Çin’de Wuhan Şehri Karantinaya Alındı, Peki ya Wuhan-İstanbul Uçağı?

Çin, 11 milyonluk şehir Wuhan’da havalimanı ve tren istasyonlarını kapattı. Bildiğiniz gibi Corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan kentinde 17 kişi ölmüştü. 540 kişi de nefes alma zorluğu sebebiyle hastanelerde karantina altında tutuluyor. 

Sayı size az gelebilir ama tamamen bir şehrin dışarıyla bağlantısının kesilmesi pek yenilir yutulur cinsten bir olay değil. Çinli yetkililere göre virüs mutasyona uğrayabilir ve yayılma riski artabilir. Bu yüzden kalabalık alanlarda bulunulmaması gerektiği söyleniyor. Şehirden çıkışlar da kısmen yasaklanmış durumda. Otobüs, feribot, metro ve şehirlerarası otobüs seferleri geçici olarak durdurulmuş. Corona virüsünün belirtileri tıpkı SARS virüsü gibi.

Corona Virüsünün Belirtileri

-Burun akıntısı

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Ateş

-Baş ağrısı

Şehirde yapılan ilaçlama çalışmaları ve ortamın Çernobil’e benzemesini en iyi yansıtan video

Çin’de kullanılan Whatsapp muadili uygulama Weibo’da yayılan söylentiye göre Corona virüsü videodaki yarasa çorbasından ortaya çıkmış. Tabi bu tamamen bir söylenti ve bir dayanağı bulunmuyor. Adamlar ne bulsa yediği için bir şey söylemek mümkün değil. Buyurun video:

Gelelim en civcivli kısıma. Kısa bir bakınmayla Wuhan kentinden İstanbul’a gelen bir uçak gözüme çarptı. 22 Ocak’ta İstanbul’a gelen bu uçağın yolcuları herhangi bir kontrolden geçirildi mi? Karantina uygulandı mı? Sağlık bakanı gerekli önlemlerin alındığını dair açıklama yapmış. Fakat nasıl olur da bu uçak elini kolunu sallaya sallaya sessiz sedasız gelebiliyor ülkeye. 11 milyondan aldığı virüsü 18 milyonluk şehire getiriyor. En başta söylediğim gibi bu benim bulduğum sadece 1 uçak. Buyurun uçağın rotasının ekran görüntüsü:

Wuhan-İstanbul Uçağı Flightradar24

Bu arada yazımı yazarken Trump açıklama yapmış. Videoyu koyuyorum fakat ingilizce. Kısaca söylemek gerekirse şunu demiş: “Bizlik sıkıntı yok, bir şey olacağını düşünmüyorum”. 

Kaynak haber linki: The Guardian

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları