in

Avrupa Gençlik Parlamentosu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

avrupa gençlik parlamentosu

avrupa gençlik parlamentosu

Avrupa Gençlik Parlamentosu Nedir? 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, gençlere, fikirlerini geliştirmek ve ifade etmek için bir ortam ve alan sunmakta ve aynı zamanda çevrelerindeki dünyayı olumlu yönde etkilemek için gereken bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak için çalışmaktadır. Kültürlerarası anlayışı, yapıcı diyalogu ve yaratıcı problem çözmeyi desteklemeyi amaçlar. Öğretmek istediği ilk şey empatidir. Bunun ardından ise saygı ve her bireye ve her topluma çözüm odaklı yaklaşım gelir.  Bu nedenle, faaliyetlerinin Avrupa’daki genç kitle üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olduğu gözlenmektedir. En önemli hedeflerinden biri sorunları işbirlikçi ve demokratik yollarla çözmektir.  

Avrupa Gençlik Parlamentosu, her yıl Avrupa sınırlarındaki 30.000’den fazla genç bireyin fikirlerini geliştirmesine ve ifade etmesine, barışçıl iş birliği için temel kuralları koymasına ve koyduğu bu kuralları izlemesine destek olmaktadır. Ve günümüzün zorluklarını aşmak için çözümler önermesi için onları teşvik etmektedir. Avrupa Gençlik Parlamentosu, grup olarak varlığı önemsediği kadar üyelerini yani gençleri bireysel anlamda da geliştirmeyi amaçlar.  Avrupa Gençlik Parlamentosu, gençler arasında bağımsız düşünmeyi ve sorumluluk almayı, inisiyatif kullanmayı teşvik eder ve ekip çalışması, hoşgörü ve problem çözme, iletişim ve liderlik becerileri gibi önemli sosyal ve mesleki becerilerin öğrenilmesini amaçlar.  

Avrupa Gençlik Parlamentosu Nasıl Ortaya Çıktı? 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, Paris’in güneyinde yer alan bir grup Lycee François’in, 1987 yılında ortaya koydukları bir okul projesiydi. Bu proje 1991 yılında Witney, Oxfordshire’a taşındı. Bu gelişme gerçekleşmeden önce bir okul projesi olarak ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştı.  1991 yılından itibaren ise yasal olarak tanındı ve European Youth Parliament International Ltd. Adı ile anılmaya başlandı. 1987 yılında kurulan Avrupa Gençlik Parlamentosu, dünya genelinde benzeri olmayan bir organizasyondur.  

Hedef kitlesi ve üyeleri adından da anlaşılacağı üzere gençlerdir. Ve gençlerin yaşadıkları bölge ile alakalı bilinçleri ile yola çıkmayı hedefler. Avrupa’da yaşayan tüm gençlere ulaşarak gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerinde onlara yardımcı olmayı amaçlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu, eğitimde Avrupa formunu destekler ve 16-22 yaş arasındaki gençlerin pratik ve geliştirici öğrenim deneyleri yaşamalarına olanak sağlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu, bu deneyimleri edinmelerini sağlayarak geleceğin vatandaşları olarak gençlerin diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin hakkında bilgi sahibi olmalarını, farklılıklarına saygılı olma ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışmalarını amaçlar.  Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda üye gençler hiçbir kısıtlama ve engel olmadan fikirlerini ortaya koyabilir ve düşüncelerini dile getirebilirler. Sorunlara çözüm önerileri içeren projeler sunabilirler. 

avrupa gençlik parlamentosu

Avrupa Gençlik Parlamentosu Gençlere Ne Kazandırır?  

Öncelikle karar vericilerle diyaloğa girme fırsatı yaratmak Avrupa Gençlik Parlamentosu için önemli bir dinamiktir. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun etkinlikleri sırasındaki tartışmalar, uluslararası politika, insan hakları, iklim değişikliği, sağlık ve enerji gibi evrensel ve geniş yelpazedeki pek çok konuyu kapsar. Üst düzey Avrupalı politikacılar ve karar vericiler de düzenli olarak Avrupa Gençlik Parlamentosu etkinliklerini ziyaret eder ve gençler ile fikir alışverişinde ve etkileşimde bulunur.  

Kültürlerarası anlayış temelli bir bilinç ve arkadaşlık oluşturmak Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun en önemli kazançlarından biridir. Tipik bir Avrupa Gençlik Parlamentosu etkinliğinden sonra, katılımcıların%90’ından fazlası katılımla kültürlerarası anlayışı arttırdıklarını ve uluslararası dostluklar kurduğunu gözlemlenmektedir. Avrupa Gençlik Parlamentosu, fikirlerinizi filizlendirmek için harika bir topraktır. Dünyayı pozitif olarak şekillendirmek amacıyla katılımcılarına ilham vermeyi amaçlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda aktif olan gençler, sosyal ve politik zorluklar konusunda tutkuludur.  Avrupa Gençlik Parlamentosu, etkinliklerini düzenlerken, sürdürülebilir çözümler bulmak ve yerel topluluklarıyla bağlar kurmak için çaba harcarlar. Özetle Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun en önemli amacı dünyaya güçlü ve sağlıklı iletişim kurabilen, aktif yetişkinler kazandırmaktır.  

Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun Stratejisi Nedir? 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, kuruluşundan bu yana yüz binlerce gencin açık fikirli, hoşgörülü ve aktif vatandaş olmalarına ilham verdi ve güçlendirdi. 2015 yılında kabul edilen uluslararası yeni stratejiyi takiben, 2020 Avrupa Gençlik Parlamentosu’na yaklaşılırken belirli hedefler belirledi. Avrupa Gençlik Parlamentosu için idealler; Katılım, Yetkilendirme, Katkı ve Ağın Kararlılığı İle Sürekliliğidir. Bu dört başlık, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun stratejisinin dört ayağını oluşturmaktadır.  

Bu başlılar ne ifade eder? 

Katılım: Yaygın bir eğitim kurumu olan Avrupa Gençlik Parlamentosu, cinsiyetleri, etnik kökenleri, milliyetleri, sosyo-ekonomik durumları veya yetenekleri ne olursa olsun, genç Avrupalılara ilham vermeyi ve onları pek çok yönden güçlendirmeyi amaçlamaktadır.   

Yetkilendirme: Avrupa Gençlik Parlamentosu, genç Avrupalılara değerli beceriler, bilgi ve güven kazandırmayı amaçlar ve toplumda bir etkiye sahip olmaları için onları yetkilendirilir. Bir sivil eğitim örgütü olarak Avrupa Gençlik Parlamentosu, üyelerine örgün eğitimin çoğu zaman sağlayamadığı enine beceriler kazandırmaya çalışmaktadır.   

Katkı: Avrupa Gençlik Parlamentosu, gençler için düzenlenmiştir. Avrupa’daki genç gönüllülerin çalışmaları üzerine kuruludur. Avrupa Gençlik Parlamentosu, yalnızca etkinlikleri sırasında demokratik süreçleri taklit etmek ile kalmaz, aynı zamanda organizasyonun yürütülmesinde de bu demokratik süreçleri uygular.   

Ağın Kararlılığı Ve Sürekliliği: Kuruluşundan bu yana, Avrupa Gençlik Parlamentosu son derece büyümüştür ve olağanüstü bir oranda büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte, çoğu yönetim kurulu üyesi ve aktif gönüllü, Ulusal Komite için yaklaşık iki yıl boyunca çalışmaktadır ve bu kurum dışındaki temasların yanı sıra öğrenilen birçok bilgi ve tecrübe geçiş sürecinde kaybedilmektedir. Bu madde bilgiyi tutmak ve herhangi bir ayrılma söz konusu olduğunda bilgiyi daha sağlıklı bir şekilde edinmek için tasarlanmıştır.  

avrupa gençlik parlamentosu

Avrupa Gençlik Parlamentosu Nasıl Bir Yapıya Sahiptir? 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, şu anda 40 Avrupa ülkesinde temsil edilen, Avrupa’daki en büyük ve en dinamik gençlik organizasyonlarından biridir. Uluslararası bir eğitim programı olan Avrupa Gençlik Parlamentosu, etkinliklerinin toplamından çok daha fazlasıdır. Avrupa Gençlik Parlamentosu, gönüllülerine ve üyelerine çok sayıda rolde yer almak ve tecrübe edinmek, büyümek ve sorumluluk almak için ortam sağlayan bir ekosistemdir. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun faaliyetleri sadece gençler tarafından yürütülmekle kalmaz, aynı zamanda Avrupa Gençlik Parlamentosu üyeleri de organizasyonun geleceğini yönlendirir ve şekillendirir. Avrupa çapında 40’a yakın üye kuruluşu ile Avrupa Gençlik Parlamentosu binlerce insandan oluşan canlı bir ağdır. 

Ulusal Komiteler, Avrupa’daki Avrupa Gençlik Parlamentosu etkinliklerinin büyük bölümünü uygular. Halen aktif olarak katılan 3.500’den fazla genç gönüllüyle 40 ulusal üye örgütü vardır. Her komite demokratik olarak seçilen genç kurullar tarafından yönetilmektedir. Ulusal Komiteler, bölgesel ve ulusal oturumlar, uluslararası forumlar ve sosyal yardım programları düzenler ve uluslararası Avrupa Gençlik Parlamentosu faaliyetlerini teşvik edip üyeleri için eğitim programları yürütür. 

Avrupa Gençlik Parlamentosu’na Katılmak İçin Ön Koşullar Nelerdir, Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?  

Sosyal beceriler kazanmak ve hayatınızın her alanında yetkin biri olmak için Avrupa Gençlik Parlamentosu’na katılmak çok doğru bir seçenektir. Bu sebeple, eğer belirli koşulları sağlıyorsanız bu fırsatı değerlendirmemek için hiçbir sebebiniz yok. Öncelikle 15-24 yaş aralığında olmalısınız. Bunun ardından Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun kabul ettiği ülkelerden birinde yaşıyor olmalısınız veya doğrudan Avrupa vatandaşı olmalısınız. Bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi Türkiye’deki Avrupa Gençlik Parlamentosu merkezlerinden telefon veya mail yoluyla ulaşarak edinebilirsiniz. Avrupa Gençlik Parlamentosu pek çok partnerlik programına da sahiptir. Bunları inceleyip içlerinden kendinize uyan birini seçerek bir yol haritası da çıkarabilirsiniz.  

Orijinal dilinde bilgi için, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun resmî sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

https://eyp.org/

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.