Fatma / Netflix

Dizi beni oldukça şaşırttı hele ki son bölümü de izledikten sonra gayet başarılı bir dizi olduğuna kanaat getirdim. Aslında başlarda konunun derinliğinin farkında değildim. Çünkü ilk bölümlerde daha çok  ”Zafer nerede? Zafer de Zafer ” deyip duruyordu. Ve onu aramayan bir adamı bulmaya çalışması beni sinir ediyordu.

    Şöyle ki; Adam hapisten çıkmış, bir daha da Fatma’ya haber vermemiş ve bu arada Fatma’nın başına gelenler derken dizi su gibi akıp bitiyor.

 Eşi gittikten sonra temizliğe ve gündeliğe giden Fatma’nın zamanla nasıl seri katile dönüştüğünü izliyorsunuz. Aman her an arkanıza dikkat edin! 

Dizi de bir çok konu o kadar güzel işlenmiş ki. Başta Fatma’nın kocasına muhtaç olması, ”Başında kocası yok” muhabbetleri, Otizmli çocuğunun çevresi tarafından başta eşi, okul olmak üzere aslında ne kadar da yargılayıcı ve anlayışsız olduğumuz bir kez daha yüzümüze vurulmuş. (Çokta iyi olmuş.)  Ki ben bu diziden sonra otizmli çocukları daha da merak ettim ve araştırma gereği duydum.  

Aslında başta Fatma’nın kocasının bu kadar aramasına kızsam da sonrasında Fatma’nın çaresizliğini ve bu çaresizlikten ve içine sıkışmış olduğu baskı ve toplum yapısı yüzünden bu hale nasıl geldiğini de anlamaya başladım. 

Son zamanlar da izlediğimiz dizi ve filmler de ”Çocukluğun önemini ” daha da iyi anladığımızı düşünüyorum. Çocukluk travmaları, biz farkında olmadan bizi o kadar çok etkiliyor ki. Taciz, tecavüz, şiddet, kötü söz vs bunların hepsi bizim hayatımıza yön ve şekil veren en önemli etkenler. Bu dizi kendimizi ve çevremizde olup bitenleri sorgulamamıza ya da farkında olmamıza kapı açıyor.

Ben bu tarz dizilerin konusunu anlatmaktan çok farkında olmamız  gereken ya da üzerine düşünmemiz gereken daha çok detay olduğunu düşünüyorum. Çevremiz de bulunan ya da ”günaydın” dediğiniz komşunuz veya en yakınınızdakinin aslında iç çığlıklarının farkında olmayışımız. Dizi de Fatma ve kardeşinin ilişkisi de buna en büyük örnek.

 Burcu Biricik’in oyunculuğuna zaten diyecek yoktur diye düşünüyorum. Tv dizisinde adeta bir prenses iken burada karşınızda bir seri katil. 2 farklı karakterde de çok başarılı olan bir oyuncu. Umarım daha farklı karakterlerde de izleme şansımız olur. 

    Dizideki derin(Sadakatsiz) karakteri de beni hiç şaşırtmadı. Diziden oraya fırlamış gibiydi. Ama ”Yüzüme Bak” 3. bölümde içimin yağları eridi. Spoiler vermeden ben kaçar. İyi seyirler

yazar

Yazar: yaren-ozcam

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum