Doğu Türkistan

Arkadaşlar, şuan da gündemde olup biraz vakit geçtikten sonra unutulup gidecek olan bir konuya, bir insanlık dramına değinmek istiyorum. 

Doğu Türkistan

Doğu Türkistan (Sincan Uygur Özerk Bölgesi)1750 yılında Çin Devleti tarafından işgal edildi ve o zamandan bu zamana kadar yüzyıllardır baskı, ikinci sınıf muamelesi ve işkencelere maruz kalıyorlar.Peki ama neden?   Uygur Türkleri Türk tarihinde ilk yerleşik hayata geçen, mimarlık, modern tarım, ticaret,akupunktur tedavisi,müzikle tedavi ve eğitim alanında önemli başarılar elde etmişlerdir. Ayrıca önemli petrol ve doğalgaz alt yapısına sahiptir. Müslüman olanların sayısı arttıkça Çin devleti, tedirgin olmuş ve Doğu Türkistan’ı işgal etmiştir. Çin devleti Doğu Türkistan’ın bin yıldır kullandığı Arap alfabesini 23/10/1969 yılında yasaklamış ve Çin fonetiğine uygun olan latin alfabesini kullandırmıştır. Uygur kardeşlerimizi köle olarak kullanıyorlar.Her evde Çinli bir adam olup gözetleniyor, Onları toplama kampına götürüyorlar ellerini,ayaklarını bağlayıp işkence ve tecavüz ediyorlar.

Bütün ülkeler bu konuda susuyorlar bazıları ise destek bile veriyorlar. Unutmayalım ki bu da bir zulümdür.

اِنَّ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا وَظَلَمُوا لَمْ يَكُنِ اللّٰهُ لِيَغْفِرَ لَهُمْ وَلَا لِيَهْدِيَهُمْ طَر۪يقًاۙ(Nisa168)

Muhakkak Allah, inkâr edenleri ve zulmedenleri ne bağışlar, ne de doğru bir yola eriştirir.      Ben,sen ,hepimiz bu konuda bir şeyler yapmalıyız!     Savaş ölünce değil,düşmana benzeyince kaybedilir!    Onlar bize hesap sorduğunda ben orda İslam için Müslümanlık için yaşam mücadelesi verirken sen neredeydin,ne yapıyordun? Dediklerinde verecek cevabımız olmalı diye düşünüyorum.    Cihâd, zulme ve zalime karşı, bir milletin hukukunu savunma gayretidir. Hakkı tutup kaldırma, yeryüzünde barış, huzur, adalet ve iyiliği yayma gayesidir.    Hepinizi bu konuda cihat etmeye davet ediyorum.

okur

Yazar: Şeyma

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum