20’li Yaşlarda “Kadın” Olmak

20'li Yaşlarda "Kadın" Olmak

Bu hayatı ile ne yapacağını tam olarak bilemeyen tüm genç kadınların hikayesi.

Sorun şu ki hayatımızla ne yapacağımıza çok erken karar veriyoruz. Verdiriliyoruz. Daha ortaokuldan başlıyorlar sormaya malum soruyu: Büyüyünce ne olmak istiyorsun ?

Ben de şu soruyla karşılık vereyim. Neden sadece bir şey olmam gerekiyor. Aynı zamanda mühendis, dansçı ve yazar hatta belki de bir gezgin olamaz mıyım ?

Şimdi biraz daha derine inelim. Neden çevremizdekiler otomatik olarak cinsel tercihlerimizin oturduğunu düşünüyor? Cinselliğimizi keşfetmemiz, keşfetmek istememiz neden normal karşılanmıyor?

Bunu okuyan okurum şöyle düşünebilir belki, ama ben istediğim gibi cinselliğimi yaşıyorum ve özgürüm. Evet kesinlikle özgürsün ama sonrasında olabileceklerden endişe ettiğin için hiç kendini sınırlamadın mı ?

Ne demek istiyorum ? Eğer sen de 20’li yaşlarının başında bu coğrafyada yaşayan ve baskıcı aileden gelen bir kadınsan ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsun.

Şimdi cinselliği de bir kenara bırakalım ve esas soruna odaklanalım. Geldin artık “bişeyler yapman” gereken yaşa. Kendine bir hayat kurmalısın. Kısaca bir yol ayrımındasın. Önünde sayısız seçenek ve alabileceğin tonlarca karar var ve her karar seni başka bir yola sürükleyecek. Domino etkisi gibi düşün.

20'li Yaşlarda "Kadın" Olmak

Aldığın eğitimle mi ilerleyeceksin yoksa farklı imkanları kovalayıp bilinmeyen sularda mı yüzeceksin. Kafanda yüzlerce, binlerce soru dönüyor. Özellikle bir yıldır içinde bulunduğumuz belirsizliğin karamsarlığı da cabası.

Farkındayım bu sorular benim olduğu gibi, çoğu genç kadının ortak problemi. Belirsizlik, yarını görememe…

Şöyle ki, bu problemleri üstü kapalı bir şekilde çok da iyi tanımadığım birine anlattım geçen gün. Sadece arkadaşlarımdan ve ailemden ayrı bir bakış açısı edinmek istedim.

Bana dediği şey aynen şuydu: “İç sesini dinle, asla yanılmazsın.” Çok basit gibi gelen bu cümle aslında o kadar önemli ki. Kızlar ne olursa olsun, şu an ne yaşıyorsanız yaşayın bilin ki sizinle aynı şeyleri yaşayan, hisseden milyonlarca kişi var.

Asla yalnız değilsiniz ve unutmayın ki vereceğimiz kararlar sadece bizim olduğu sürece en doğru karar olacak. Başımıza ne gelirse gelsin, ne yaşarsak yaşayalım…

O yüzden hata mı yapıyorsun, yine yap. Son bir yılda sayısız hata yapmadıysam ne olayım. Sadece lütfen, kendine inanmayı bir an olsun bırakma.

– ELENOR

Elenor
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Okuryazarlık- 2. Hafta

Dijital Okuryazarlık- 2. Hafta

Sonraki
Türkiye Hükümetlerinin Doğu TürkistanYasakları Tarihi

Türkiye Hükümetlerinin Doğu TürkistanYasakları Tarihi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.