Her şeye Yeniden Başlaman İçin Bir Şans Var

Herşeyden o kadar sıkıldım ki . Ailemin baskılarından, ders notu stresinden,aşk hayatımdan, daha birçok neden . Ama ben artık hiçbişey eskisi gibi olmayacağını biliyorum bunun için kendime yeni bir sayfa açmaya karar verdim . istedimki benim gibi haytından sıkılmış arkadaşlarım da bilgilensin ve nasıl yeni bir hayat kurulabileceğini öğrensin. siz istemez misiniz? yeni bir sayfa açmak , ben çok isterim. Keşke imkanım olsa başka bi yere taşınıp yeni bir hayat kursam hiç geri dönmesem.Babamım kapanmama zorlamasından eski sevgilimin adımı o*** ya çıkarmasından . kariyer korkusundan . o kadar bunaldım ki . bi gitsem asla geri dönmeyeceğim . neyse konumuza dönelim . 

Önümüzdeki 5 Yıl için Bir Yapılacaklar Listesi Hazırlayın!

Oturun, kağıt kalemi elinize alın ve yazmaya başlayın. Bugünden başlayarak 1 sene içinde ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin. Yani 12 ay içinde ne kadar çok şey yapmak istiyorsanız, bunların hepsini tek tek yazın. Tabii hedeflerinizin erişilebilir olması gerektiğini söylememe gerek yok. Yani 1 sene içinde yapmanızın imkansız olduğu şeyleri listenize eklemeyin. Aynı şeyi 2 sene sonra için de yapın. Bir başka kağıda 3 yıl içinde yapmak istediklerinizi, bir diğerine 4 yıl içindeki hedeflerinizi ve en sonuncuya da 5 yıl içinde başarmak istediklerinizi yazın. Hedeflerinizi kağıda döktüğünüz anda bunları gerçeğe dönüştürmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Ayrıca zaman ilerledikçe hedeflerinizi yazdığınız günü hatırlayacak ve bu kadar kısa zaman içerisinde ne kadar çok şey başardığınızı görerek küçük ya da büyük zaferlerinizle motive olacaksınız.

Eski Bir Alışkanlığınızı Yeni ve Daha İyi Bir Tanesini Bularak Terk Edin!

Dürüst olalım, hepimizin en az bir tane kötü alışkanlığı var. Kimi sigara içerken kimi haddinden fazla kahve tüketiyor, kimi sağlıksız beslenirken kimi günde yarım kilometre bile yürümüyor. Yani öyle ya da böyle değiştirmek ya da bırakmak istediğimiz alışkanlıklara sahibiz. İşte bunu hemen şimdi yapabilirsiniz. Mesela, bir kahve bağımlısı mısınız? O zaman bunu bırakın ve kahve yerine su içmeye başlayın. Yani yeni alışkanlığınız su içmek olsun. Ya da abur cuburu bırakarak, bol bol meyve sebze tüketmeye başlayın. Sigarayı bırakın ve her gün onun için harcadığınız parayı yeni aldığınız kumbaraya atın. Sonuçta hangi alışkanlığınızı değiştirmeniz gerektiğini en iyi bilen kişi sizsiniz, unutmayın.

Spor Yapmaya Başlayın!

Ama bunu ertelemeyin. Çünkü lafta herkes bir gün spora başlıyor, ama sorsan o bir gün hiç gelmiyor. Hemen bugün yürüyüşe başlayın ya da gidip bir spor salonuna üye olun. İster kendi imkanlarınızla, isterseniz de destek alarak spor yapabilirsiniz. Sonuçta pek çok farklı spor çeşidi var. Ama hiçbir şey yapamıyorsanız bile, en azından günde yarım saat yürümeyi alışkanlık haline getirin.

Uyku Düzeninize Özen Gösterin!

İster çalışan olun ister ev hanımı, ister öğrenci ister emekli hiç fark etmez. Ne iş yaparsanız yapın gece çok geç saatlere kadar ayakta kalmayın. Uyuyarak geçirmeniz gereken saatlerde başka işlerle uğraşmanın insan doğasına tamamen aykırı olduğunu bilin. Eğer uyku düzeninize dikkat ederseniz hem fiziksel hem de zihinsel anlamda çok daha verimli olabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Şey Yapmaya Çalışmayın!

Bazıları bunu bir başarı ölçütü olarak gösterse de aynı anda birden fazla şey yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle kendinizi birden fazla işe odaklanmak için zorlamayın. Önceliklerinizi belirleyerek işlerinizi teker teker tamamlamaya çalışın. Bir iş üzerine uğraşırken, aklınızda diğerini nasıl yapacağınız gibi düşünceler olmasın. Tam anlamıyla konsantre olduğunuzda işlerin nasıl da hızlı ve kolay yürüdüğünü görecek ve şimdiye kadar aynı anda birçok şey üzerine yoğunlaştığınız için kendinize kızacaksınız.

Yeni Bir Arkadaş Edinin!

Yaşlandıkça etrafımızda olan arkadaşlarımızı bir bir kaybetmeye başlarız. Kimi bizden çok uzaklara taşınıp gider, kimi sizi unutur, kiminin de çoğunlukla size ayıracak vakti olmaz. Yani yıllar geçtikçe etrafımızdaki arkadaşlar azalır ve bu durum doğal olarak bizi üzer. O zaman bugün yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de yeni bir arkadaş edinmeniz. Mesela iş yerinizde merhaba demek dışında iki çift laf etmediğiniz kişilerle yakınlaşmayı deneyin. Şimdiye kadar hiç gitmediğiniz komşularınızı ziyarete gidin. Otobüste yanınızda oturan bir yabancıya gülümseyerek konuşma başlatın. Uzun lafın kısası, hayatınıza renk katacak yeni kişilerle arkadaş olun. Bu size kesinlikle iyi gelecektir.

Yeni Bir Hobi Edinin!

Küçüklüğünüzden beri bir enstrüman çalmak mı istiyordunuz? O halde bunu gerçeğe dönüştürün. Dans etmeyi çok seviyor, dansçılara hayranlıkla mı bakıyorsunuz? O zaman gidin ve bir dans kursuna yazılın. Şarkı söyleyin, tiyatro eğitimi alın, tenis oynayın. Yani ne bileyim işte, istediğiniz ne varsa onu yapın. Farklı bir hayata başlamak için yeni bir hobi edinmenin büyük bir adım olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kendinize Bir Rutin Oluşturun!

Bunun monoton bir hayat yaşamaya başlayın demek olmadığını bilin. Kendinize bir rutin oluşturmaktan kastım, işlerinizi belirli bir plana göre yapmanızdır. Örneğin, çalışma günlerinizde ne yapmanız gerektiğini belirleyin. İşlerinizi organize ederseniz, kendinize çok daha fazla boş vakit yaratabilirsiniz. Boş zamanlarınızda da farklı aktiviteler yapmaya çalışın. Bir akşam sinemaya gittiyseniz, diğerinde buz pateni yapın. Bu şekilde hayatınızı hem kolaylaştırmış hem de renklendirmiş olursunuz.

Hiçbir Zaman “Enayi” Olmayın!

Evet, bu zamana kadar insanları kırmamak ya da kabullenilmek için kendinizi kullandırmış olabilirsiniz. Ki bu çoğu insanın düştüğü hataların başında gelmektedir. İstemediğimiz bir şeyi istiyormuş gibi yapmak ya da içten içe “hayııır” diye cevapladığımız sorulara “evet” demek ne yazık ki birçoğumuzda var! İşte bunu artık yapmayın. Daha çok hayır demenin ne kadar eğlenceli bir şey olduğunu keşfedin.

Günlük Tutmaya Başlayın!

Bunu ilkokul çocuğuna verilmiş bir yaz tatili ödevi olarak düşünmeyin. Şimdiye kadar hiç yapmamış olabilirsiniz. Ama günlük tutmanın keyfine bir kez vardınız mı, bunu vazgeçemediğiniz alışkanlarınızdan biri olarak göreceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü duygu ve düşüncelerinizi bir kağıda aktarmak sizi gerçekten rahatlatacaktır. Ayrıca deneyimlerinizi kaleme aldığınız günlüğünüz ileride sizin için bir yol gösterici olacaktır. Düşünsenize yıllar önce yazmış olduğunuz bir hatırayı okumanın sizin için ne kadar önemli olacağını! O zamanki düşüncelerinizle şimdiki düşünceleriniz arasındaki büyük farklılıkları! Şu an belki de günlerce odanızdan çıkmamanıza neden olan şeyin, yarın gözünüze ne kadar da önemsiz görüneceğini. Neticede günlüğünüz her anlamda sizi geliştirecek ve daha farklı bir size doğru yol almanızı sağlayacaktır.

Evet, işte farklı bir hayat isteyenler için küçük değişikliklerden oluşan listenin de sonuna geldik. Şu anda ne düşündüğünüzü aşağı yukarı tahmin edebiliyorum! Biliyorum ki bazıları bu listenin gereksiz olduğunu düşünecektir. Ancak şunu söyleyeyim ki tavsiyelere kulak asmayıp öylece bakarsanız, hayatınızın nasıl değişeceğini elbette anlayamazsınız. Sadece deneyip görmenizi öneririm. Sonuçta yukarıdakileri yaparak bir şey kaybetmezsiniz, değil mi? Ama yok “ben var olan hayatıma devam edip, radikal bir değişiklik yapacağım günü bekleyeceğim” diyorsanız da siz bilirsiniz. Biliyorsunuz ki hayat da sizin, tercih de!

yasemin-atasan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır? Modifiye'nin Anlamı Nedir?
Sonraki
Köylünün Emeği

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.