Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyenlere Özel Sigara Bırakma Rehberi

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyenlere Özel Sigara Bırakma Rehberi

Sigarayı bırakmak demek amaç davranışlarını değiştirmek ve sigara içmeyen veya sigara içmeyi düşünmeyen biri olmaktır. Tütün bağımlılığının ne kadar büyük olduğuna ve bırakma motivasyonunun ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, çeşitli sigara içme önerileri, yöntemleri ve terapileri mevcuttur. Tavsiyeler ve programlar telefonda ve çevrimiçi olarak da sunulmaktadır. Sigarayı bırakmak sanılanın aksine daha zor olabilmektedir. Çevremizdeki eski içici insanların sigarayı bırakmak adına farklı yöntemleri vardır ancak her yöntem her insan için etkili olmayabilir. Bu nedenle size en uygun yöntemi bulmalı ve ona göre bir yol izlemelisiniz. Bu yazıda sigarayı bırakmak adına yöntemler ve fikirler bulacaksınız. Keyifli okumalar!

Sigarayı Bırakmak İçin İlk Adım Nedir?

Sigarayı bırakmak için sürecin başlangıcında, ilk görüşmede sigara içme alışkanlıkları analiz edilir ve sigarayı bırakmak için ne kadar istekli oldukları sorulur. Daha sonra, daha sonraki prosedür, ne kadar uzun vadeli olabileceği belirlenir. Nikotin yerine koyma tedavisi ve sigarayı bırakmak için özel ilaçlar, hoş olmayan yoksunluk semptomlarını hafifletebilir ve sigarayı bırakmada ısrarcı olmaya yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakmak için gelen kişiler ya da gruplar için programlar, kişisel destekle yoğun bir dumansız bir yaşamda gerçekleşir. Hasta bir kişi için nikotin bağımlılığının tedavisi, uzmanlaşmış bir tesiste yatan hasta olarak gerekli olabilir.  İlaç ve ilaç dışı tedavilerin kombinasyonu ( örneğin, davranış ölçümlerinden, psikoterapi) özellikle etkili olabilir. Düzenli egzersiz veya fiziksel eğitim de yoksunluk tedavisinin bir parçası olabilir. Sigarayı bırakmak için çalışıyorsanız, aile üyelerini, ortakları vb . dahil etmek önemlidir.

Nikotin Yerine Koyma Ürünleri: Yamalar, Sakız, Tabletler Ve Burun Spreyi

Sigarayı bırakmak isteyen tüm sigara içenlerin yüzde 50’si nikotin eksikliği nedeniyle fiziksel yoksunluk semptomlarından muzdariptir. Bu şekilde hisseden herkes nikotin hazırlıkları konusunda kendilerine yardımcı olabilir. Katran veya karbon monoksit gibi kanserojen maddeler içermemeleri ve nikotini sigara içerken olduğundan daha yavaş ve daha güvenli bir şekilde vücuda salma avantajına sahiptirler.

Kullanmak isterseniz, gün boyunca sürekli nikotin salan nikotin bantları ile özellikle sigara isteğinin çok yoğun olduğu zamanlarda alınan nikotin sakızları ve pastilleri arasında seçim yapabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise nikotin burun spreyi. Bu, vücudun nikotini özellikle hızlı ve yüksek dozlarda emmesini sağlar.

İlaçlar Sigarayı Bırakmak İçin Etkili Midir?

Nikotin preparatlarına alternatif olarak, her ikisi de tablet şeklinde alınan ve reçete gerektiren bupropion veya vareniklin etken maddeleri vardır. Buproprion , Zyban ticari adı altında satılmaktadır ve sözde antidepresanlardan biridir. Haberci maddeler norepinefrin ve dopamini bloke eder ve böylece ödül sistemini aç bırakır. Sigara arzusunu yok eder. Aslında iyi bir şey. Ancak bupropion uykusuzluk, titreme, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, baş dönmesi ve huzursuzluk gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Vareniklin doğrudan beyindeki nikotin reseptörleri üzerinde çalışan ve yoksunluk semptomlarını ve istekleri hafifleten sözde kısmi bir nikotin antagonistidir. Varenicline, Champix ticari adı altında satılmaktadır. Ancak aktif bileşen buproprionda olduğu gibi, vareniklin ile de ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bulantı, kusma, baş ağrısı, uykusuzluk, kabus görme ve tat alma bozukluklarının yanı sıra intihar davranışı ve depresyon belirtileri gibi nöropsikiyatrik komplikasyonlar da gözlendi.

