En iyi Hapishane Dizisi: OZ

Oz. Oswald Maksimum Güvenlikli Cezaevine sokaklarda verilen isim diye başlar bu felsefik konulu dizimiz. Aslına bakarsanız hapishane konulu dizilerden hep bir aksiyon beklentisi içinde oluruz fakat oz verdiği aforizmalarla bize bambaşka bir dizi zevki sunar. Bu kadar iyi bir dizi olmasına rağmen az bilinmesi her ne kadar beni üzse de kaliteli kitlesi olan nadir dizilerdendir oz. Oz’u bir hapishane olarak değil kendi yaşamınızdan bir parça olarak görmeye başlayacaksınız. Kendi türünüzdekilerle aynı yere kapatıldığınızı düşünsenize sizin gibi onlarca insan ve en kötü özellikleriniz onlarda da var ne kadar korkutucu.

Oz izlerken mutlaka kendinizden bir şeyler bulacak ve diziyi hapishane konusu için değil her bölüm sonu yapılan felsefik çıkarımlar için izlemeye başlayacaksınız. Oz’da kendinize değer vermeyi, hayvan sevgisini, yapılan hataların sonuçlarını öğreneceksiniz. Dünyanın adaletini, bi insanın ortama ne kadar kolay ayak uydurabileceğini ama bi o kadar da zor kopabileceğini göreceksiniz.

Bunu sadece basit bir dizi önerisi olarak almayın bu diziyi anlayarak izleyin en zor zamanınızda yardımı olacaktır. Ben çok depresyonda olduğum bi dönem açıp izlemiştim ve bana gerçekten yol gösteren bi dizi olmuştu. Öyle ki gerçek sevgi bile bu hapishanede var ve bu da sevginin bize sadece sevgi olduğunu gösteriyor. Her bir karakter aslında etrafımızda var olan insanlar. Oz ayrıyeten görüp görebiliceğiniz en vahşi, sert dizidir. Çünkü burda gerçekler anlatılır. Bana sorarsanız benim favori iki karakterim var biri Dino Ortolani;

Diğeri ise Ryan O’Reily’dir;

Bu iki karakter diziyi izlemeye başladığınızda anlayacaksınız ki aslında ayrı iki mücadeleyi veriyor. Dino Ortolani karakterimiz kendisiyle. Ryan O’Reily ise yaşam mücadelesi. Peki hangisi kaybetti hangisi kazandı işte bunu merak etmeniz bile diziye başlamanız için bir neden. Ben yazıyı bir aforizmayla bitiriyorum umarım faydası olur iyi seyirler, iyi okumalar.

Hepimizin problemleri var, çözümsüz problemleri. Sonra birisiyle tanışırız, bizden daha büyük problemleri olan birisi veya problemleriyle başa çıkamayan birisi ve bir şekilde zayıflıkları bize güç verir. Basit Gerçekler 62 numara: Birisine yardım edersen kendine yardım edersin.

cansu
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayat Senin
Sonraki
Keşke yüreklere de Cemre düşse

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.