5 Maddede Düzgün Bir Gece Bakım Rutini

gece bakım rutini

Cildiniz vücudunuzun giysisidir ve ona ne kadar iyi bakarsanız o kadar güzelleşir. Özellikle yüzünüz bir bakım rutinine ihtiyaç duyar. Akşamları aksatmadan yapacağınız cilt bakımı daha da güzel görünmenizi sağlayacaktır. Ben de size 5 maddede düzgün bir gece bakım rutini nasıl olur sizin için derledim.

gece bakım rutini

5 Maddede Yapmanız Gereken Gece Bakım Rutini

1. Makyajınızı mutlaka temizleyin

Akşam uyumadan önce yapılması gereken en önemli rutin makyajınızı düzgün bir şekilde çıkarmanızdır. Asla makyajınızı çıkarmadan uyumayın. Cilde en büyük zararı kozmetik ürünleri verir. Ancak makyajı çıkarırken kullandığınız ürünler de çok önemlidir. Makyajınızı çift fazlı temizleme suları veya jelleriyle çıkarmanız cildinizin hırpalanmadan rahatça makyajdan kurtulmasını sağlar. Ovalama gerektirmeyen çift fazlı ürünler sadece makyaj çıkarmaya yaramaz ayrıca cildi kirden arındırıp rahatlatır. Pek çok markanın da çift fazlı ürünü bulunmakta. Kesinlikle alkol bazlı temizleme ürünleri kullanmayın. Ayrıca, makyajınızı Hindistan cevizi yağıyla da çıkarabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı pamukla kolayca makyajı temizlemenizi sağlar ayrıca cildi nemlendirir ve besler.

2. Cildi temizleyin 

Cilt temizliği sadece makyajla bitmiyor. Makyajı çıkardıktan sonra tonik, bitkisel sabun ya da farklı yöntemlerle cildinizi temizlemeniz gerekir. Cilt her gün hava kirliliği, egzoz ve sigara dumanına maruz kaldığı için bu temizleme her gün olmalıdır. Pek çok markanın cilt toniği mevcut. Ancak en iyi cilt temizleme toniklerinden biri gül suyudur. Üstelik yüzde 100 doğaldır. Hem daha az masraflı hem de organik olan gül suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze her akşam sürerek cildinizi temizleyip nemlendirebilirsiniz. Ayrıca gül suyunun kırışıklığı geciktirici, genişleyen gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği de vardır. Bütün bunlar size çok uğraştırıcı geliyorsa pek çok markanın nemlendirici yüz yıkama sabunlarını ya da bitkisel sabunları da kullanabilirsiniz. En azından yüzünüzü bu sabunla yıkayıp durulamak hiçbir şey yapmadan uyumaktan daha iyidir.

3. Cildi nemlendirin

Cilt bakımında en önemli unsurlardan biri cildi nemlendirmektir. Makyajınızı çıkarıp, tonik veya başka bir ürünle cildinizi temizledikten sonra cildinizi mutlaka iyi bir yüz kremiyle nemlendirin. Ancak gündüz nemlendiricileri ile gece nemlendiricileri arasında fark olduğunu unutmayın.  Bu nedenle doğru ürün kullandığınızdan emin olun. Gündüz nemlendiricileri yoğunluk bakımından daha hafiftir ve çoğunlukla güneş kremi içerir. Gece nemlendiricilerinin yoğunluğu ise kişiyi estetik açıdan hoş hissetmeyebilir veya ciltte iyi görünmeyebilir ancak cildi yumuşak ve esnek yapar. Ayrıca cildin nemlendirilmesindeki bir başka faktör ise yeterli su tüketmenizdir. Vücudunuzu asla susuz bırakmayın ve özellikle kışın günde 1,5-2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

4. Peeling yapmayı ihmal etmeyin

Cilt bakımını daha da öteye taşımak ve nemlendirme, temizleme işleminden yüzde 100 verim sağlamak için haftada 1-2 kez peeling yapın.  Kuru veya sivilceli ciltler için haftada 1 yeterlidir. Piyasada pek çok peeling ürünü  bulunmakta. Ama doğal ürünlerle de peeling yapmak mümkün. 1 yemek kaşığı Türk kahvesi telvesi ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı peeling için en yaygın üründür. Öte yandan 1 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım limon suyunu karıştırıp da peeling ürünü elde edebilirsiniz.  Yüz peelingi için en ideal zaman uyku öncesidir. Yüzünüzü her zaman temizlediğiniz ürünle temizleyin. Peelingi yüzünüze uygulayın (özellikle en yağlı bölge olan T bölgesine) ve 1-2 dakika dairesel hareketlerle hafif masaj yapın. İşlem bittikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Peeling sonrası nemlendirici krem sürün.  Böylece ölü deriden kurtulacak ve gözeneklerinizi temizlemiş olacaksınız. Peeling cilde uygulanan nemlendiricilerin cilde daha rahat ulaşmasına da katkıda bulunacaktır.

5. Cildi iyileştirin

Göz çevrenizdeki cilt inanılmaz derecede hassastır ve dikkat etmezseniz erken zamanda yaş belirtileri göstermeye başlar. Öyleyse, yardımcı maddeler içeren akşam göz çevresi kremine başlayın. Kafein ile formüle edilmiş, şişliği, torbalanmayı azaltan göz kremleri ve nem seviyelerini artıran göz altı kremleri kırışıklıkları önlüyor. Öte yandan cildinizin temel problemini en iyi siz bilebilirsiniz. Yüzünüz sivilceli bir cilt tipine sahipse ona göre cilt serumu kullanmalısınız ya da doğal kendiniz yaptığınız maskeleri düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Bazı serum ve maskeler her gün yapılmamalıdır. Aldığınız ya da kullandığınız ürünün uygulama talimatlarına dikkat edin. Ayrıca özel vitaminler içeren maske ve serumlar da cilt için faydalıdır. Unutmayın cildinizin değişimini görmeniz ortalama 1 ayı bulacaktır.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Avrupa Gençlik Parlamentosu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Sonraki
“Kendine Dön, Şimdi…” / Doğadan Uzaklaşan İnsan!
doğadan uzaklaşan insan betimlemesi bir ağaç

“Kendine Dön, Şimdi…” / Doğadan Uzaklaşan İnsan!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.