Akupunktur: Küçük Dikişler, Büyük Etki Mi?

Sigarayı bırakmak için kulağın belirli yerlerine ince iğneler batırılır ve alçı ile sabitlenir. Orada bir haftaya kadar kalırlar. İğnelerin sigara isteğini azaltması veya yok etmesi gerekiyor. Avrupa’da çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyenlere Özel Sigara Bırakma Rehberi

Uykuda Sigarayı Bırakmak İçin Hipnoz Etkili Midir?

Hipnoz sizi bir tür transa sokar. Bu durumda, birkaç içeriğe odaklanan çok sınırlı bir dikkat vardır. Terapist, doğrudan bilinçaltına etki etmesi amaçlanan talimatlar verir. Birkaç toplantıda, gelecekte sigara içmeme kararı güçlendirilecek. (Oldukça pahalı) bir hipnoza karar vermeden önce, yöntemin sigarayı bırakma aracı olarak iyi çalışılmadığını bilmelidir. Sigarayı bırakmadaki etkinlikleri henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Uygulamalar Ve Çevrimiçi Portallar: Benzer Düşünen İnsanlardan Destek

Uygulama mağazalarında sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Ücretsiz veya birkaç lira karşılığında temin edilebilirler. Uygulamalar, sigara almadan ne kadar tasarruf edebileceğinizi, kalbinizin ve ciğerlerinizin nikotin olmadan nasıl yenilendiğini veya dayandığınız günleri saydığını gösteriyor. Ayrıca başarılarınızı sosyal ağlarda paylaşabilir ve orada bırakmak isteyen diğer insanlarla rekabet edebilirsiniz. Pek çok sağlık firmaları da sigarayı bırakmak isteyen sigara içenleri desteklemek için kendi portalını sunuyor

E-Sigaralar Ve Isıtıcılar: Dumansız Sigara İçmek

Şu anda herkes kelimenin tam anlamıyla onlardan bahsediyor: e-sigaralar ve ısıtıcılar. Çünkü sağlık riskleri olmadan sigara içmek – bu, birçok tutkulu içici için bir teşviktir. Ama bu da doğru mu? Uzmanlara göre e-sigaralar normal sigaralardan daha zararsızdır. Bununla birlikte, şu ana kadar uzun vadeli etkiler konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

E-sigara nikotinli veya nikotinsiz sıvıları ısıtır – daha sonra buharlaşan sıvılar olarak adlandırılır. Bunun için gereken sıcaklıklar, tütün yakmak için gerekli olanlardan daha düşüktür, böylece daha az kirletici açığa çıkar. E-sigaraların da sigarayı bırakmaya ne ölçüde uygun olduğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Sıvıların içinde sağlığa zararlı olabilecek hangi maddelerin bulunduğu da tartışmalıdır.

“Sigarayı Bırakmanın” En İyi Yolu Nedir?

Herkes sigarayı bırakabilir. Ancak herkes zehirli dumanı kalıcı olarak atmayı başaramaz. Çok sık denerseniz, bir noktada gerçekten sigara içmeyen biri olabileceğiniz inancını tamamen kaybedersiniz. Bu nedenle: Sigarayı bırakma konusunda size yardımcı olabilecek yöntemler hakkında bilgi edinin. Sigaranın tehlikelerini ciddi bir şekilde inceleyerek ruhunuzu destekleyin. Ve sonra: bekleyin! Sigara içmeyen pek çok yeni kişinin vücutlarının her saat nikotin yoksunluğundan nasıl yararlandığını görmelerine yardımcı olur.

