendileri için mi yapıyorlar, gerçekten kendileri için mi ,lezzetli olan fakat vücut görünüşünü kötü etkileyecek yiyecekleri yemiyorlar veya zorlanarak sürekli spor yapıyorlar. Yine üzülerek söylüyorum ki bence hayır. Toplum için, çünkü herkes farkında insanların oluşturduğu toplumun nasıl da dış  görünüşe göre davrandığının. Bu durumda çok normal insanaların vücutlarını düzeltmeye çalışması ve bunu başaran insanlardan çoğunun da bunu gösterme çabası .Hepsi çok normal. Bu normalse bunu başaramayan insanların genelde bedenlerini saklama çabaları da gayet normal oluyor. Ha bir de bedenleri için uğraşan ve bunu yalnızca kendi için , asla toplum için yapmadığını iddia eden bir insan kesimi var. Bu bana öyle gülünç geliyor ki. Neredeyse imkansız. Yalan söylüyorlar demiyorum fakat bence kesinlikle %100 doğru da değiller, belki kendileri  bile tamamıyla buna inanmış olabilir fakat bu yine “bence” asla tamamen doğru olamaz. 

Belki bedenlerimizi saklamasaydık ,az önce bahsettiğim iyi ve iyi olmayan vücut gibi ayrılmaz ,bunun da getirdiği önyargı vb olmazdı .Bunu asla bilemeyeceğiz sanırım .Gelecekte insanların kıyafet giymediği bir dünya olacağını hiç sanmıyorum çünkü.

Belki doğru ,belki yanlış düşünüyorum .Bunu da bilmiyorum 🙂

Vee okuyana teşekkür ederim :)))

nowa
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Buna Da Gücün Yok…
Sonraki
Benim Deli Koşuya Çıktı!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.