Eğitim Hayatı

Yeni bir okul dönemi daha başladı. Küçücük çocuklar sabahın erken saatlerinde bir şeyler öğrenmek için derse koşuyorlar. Yaşam maratonu başladı. Okula gidene kadar her şey ne kadar güzeldi oysa. Hiçbir sorumluluğun olmadan sadece oyunlarını ve oyuncaklarını düşünüyordun. Okul başlayınca hayat mücadelen de başladı. Artık kendi ayakların üzerinde durma zamanın geldi öğrenci kardeşim. Çalışacak, hayatını daha güzel yarınlara taşıyabilmek için derslerini öğrenmeye çabalayacaksın. Artık hiçbir şey kolay değil. Anne-baban yanında olmadan kendi hayatını sürdürmeyi öğreniyorsun. Ufak ufak onlar olmadan öğreniyor, arkadaşlarınla oynuyor, dolaşıyor, çalışıyorsun.

Eğitim hayatının ne zaman biteceği sana bağlı. Bittiğinde de her insandan bekledikleri gibi işe girmen ve çalışmaya başladığın için evlenmen beklenecek. Bundan sonra emekli olana kadar hayatında durup dinlenmek olmayacak.

Eğitimin yaşı yok. Okulun da bitse, işten de emekli olsan hep bir şeyler öğrenmen gerekecek. “ben artık okulu bitirdim. Çalışmaya başladım” diye bir şey yok. İşinle ilgili yenilikleri öğrenmeye devam. Emekli de olsan ilgi alanlarına dair haberleri, dergileri, yazıları okuyacaksın. Bahçeciliği, bitkilerin dünyasını, bir sporu, dansı, el sanatlarını, bir müzik aleti kullanmayı öğrenmeye çalışacaksın. Okumanın, öğrenmenin ve eğitim hayatının sonu gelmez. Okulunun verdiği diploman değil, gerçek yaşamda edindiğin dostların, yaptığın başarılı, güzel işlerin senin asıl dostların ve diplomaların olacak. Kazandığın dost ve bilgi olmuşsa ne mutlu sana!

Bu zamanda “çok okuyan mı çok gezen mi bilir?” sorunun yanıtı “çok okuyan bilir” oluyor. Kitaplar, internet, çeşitli televizyon kanalları, yazılı ve görsel basın derken birçok yoldan dünyada görmediğiniz yerlere gidiyor, hayatta hiç rastlaşma şansınız olmayan insanların, hayvanların, canlıların yaşamlarını izleyerek öğrenebiliyorsunuz. Artık dolaşarak zaman harcamaya gerek yok. O kadar zamanda okuyup, dinleyip, izleyerek çok şey öğrenebilirsiniz. Yeter ki okuyun! Öğrenilecek koca bir dünya var.

Eğitim yılı başladı. Mini mini çocuklarımız okullarına koşuyorlar. Gençler kucaklarında kitapları, kırtasiyelere gidiyorlar. Güzel, sıcacık ama zorlu bir süreç başladı. Kimi zaman sıkılsan da vazgeçme. Pes etmediğin her an kendini daha güçlü hissedeceksin. Okuduğun ve bilgilendiğin kadar yaşantının güzelleşeceğini unutma!

Uykunu ve gıdanı al. Öğrenmen kolay olsun. Öğretmenlerin aydın olsun. Güzel şeyler öğren, güzel bilgiler paylaş. İyiliği öğren. İyi bir vatandaş, sevgi dolu bir insan olmaya çalış. İyi dersler sevgili öğrenciler. İyi dersler bir zamanlar meslektaş olduğumuz öğretmen arkadaşlarım. Benim de bir zamanlar çocuklara dans, bale, resim öğrettiğim minik insanlar, genç evlatlar! Gelecek sizin eseriniz olacak. Kolay gelsin.

BOŞVER adlı kitabımın eski baskısından bir bölümdü. Sene 2015 Ayşegül Toker Odabaşı

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile eşi Editör, kitap yazarı Ayşegül Toker Odabaşı olarak yaşadıklarımızı, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.(Böyle diyerek başladık ama maalesef ben Ayşegül, tek başıma sürdürmek zorundayım. Eşim artık bu boyutta değil.)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadın Ve Erkek Eşitsizliği

Kadın Ve Erkek Eşitsizliği

Sonraki
KÜÇÜK DÜNYAMIZ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.