Dış Görünüş bize Ne İfade Ediyor ?

GÖRÜNÜŞ NEDEN BÖYLE ÖNEMLİ:

Karışımızdaki insanların görüntüsünü oldukça dikkatli şekilde inceliyor, yargılıyor, beğenip hakkında güzel yorum yapıyor ya da tam tersi kötü bulup eleştiriyoruz. İnsanın doğasında var. Eleştirmek için gelmişiz dünyaya. Ya da eleştiri malzemesi olmak için. Çevremizde olup ta öyle çok hoş bulmadığımız bazı insanlara veya dışarıda gördüğümüz ve yine ortalama görünüşlü birisine karşı daha kasıntı, daha sert, daha keskin çizgileri olan insanlar olabiliyoruz.

Çünkü az önce de dediğim gibi insan, gördüğü kişinin görünüşüne göre davranışlarını şekillendiriyor. Beğenmediği bir insana nazik olmak istemiyor, daha kaba oluyor, belki kolay beğenmiyor, bu yüzden de arkadaşsız kalıyor kimi insan.

NEREDEN GELİYOR BU YARGI:

Bazen bu ters orantı halinde de olabiliyor. Oldukça yakışıklı ya da süper model güzelliğine sahip çoğu insan ortalama görünümlü insanlar ile vakit geçirebiliyor. Yasak değil netice de.

“O çocuğun şu kızla işi ne!” ya da “Senin gibi bir kız neden onun gibi birisiyle takılıyor aklım almıyor.” veya “Aranızda çok seviye farkı var, girdiğiniz ortamlarda sorun yaratmıyor mu?” gibi kendimizce yakıştırmalarda bulunuyoruz, bu yakıştırmalar kesinlikle doğru değil ve her insan her insan ile rahat ve özgür şekilde vakit geçirebilir. İnsanları vakit geçirmeye kılan birçok özellik mevcut evet. Ama bunların hiçbirinin dış görünüşleri ile alakası yok ve katiyen olamaz, olmamalı.

Bizim bunları aşmamız gerekiyor. Sağlıklı insanlar böyle düşünmemeli. İçimizdeki fitne fesat tohumlarını kaldırmak, bu ve bunun gibi durumları normalleştirmemiz gerekiyor ki zaten normal bu durum.

Sorulduğu her yerde “Benim kalbim temiz.” Dedikten 2 dakika sonra; “Yuh be oğlum o kıza da bakmazsın.” Diye içinden geçirmek, ne kadar da temiz kalpli insanların yapacağı cinste bir davranış (!) değil mi?

Zihniyet bozuk ve insanların birçoğunun dış görünüşe karşı düşüncesi aynen de bahsettiğim gibi.

Hayır hayır, sakın bana “Ben yapmıyorum, öyle birisi değilim.” Yorumu göndermeyin çünkü silerim. Şu an olmasanız da hayatınızın bir bölümünde muhakkak sizde dış görünüşe göre insan seçen birisi oldunuz.

Saklamayın çünkü bende böyle olduğum bir dönemden geçtim ve size rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kesinlikle insan huyları ve alışkanlıkları arasında en kötüsü, en parmak ile gösterilmeye layık olanı.

Çünkü ben ne yakışıklılar gördüm, doğru düzgün cümle kuramayan ve ne çirkinler gördüm karşımda adeta divan edebiyatı yapan. İşte bu sayede “kitabı kapağına göre yargılama” sözünün doğruluğunu anlamış oldum.

BÖYLE BİR ZİHNİYET GEÇİCİ OLABİLİR Mİ:

Öncelikle eğer doğru insanlar ile yani sizi güzel yönlendirecek ve eğitecek insanlar ile vakit geçirirseniz evet, geçici. Ama tam tersi, çevrenizde sıkça böyle eleştiriler yapan ve yaptıran insanlar varsa, sizin çaba harcamanız gerekiyor aksi takdirde hiçbir şekilde geçmeyecek bu zihniyet.

Çaba olarak ta yapmanız gerekenler tabi ki işe kendinizden başlamak. Ayna karşısına geçip kötü yanlarınızı düşünün, oldukça iyi çıktığınız bir fotoğrafı dolabın bir kapağın, tam tersi çıktığınız ve doğallığınızın zirvesinde olduğunuz bir fotoğrafı da diğer tarafa koyun, sonrasında ise tam karşınızda duran ve iki geçmiş hatırasının ortasındaki yansımanızı inceleyip, üç görsel arsındaki farkları, olumlu olumsuz yanları, fazla kiloları, sivilceleri getirin gözünüze.

Sonra ise eleştirdiğiniz herhangi bir insanın yüzü gelsin gözlerinizin önüne. Kendinizde beğenmediğiniz yanlarınız ile o kişi de beğenmediğiniz ayrıntıları düşünün. Bu belki tamamıyla sona erdirmez ama size biraz da olsa suçluluk duygusu yaşatır. Bu yöntemi 3-4 defa yaptığınızda ise iyice alışıp, artık denk geldiğiniz insanlara karşı otomatik olarak zihninizde yapabilecek hale gelebilirsiniz.

BU HALE GELME SEBEBİMİZ NE PEKİ:

Yazının girişinde de söylediğim gibi bir insanın bu hale gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi çevre, ikincisi ise aile ortamı.

Eğer ailenizde bu tarz eleştirileri sıkça yapan ve itin kaba etine iliştirme edasıyla belirgin düzeyde tutan insanlar varsa, tebrikler. Sizde bir görünüm sevdalısına dönüşebilirsiniz artık.

Şaka bir yana ailem tarafından bunun tersi bir zihniyette yetiştirildiğim için çok şanslıyım. İnsanları görünüşleri üzerinden değerlendirmek kadar da aşağılık bir özellik benim gözümde.

Umarım insanlar kendini bu yönde değiştirmeyi ve insanları görünüşlerini yargılamayı, görünüşleri adına kullanmayı bırakır.

Selam Ben Emirhan
Yolunun daha henüz çok çok başında olduğunun farkında olan az insan var hayatta, henüz bir başarı elde edemeden kendini alim sanan çakma filozoflar var, insan, nankör ve kibirli olmasıyla tanınır, ben ise halktan biri, ülkedeki milyonlarca gençten yalnızca bir tanesiyim, Selam, ben Emirhan.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bəlkə də qayıtmayacaq…
Sonraki
Yoksulluk kaçınılmaz mı?

Yoksulluk kaçınılmaz mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.