Sigarayı Bırakmak Bana Ne Katacak?

Zinde ve sağlıklı olun, öksürmeden derin bir nefes alın, para biriktirin, daha iyi kokun, daha özgür hissedin – sigarayı bırakmak için fazlasıyla yeterli neden var. Bu nedenle birçok sigara içicisi “neden” değil, “nasıl” diye sorar. Sigara içmenin sağlıklı olmadığı iyi bilinmektedir. Ayrıca bırakmanın kolay olmadığı da bilinmektedir. Sigarayı bırakmak istiyorsanız, şimdi kararınızı verin. Kendinizi ileride suçlamayın!

Sigarayı bırakmak için elbette disiplin gereklidir, ancak disiplininizi çalışır duruma getirmek için kullanabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası vardır:

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyenlere Özel Sigara Bırakma Rehberi

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN 14 İPUCU

Sigarayı Bırakmak 1. İpucu: Profesyonellerden Destek Alın!

Kendi başınıza bırakmak mümkündür, ancak profesyonel destek almaktan çok daha zordur. Kişisel, telefon veya çevrimiçi tavsiye veya bir kursla, bunu kalıcı olarak yapma istatistiksel şansı önemli ölçüde daha yüksektir. Tekliflerin çoğu ücretsizdir ve birçoğu hemen başlamanıza yardımcı olabilir. Alman Kanser Araştırma Merkezi’nin ana sayfasında kapsamlı bir genel bakış bulabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak 2. İpucu: Nikotinsiz İlk Gününüzün Tarihini Belirleyin!

Sabit bir tarih seçin. İlk defa sigarasız kalmak istediğiniz günü belirleyin. Bu günü ikinci plana atmayın.

Sigarayı Bırakmak 3.İpucu: Size Sigarayı Hatırlatan Her Şeyden Kurtulun

Tüm sigara içme araçlarını çevrenizden ve görüş alanınızdan uzaklaştırın.

Sigarayı Bırakmak 4. İpucu: Dikkatinizi Dağıtın

Yeni arayışlar deneyin. Sigara içmeyi düşündüğünüzde dikkatinizi dağıtan şeyler ve işlerle uğraşın!

Sigarayı Bırakmak İpucu 5: Zevk İçin Bir Şeyler Yapın

Mümkün olduğunca içerek damak tadınızı zenginleştirin. Suya ek olarak, çeşitli tatlarda çay ve meyve suları için.

Sigarayı Bırakmak 6. İpucu: Kendinizi Ödüllendirin

Dayanıklılığınız için kendinizi ödüllendirin! Şimdiye kadar sigaraya harcadığınız parayla kendinize güzel bir şeyler verin. Bununla kendinize muazzam bir cesaret verebilirsiniz!

Sigarayı Bırakmak 7. İpucu: Spor Sizi Mutlu Eder

Hareket! Egzersiz yapmak! Egzersiz mutluluk hormonlarını serbest bırakır, sizi neşelendirir, dikkatinizi dağıtır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hafif kilo alımını da engellemiş olursunuz. Sigarayı bıraktığınız an, yeni koşu ayakkabıları satın almak veya bir spor salonuna katkıda bulunmak için ideal zamandır.

Sigarayı Bırakmak İpucu 8: Sağlıklı Yiyeceklerle İlgili Atıştırmalık

Kendinizi sağlıklı bir diyetle şımartın. Arada bol meyve ve sebze atıştırın. Sigara özleminiz varsa, şekersiz bir sakız veya şekersiz şeker alın.

Sigarayı Bırakmak 9. İpucu: Sigara İçilen Alanlardan Kaçının

Çabuk buradan çıkın: Daha önce sigara içtiğiniz durumlardan kaçının. Örneğin, her zaman kahve ile sigara içtiyseniz, şimdi çaya geçin. Bunun dışında, farklı çay türlerinin aromasını bir anda ne kadar yoğun bir şekilde algıladığınıza şaşıracaksınız. Tabii ki mola için sigara köşelerinden kaçının, doğada beş dakikalık bir yürüyüşe çıkın.

