Erkenci Kuş Dizisi İlk Bölüm Özeti

Kaynak belirtilmedi

Baş rollerini Sanem ve Can’ın paylaştığı romantik komedi türünden bir dizidir. Erkenci Kuş’ta iki aile vardır. Esas kızımızın yani Sanem’in ailesi AYDIN ailesi, esas oğlanın yani Can’ın ailesi DİVİT ailesi…

Aydın ailesi anne, baba ve iki kızdan oluşuyor. Kendi hallerinde küçük bir mahallede sakin bir ailedirler. Abla Leyla esas oğlan Can’ın şirketinde çalışıyor. Esas kız Sanem’in hayali ise önemli bir yazar olmaktır. Sanem’in bir özelliği vardır, gördüğü ve okuduğu hiçbir şeyi unutamıyor. Mutlaka aklında kalıyor bu bir dergi okusa bile sayfa sayısına kadar. Yaşamak istediği yerin adı da Galapagos Adalarıdır. Ki şahsen ben dizinin başlangıcından kızın asıl hayalinin yazar olmak değil de bir masal karakteri olmak gibi bir hayali var diye düşünmüştüm veya yaşadığı her şeyin hayal olduğunu düşündüğüm gibi. 

Kız babasının bakkalında çalışıyor. Bir de kıza takıntılı bir genç vardır Zebercet namlı Muzaffer. Muzaffer ne yaparsa yapsın Sanem’i kazanamaz. 

Esas kızın ailesi evlere şenlik. Kızlarının doğru düzgün bir işi olsun istiyor. Haklılarda bence her ailenin isteği. Bu nedenle kıza görücü geleceğini ve kızı Zebercet’le yani Muzaffe’le evlendireceklerini söylüyorlar. Kız inanmıyor ama aile ağız birliği yaptığı için kız inanmış ve kızın evlendirmemek için tek şartları bulunmaktadır. Şartları ise doğru dürüst bir işe girmesi ve çalışmasıdır. Bu sayede kız çaresiz kalır ve ablasının çalıştığı iş yerinde “getir-götür elemanı” olarak işe girmeyi düşünür ve başvurur.

Bir de esas kızımızın Ayhan isminde meraklı mı meraklı bir kız arkadaşı var. UTC hayranı gibi geldi bana kız. – Sister’ı gibi görüyor.- Kendisi yaşam koçluğu yapıyor. Bir de her mahallede olduğu gibi meraklı bir Melahat var. Mahallenin kuaförü oluyor. Nedenini bilemediğim şekilde nedense hep meraklı karakteri mahallenin kuaförü oluyor. 

Bu arada esas kızımız Sanem görsel hafızası sayesinde işe girmeyi başarıyor. Bu özelliği sayesinde şirket yöneticilerinin dikkatini çekiyor. Hatta şirkette ilk günü olmasına rağmen şirketin 40.yıl kutlamalarına davet ediliyor. 

Esas oğlanın ailesine gelirsek. Şirketi esas oğlanın kardeşi Emre ve babası yönetmektedir. Evin büyük oğlu esas oğlan Can ise bir süre şirkette çalışmış, ondan sonra ise yurt dışında fotoğraf çekiyor ve ünlü bir doğa fotoğrafçısı oluyor. Aynı zamanda sosyal projelerle uğraşıyor. Esas oğlanımızın rahat ve değişik tavırları vardır. Aynı zamanda çokta zekidir. 

Baba hastadır ama ailesinden gizlemektedir. Esas oğlanın kardeşi Emre babasının hastalığını bilir ama bilmiyor gibi davranıyordur. Baba abinin şirketin başına geçmesini istiyor ama esas oğlanımız bunu istemiyordur. Esas oğlanımız uzakta kaldığı süreçte şirketi kardeşi Emre yönettiği için şirketin başına onun geçmesini istiyor. Fakat baba şirketi küçük oğlunun yönetemeyeceğinden emin olduğu için ısrarcı. Küçük oğlan Emre ise babasının şirketi kendisine bırakacağından emin ta ki babasının konuşmasına şahit olana kadar… Konuşmaya şahit olmasının sonucu babasına çok kırılır ve büyük bir hayal kırıklığına uğrar dolayısıyla. Özellikle babasının kendisi hakkında düşündüklerini öğrenince babasına ve abisine iyice bileniyor…

40.yıl partisine dönecek olursak. Bu partide esas kızımız ve esas oğlumuz karşılaşmaktadır. Esas kızımız yanlış salona girince esas oğlanımız o salonda sevgilisini beklemektedir ve o sanıp esas kızımızı öper. 

