Nirvana

       Nirvana, bu aslında oldukça göreceli bir kavram, herkesin nirvanası farklı bunun sebebi de herkesin farklı bir hayatı, farklı amaçları ve farklı yaşanmışlıkları olması. 

         Peki ya insanların sizden beklediği nirvanalar. Annen senin çok başarılı olmanı istiyor, başarılı bir iş, mutlu bir aile, herkesle iyi olan düzgün bir karakter. Eşinde senden bu tarz beklentileri var hatta hayatında olan herkesin senden senin adına beklentileri var. Senin iyiliğin için demi? 

       

Arkadaşınla konuşuyorsun moralin yok, seni motive etmeye çalışıyor kendine gelmeni toparlanmanı bekliyor demi? Aslında sana ayırdığı vaktin karşılığını bekliyor. Sen ona üzgün olmanı, sebeblerini sıkıntılarını anlattın, o sana vaktini ayırdı, dinledi ve seni toparlamaya çalıştı, konuştu seninle. Senin artık iyi olmanı bekliyor çünkü sen toparlanmadığında aklı sende kalacak aslında bu beklentisi kendi vicdanını rahatlatmak için. 

Aslında annen de dünya getirdiği bireyin iyi bir yerlere gelmesini istiyor çünkü kendi başına yaşaya bilmeni, ona ihtiyaç duymamanı bekliyor senden, başarılı olmalısınki sıkıntı yaşamayasın. Annende bunu bir nevi kendi için istiyor çünkü sen onun çoçuğusun iyi olmalısın, iyi bir yaşam tarzın olmalı ki arkasına bakmasın, üzülmesin senden hep bir beklentisi var. Anne ve baba aynı düzlem aynı beklentiler. Eşin, sevgilin mükemmel olmanı istiyorlar çünkü sen onun kendi kafasında çizdiği profile uymalısın senden bunu bekliyor, diğer insanlarda hep bir beklenti. Çoçuğun mükemmel baba olmanı veya anne olmanı bekliyor. 

Peki ya sen? Sen ne bekliyorsun? Senin amacın bu insanların beklentilerini karşılamak mı? Olmak isteğin kişi oldun mu mesala? Bunun gibi bir sürü sora bilirim ama sen belkide kendi isdeğin sadece bir iki şeyi yaptın bu hayatta niye peki? Çünkü senden insanlar bişeyler bekliyorlar ve bunun senin için olduğunu iddia ediyorlar ama aslında hepsi kendileri için. Olmak isteğin kişi olmalısın kimsenin hayalinin başrolü değil kendi hayalinin başrolü olmalısın. Nirvana nedir biliyormusun kimsenin senden bir beklentisi olmadığı yer, sen çünkü kendi hayatını, hayalini yaşıyorsun kendinsin düşünsene, ne istersen o, çok güzel bir kitap okumuştum Simyacı diyorduki “kimse sana dünü veremez, geleceğide onlar için endişelenmek boşa sen şuandandasın, şimdide tadını çıkar” sen geçmişi insanların beklentisi yüzünden çöpe attın, şimdiyi de çöpe atıyorsun bu beklentiler yüzünden anı yaşa çünkü o da geçmiş olacak ve o anı sana kimse veremeyecek. 

Beklentiler hiç bitmeyecek sen kendi nirvananı oluşturup, kendi hayalin için yaşamalısın, yaşayacağın o kadar güzel şeyler varken neden insanların senin için palanladığı şeyleri yerine getiresin. Sen bir bireysin ve Nirvanaya kendi hayatına, hayaline, kendin için yaşamaya başlamalısın… 

tugba-unal
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM

NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM

Sonraki
K E N D İ N E İ Y İ B A K

K E N D İ N E İ Y İ B A K

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.