Fiyat analizi 6/7: BTC, ETH, BNB, ADA, DOGE, XRP

Bitcoin ve altcoinlerin birkaç gün daha baskı altında kalması muhtemel ancak daha düşük seviyeler satın almayı cezbedebilir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bloomberg’e konuşurken Başkan Joe Biden’ın son büyük harcama paketini savundu. Yellen, daha yüksek faiz ortamıyla sonuçlansa bile bunun toplum için “bir artı” olacağını söyledi.

Oranlar yükselirse, tüccarlar portföylerini korumak için mümkün olan en iyi seçenekleri keşfedeceklerdir. Altın yıldan yıla yaklaşık %2,5 düşerken, Bitcoin (BTC) Mayıs ayındaki büyük düşüşün ardından bile aynı dönemde hala %22 arttı.

Bitcoin’in üstün performansı fark edilmeyebilir ve birkaç kurumsal yatırımcının onu altınla birlikte portföylerinin bir parçası haline getirmesi muhtemeldir.

Londra merkezli varlık yönetimi firması Ruffer, Bitcoin’e 600 milyon dolarlık bir yatırımla 1 milyar dolardan fazla kar elde etti. Ruffer’ın yatırım direktörü Hamish Baillie, The Times’a verdiği röportajda, şirketin Kasım ayında satın aldığını ve “son dilimini Nisan ayında” sattığını söyledi. Baillie, Ruffer dahil kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın almaya devam edeceklerini söyledi.

Bu, Bitcoin’in güçlü bir zemin olarak hareket edebilecek daha düşük seviyelerde büyük kurumsal ilgi çekmesinin muhtemel olduğunu gösteriyor. Kurumlar tarafından daha düşük seviyelerde alımlar ne kadar büyük olursa, bir sonraki boğa evresinde fiyatın o kadar yüksek olması muhtemeldir.

Bir sonraki olası trend hareketlerini belirlemek için ilk 10 kripto para biriminin tablolarını analiz edelim.

BTC/USDT
Bitcoin, 5 Haziran’da simetrik üçgenin trend çizgisine düştü ancak ayılar bu desteği kıramadı. Boğalar, son iki gün boyunca trend çizgisini başarıyla savundu ve bugün bir toparlanma girişiminde bulunuyorlar.

Alıcılar, üstünlük elde etmek için fiyatı üçgenin direnç çizgisinin üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bunu başarırlarsa, BTC/USDT çifti yardım rallisini 50 günlük basit hareketli ortalamaya (46.784 $) kadar uzatabilir.

50 günlük SMA’nın üzerinde bir kırılma ve kapanış, düşüş trendinin sona erebileceğinin ilk göstergesi olacak.

Bununla birlikte, negatif bölgedeki azalan hareketli ortalamalar ve göreceli güç endeksi (RSI) ayılar için avantaj sağlıyor.

Fiyat mevcut seviyeden veya genel dirençten düşerse ve üçgenin altına düşerse, parite panik satışına tanık olabilir. Bu, fiyatı kritik destek bölgesine 30.000 ila 28.000 $ arasında çekebilir.

ETH/USDT

Eter (ETH), 4 Haziran’da simetrik üçgenin direnç çizgisinden düştü ancak sığ düzeltme, boğaların düşüşlerde satın aldığını gösteriyor. Fiyat, 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (2.743 $) üzerine çıktı ve boğalar üçgenin direnç çizgisine meydan okuyor.

Alıcılar fiyatı üçgenin ve 50 günlük SMA’nın (2.918 $) üzerine çıkarsa, 3.362.72 $’dan %61.8 Fibonacci düzeltme seviyesine doğru bir rallinin başlamasını önerecektir. Bu seviye sert direnç olarak hareket edebilir, ancak boğalar 20 günlük EMA’nın üzerindeki bir sonraki düşüşü durdurursa, düşüş trendinin sona erebileceğini önerecektir.

Bu varsayımın aksine, fiyat mevcut seviyeden düşerse ve 2,550 doların altına düşerse, ETH/USDT çifti üçgenin destek çizgisine düşebilir. Bu destekten bir sıçrama, çiftin üçgen içinde kalma süresini uzatabilir.

İlk zayıflık işareti, üçgenin destek çizgisinin altında bir kırılma ve kapanma olacaktır. Böyle bir hareket, 2.180,53 dolara ve ardından 1.728.74 dolara düşüşün yolunu temizleyebilir.

BNB/USDT
Binance Coin (BNB) 4 Haziran’da 433 dolardan düştü ve ayılar, boğaların 5 Haziran’da direnci kırmak için başka bir girişimini engelledi. Bu, ayıların agresif bir şekilde 433 dolar seviyesini savunduklarını gösteriyor.

Fiyat son iki günde 20 günlük EMA’nın (398 $) altında işlem görse de, ayılar BNB/USDT çiftini trend çizgisine indiremedi. Bu, boğaların 433 dolar seviyesinde başka bir saldırı yapmak için yeniden gruplanabileceğini gösteriyor.

Alıcılar fiyatı bu direncin üzerine çıkarmayı başarırsa, BNB/USDT çifti 50 günlük SMA’ya (492$) ve ardından 589.04$’dan %78.6 geri çekilme seviyesine yükselebilir.

Alternatif olarak, fiyat mevcut seviyeden veya genel direnç seviyesinden düşerse ve 365$’ın altına düşerse, parite trend çizgisini düzeltebilir. Bu desteğin altında bir kırılma, ayıların oyuna geri döndüğünü gösterecek.

ADA/USDT
Cardano (ADA) 3 Haziran’da 1,88 dolardan düştü, ancak boğalar fiyatın 20 günlük EMA’nın (1,67) altında kalmasına izin vermedi. Bu, duyarlılığın olumluya döndüğünü ve boğaların 20 günlük EMA’ya düşüşlerde alım yaptığını gösteriyor.

Alıcılar, üstünlüğü elde etmek için şimdi fiyatı 1,94 doların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu olursa, ADA/UDST çifti tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,47$’a yükselebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başlangıcını önerecektir.

Bu varsayımın aksine, fiyat genel dirençten düşerse, daha yüksek seviyelerde agresif satış önerecektir. Bu, pariteyi birkaç gün için 50 günlük SMA (1,56 $) ile 1,94 $ arasında tutabilir.

İlk zayıflık işareti 1,33 doların altında bir kırılma olacak. Bu, 1 dolara daha fazla kayma için kapıları açabilir.

DOGE/USDT
Dogecoin (DOGE), 5 ve 6 Haziran’da 20 günlük EMA (0,37 $) yakınında bir Doji mum kalıbı oluşturdu ve bu, boğalar ve ayılar arasındaki kararsızlığı gösteriyor.

Ayılar fiyatı 0,35 doların altına düşürürse, DOGE/USDT çifti büyük bir baş ve omuz modelinin boyun çizgisine düşebilir. Boyun çizgisinin altında bir kırılma ve kapanış, 0.10 dolara düşme olasılığını artırabileceğinden büyük bir negatif olacaktır.

Bununla birlikte, hareketli ortalamalar düz ve RSI orta noktanın hemen altında, bu da birkaç günlük menzile bağlı eylemi gösteriyor. Fiyat boyun çizgisinden yükselirse, parite 0,47 dolara yükselebilir ve birkaç gün bu seviyeler arasında sıkışıp kalabilir.

0,47 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, gücün ilk işareti olacak. 0,59 dolara doğru kuzeye doğru bir yürüyüş için yolu temizleyecek.

XRP/USDT
XRP’nin fiyatı, son birkaç gündür 20 günlük EMA (1.03 $) ile 0.88 $ arasında sıkışıyor. Düşen hareketli ortalamalar ve 44’ün altındaki RSI, ayılar için avantaja işaret ediyor.

Fiyat mevcut seviyeden veya 20 günlük EMA’dan düşer ve 0,88 doların altına düşerse, XRP/USDT çifti 0,79 dolara ve ardından 23 Mayıs’ın en düşük seviyesi 0,65 dolara düşebilir.

Boğalar fiyatı 1,10 doların üzerine çıkarsa, bu olumsuz görüş geçersiz olacaktır. Bu olursa, parite 50 günlük SMA’ya (1.23 $) ve ardından düşüş trendi çizgisine yükselebilir.

Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir direnç çünkü üzerinde bir kırılma, düşüş trendinin sona erdiğini gösterecek.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Öğretmenlerin Kullandıkları Yazılımlar
Sonraki
''Değersizleşme''

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.