Öptüğü anda kızın sevgilisi olmadığını anlıyor tabii ki… Kızdan, özellikle kokusundan çok etkileniyor. Kız hemen oradan kaçıyor. Fakat aklı öpüştüğü adamdadır. Fark ettiği tek şey adamın pahalı siyah ayakkabısıdır. Esas kızımız Sanem locadan kaçar kaçmaz asıl gitmesi gereken locaya gidiyor ama sakarlığı sebebiyle davetlilere baya sıkıntı veriyor. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde tüm salonda öpüştüğü adamı arıyor. Bu arada tabii ki en yakın arkadaşı olan Ayhan’a bu olayı mesaj atmadan da geri kalmıyor. Ayhan kızımız ise tüm merakıyla gecenin bitmesini beklemektedir. Bu arada da tğm gece voyunca mesajlar atar ve soru yağmurlarına tutar. Fakat yanıt alamayınca soluğu kızın evinde alır. 

Bu arada şirketin yeni sahibi olan esas oğlanla karşılaşmıyor bir türlü. Klişe dizilerimiz işte…

Bu arada şirkete Emre’nin eski sevgilisi olan Aylin’de bu davete geliyor, iyi niyetle geldiği pek söylenemez tabii ki… Anladığım kadarıyla o kız aile tarafından pek istenmemiş ve dışlanmış bunun sonucunda intikam almak için Emre’yi kullanmayı planlıyor. Bunun üzerine intikam ile bilenip eski çalıştığı şirkete rakip bir ajans kurmuş ve şirket içinde ki ajan sayesinde işleri baltalamaya başlamıştır. Kadın orada huzursuzluk çıkarıp adlarını lekelemek için oraya gitmiştir ama sonunda oradan ayrılmıştır. Gecenin sonunda anlıyoruz ki şirketin içinde ki hain evin küçük oğluymuş. Burada aklıma gelen şey ise (ah Selim ah… -Çukur-) Küçük oğlan hem hainlik yapıp hem de neden kendi şirketini baltalamak ister ki hem de babasının şirketi ona bırakacağına eminken? Anlamış değilim doğrusu…

Baba planladığı gibi tedavi için Küba’ya giderken, şirketi iki kardeşe emanet eder ve onlardan haini bulmalarını ister. Kardeş tedirgin, abi ise bulmaya kararlıdır.

Esas oğlan görev başına geçer ve sabah şirkete gider. Esas kızla henüz ksrşılaşmadılar tabii ki… Bu arada kızımız açık sözlü yeni patron hakkında ileri geri konuşuyordur. Bu sırada patron kızım arkasındadır ve kızı dinler. Çalışanlar kaş göz yapıyor ve kız “ Arkamda değil mi?” Diye soruyor. Onay aldıktan sonra korkarak arkasını döner ve esas kızımız Sanem ve esas oğlanımız Can ilk kez göz göze gelir. Can Sanem’e ismini sorar kız adını söyler ve kovulacağından emindir. Patron herkesi toplantıya çağırıyor ve şirkette bir ajan olduğunu, onu bulmak için elinden geleni yapıp gereğini yapacağını söylüyordur. O sırada gözünü herkesin üzerinden gezdirip, düzen hakkında bilgi veriyor. 

Yeni patron Can ilk iş olarak bilgisayarlarını izlemeye ve incelemeye alıyor. Tüm bilgisayarlara şifre koydurtuyor. Kardeşi Emre’nin bilgisayarı da dahil, bu arada Emre’nin asistanı Leyla’nın ( Sanem’in ablası) bilgisayarına da el koyuyor. Can bu süre zarfında bir kaç gün kıza izin verip işe gelemeyeceğini de söylüyor. Kız ve çevresi kovulduğunu düşünüyorlar haklı olarak. Can’ın tesbiti Sanem hariç herkesşn hain olabileceğine yoruyor. Sanem’i hain olarak düşünmemesinin sebebi ise Sanem’in şirkete yeni başlamasından kaynaklıdır. Bu tesbitini Emre’yle paylaşıp tek güveneceleri kişinin Sanem olacağını belirtiyor. Emre durumdan memnun değildir, Aylin ise ondan bir dosyayı göndermesini bekliyor. Emre durumun ciddi olduğunu ve dosyayı çıkarmanın kolay olmadığını söylüyor. Bu sorada Aylin Emre’ye bir yolunu bulup çıkarmasını söylüyor. Bu sebeple Emre Sanem’i kullanmayı düşünüyor.

Sanem’in ise işe ihtiyacı olduğu için bu sebeple kovulmamak için ne denilirse yapacak durumdadır. Bunun ilk sebebi evlilikten kurtulmak, ikinci sebebi ise babasının 40.000 TL olan borcunu kendi kazancıyla ödemek istemesidir. Emre’nin borçtan haberi vardır ve ilk fırsatta Sanem’in ihtiyacı olan parayı vererek hem onun güvenini kazanıyor hem de Can’dan aldığı bilgileri ona iletmesini istiyor. Şirkette gözü kulağı olması için kızı ikna ediyor. Bu sırada da Can’ın kötü biri olduğunu şirketi gizlice satıp kaçıp gideceğine inandırıyor. Aynı akşam aile evi görücüler için hazırlıyorlar. Kızı vermeyecek olsalar bile gelenleri geri çevirmenin ayıp olduğunu savunuyorlar ki kültürümüze göre baya da ayıp bir davranış. Kız isteme sırasında Sanem kendisinin artık bir işi olduğunu ve evlenmek istemediğini belirtşyor eğer çok istiyorlarsa ablasını evlendirebileceklerini belirtiyor ve ortalığı karıştırıyor. Leyla işten kovulup kovulmadığının hesabındayken Zebercet içtiği kahvenin etkisiyle bayılıyor ve kız isteme senfonisi orada sonlanıyor. Esas kızımız baya dişli o sahneyi ben Yeşilçam dizilerşnde ki kız isteme sahnelerine benzettim doğrusu. Ertesi gün Sanem ilk iş olarak Emre’nin istediği kırmızı dosyayı alıp kendisine vermektir. Fakat kızımız dosyayı karıştırıp diğerleriyle birlikte Can’a teslim ediyor ve ortalık karışıyor. Sanem dosyayı alana kadar 40 takla atıyor. En sonunda gece bitmeden o dosyayı alıyor ve çantasına bırakıyor. Panikle çıkartıp Emre’nin masasına bırakıyor dosyayı. Böylece Can gerçek dosyayla evine gidiyor. Bunun haberini alan Emre Sanem’i dosyayı almak için abisinin evine gönderir. Kızımız cesaretli bir şekilde eve girer. Dosyayı alırken eve Can gelir bu sırada Sanem saklanıyor. En sonunda dosyaya ulaştığı anda Can’a yakalanıyor. Can onu kokusundan tanıyor. Locada öpüştüğü kızın Sanem olduğunu anlıyor. Tam o an da ekran donuyor ve ilk bölüm biriyor. 

Erkenci Kuş dizisi gayet başarılı ve akıcı sahnelerle ilerliyor ve baya güzel, eğlenceli, komik, dramatik bir şekilde ilerliyor bana kalırsa son bölümlerde baya saçmalanıyor ama aşkları en güzel şekilde kazanıyor.Bu dizi ilk yayınlandığı bölümlerden itibaren baya bir ilgi görüp reyting rekoru kırmıştı. Romantik komedi türünden oluşan bu dizi 2019 yapımlıdır. 51 bölüm sürmüş ve final yapmıştır. Şimdi soracaksınız bu esas oğlanın annesi nerededir diye. Cevap vereyim hemen esas oğlanın annesi çocukları küçükken onları bırakıp gitmiştir. Yanlış hatırlamıyorsam kocasını aldatıp para için çocuklarını bırakıp gitmiştir. Boşandıkları zaman esas oğlanımız annesinin arkasından çok ağlayıp gitmemesi için baya yalvarmış ama sonuç alamamıştır. İlerleyen bölümlerde anne geri dönecektir ama esas oğlanımız annesini kabul etmeyecek ve görüşmek istemeyecektir. Başrollerini Sanem ve Canın paylaştığı romantik komedi türünde bir dizidir. Tesadüf bir karşılaşma sonucu tanışan çift ileride büyük bir aşka yelken açacaktır. Doğal, neşe dolu, enerjik bir genç kız olan Sanem Canın şirketine iş başvurusu yapar. Maceraperest ve sportmen olan Can ile ilişkileri burada başlar. Dizi, karşılarına çıkan engelleri birlikte yenmeye çalışan bu çiftin sıcak hikayesini konu alıyor. Farklı dünyalara sahip olan bu çiftin arasında kurulan özel bağ bakalım ne tür engellerle ve nasıl güzellikler ile karşılaşacak.

Can ve Sanem
  •  Can Yaman (Can), Demet Özdemir (Sanem), Özlem Tokalsan, Berat Yenilmez, Öznur Seçeler can veriyor. Tüm kategorilerde birinci olarak ilerleyen ve romantik türk dizileri kategorisinde bulunan Erkenci kuş, sizleri izlerken eğlendiren, güldüren ve temiz bir aşkın etkisi altına alan romantik bir bizi olarak karşımıza çıkıyor.
Aleyna
Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Schindler’in Listesi Filmi – Nazi Almanyası, SSCB

Schindler’in Listesi Filmi – Nazi Almanyası, SSCB

Sonraki
AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEK OPENBOT

AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEK OPENBOT

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.