Çin’de Wuhan Şehri Karantinaya Alındı, Peki ya Wuhan-İstanbul Uçağı?

WUHAN, CHINA – JANUARY 22: (CHINA OUT) Security personnel check the temperature of passengers in the Wharf at the Yangtze River on January 22, 2020 in Wuhan, Hubei province, China. A new infectious coronavirus known as “2019-nCoV” was discovered in Wuhan as the number of cases rose to over 400 in mainland China. Health officials stepped up efforts to contain the spread of the pneumonia-like disease which medicals experts confirmed can be passed from human to human. The death toll has reached 17 people as the Wuhan government issued regulations today that residents must wear masks in public places. Cases have been reported in other countries including the United States, Thailand, Japan, Taiwan, and South Korea. (Photo by Getty Images)

Çin, 11 milyonluk şehir Wuhan’da havalimanı ve tren istasyonlarını kapattı. Bildiğiniz gibi Corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan kentinde 17 kişi ölmüştü. 540 kişi de nefes alma zorluğu sebebiyle hastanelerde karantina altında tutuluyor. 

Sayı size az gelebilir ama tamamen bir şehrin dışarıyla bağlantısının kesilmesi pek yenilir yutulur cinsten bir olay değil. Çinli yetkililere göre virüs mutasyona uğrayabilir ve yayılma riski artabilir. Bu yüzden kalabalık alanlarda bulunulmaması gerektiği söyleniyor. Şehirden çıkışlar da kısmen yasaklanmış durumda. Otobüs, feribot, metro ve şehirlerarası otobüs seferleri geçici olarak durdurulmuş. Corona virüsünün belirtileri tıpkı SARS virüsü gibi.

Corona Virüsünün Belirtileri

-Burun akıntısı

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Ateş

-Baş ağrısı

https://twitter.com/PDChina/status/1220060879112282117

Şehirde yapılan ilaçlama çalışmaları ve ortamın Çernobil’e benzemesini en iyi yansıtan video

https://twitter.com/Zhao_Dading/status/1219591819228602370

Çin’de kullanılan Whatsapp muadili uygulama Weibo’da yayılan söylentiye göre Corona virüsü videodaki yarasa çorbasından ortaya çıkmış. Tabi bu tamamen bir söylenti ve bir dayanağı bulunmuyor. Adamlar ne bulsa yediği için bir şey söylemek mümkün değil. Buyurun video:

Gelelim en civcivli kısıma. Kısa bir bakınmayla Wuhan kentinden İstanbul’a gelen bir uçak gözüme çarptı. 22 Ocak’ta İstanbul’a gelen bu uçağın yolcuları herhangi bir kontrolden geçirildi mi? Karantina uygulandı mı? Sağlık bakanı gerekli önlemlerin alındığını dair açıklama yapmış. Fakat nasıl olur da bu uçak elini kolunu sallaya sallaya sessiz sedasız gelebiliyor ülkeye. 11 milyondan aldığı virüsü 18 milyonluk şehire getiriyor. En başta söylediğim gibi bu benim bulduğum sadece 1 uçak. Buyurun uçağın rotasının ekran görüntüsü:

Wuhan-İstanbul Uçağı Flightradar24

Bu arada yazımı yazarken Trump açıklama yapmış. Videoyu koyuyorum fakat ingilizce. Kısaca söylemek gerekirse şunu demiş: “Bizlik sıkıntı yok, bir şey olacağını düşünmüyorum”. 

Kaynak haber linki: The Guardian

The Necmi
Necmiii Bilicii
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İlk Adım
Sonraki
İnsanlar Gerçekten Güvenir mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.