Sigarayı Bırakmak İpucu 10: Sigarayı Düşünmeyin

Sigara içme isteği duyuyorsanız, bilinçli olarak dikkatinizi başka bir şeye çevirin! Artık yapmak istemediğiniz bir şeyin ne kadar güzel olacağını hayal etmenin bir anlamı yok! Bunun yerine düşüncelerinizi temiz bir vicdanla ve mutlu bir kalple yapabileceğiniz güzel bir şeye odaklayın. Bu bir kitap, kişisel olarak çok etkili bir iç resim veya bir koku olabilir. Bu ataklar kısa sürelidir ve sigara içseniz de içmeseniz de ortadan kaybolur.

Sigarayı Bırakmak 11. İpucu: Yoksunluk Belirtileri Normaldir

Olumlu bir ışıkta yoksunluk belirtilerinin önemini görün! Vücudunuz size sigaranın stresinden arınma ve arınma yolunda ilerlediğinin sinyallerini veriyor! Dört gözle bekleyink! Ayrıca bu yan etkiler kısa bir süre sonra ortadan kalkar.

Sigarayı Bırakmak 12. İpucu: Başka Bir Yolu Yoksa: Sakız Ve Flasterler Kullanın

Artık dayanamıyorsanız ve nikotinsiz yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız, eczaneden alçı veya sakız gibi nikotin preparatları alın. Eczacınız size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır!

Sigarayı Bırakmak 13. İpucu: Bir? Hayır Hiçbiri

Kararlı olun! Kendinizle gurur duyun! Kendinizi ödüllendirin!

Sigarayı Bırakmak 14. İpucu: Başarınıza Bakın

Özgür olduğunuzun ve artık sigaraya ihtiyacınız olmadığının bilinciyle her günün tadını çıkarın! Her gün sağlığınıza, diğer insanlara ve cüzdanınıza yardımcı olur – kendinizi dört gözle bekleyebilirsiniz! Bu başarıyı kutlayın!

Davranış Terapisi: Sigarayı Öğrenin!

Davranışçı terapi, bir zamanlar öğrenilmiş olan davranışların tekrar “öğrenilemeyeceği” gerçeğine dayanır. Terapi, sigara içme nedenini ve önceki sigara içme alışkanlıklarını sorgular. Bir sigara tiryakisi hangi günlük durumlarda sigara içer? Bu analizden sonra, sigara içmeden günlük yaşamda ustalaşmak ve gelecekte tekrarlamaları önlemek için stratejiler öğrenmek önemlidir.

Peki Sigarayı Bırakmanın En İyi Yolu Nedir?

Uzmanlara göre sigarayı bırakmak kişiden kişiye çok farklıdır. Son nokta yöntemi, sigarayı bırakmanın en çok denenmiş ve test edilmiş yöntemi olarak kabul edilir. Bununla sigarasız olmak istediğiniz bir gün belirlemiş olursunuz. Sigara içme davranışınızdan önceden haberdar ederek kendinizi zihinsel olarak son teslim tarihine hazırlarsınız. Ayrıca, duraktan sonra bile sigara paketine uzanmamak için size en iyi neyin yardımcı olacağını düşünürsünüz. Bu stratejinin en büyük avantajı: Bunu kendinize uyarlayabilir ve diğer yöntemlerle birleştirebilirsiniz. Sigarayı bırakmak dünyadaki en zor şey değildir. Bir insan sigaradan daha güçlüdür ve eğer sigarayı bırakmak sizin gerçek niyetiniz ise hiçbir engel önünüzde duramaz. Sağlıcakla…

The Necmi
Necmiii Bilicii
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İlgisiz Ebeveynlere
Sonraki
Düşüncelerin Esiri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.