Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Öncelikle depresyon hayatı boyunca yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin girdiği bir duygusal boşluk ve mutsuzluk halidir. Peki bu depresyona girmek bu kadar kolayken neden bu kadar zor çıkılır? Depresyondan kendi yöntemlerimiz ile mi çıkarız yoksa bir anda farkında olmadan çıkar mıyız? Bunlar tabikide kişiye göre değişen şeyler fakat ben burda her yaşa,cinsiyete ve kişiliğe hitap edecek, depresyondan çıkmaya yarayacak bilgiler vereceğim.

Arkadaşlar öncelikle kendinizi sevin en ilk yapmanız gereken şey bu size kendinizi değerli hissettirecek şeyler yapın bunlara örnek verecek olursak kendi egonuzu tatmin edecek şeyler ile başlayın. Örneğin bakım yapın kendinize, bu sizin güzel/yakışıklı hissetmenize sebep olacak ve egonuz bir nevi tatmin olacak. Veya sevdiğiniz bir yemek , tatlı aklınıza ne gelirse bunları yapın fakat yardım almayın çünkü o yaptığınız şeyi yedikten sonra emeğinizin sevgi ile birleşip size ne kadar mutluluk vereceğini hissedeceksiniz.

Bunlardan sıkıldınız ve artık farklı bir uğraş mı arıyorsunuz bu her yaş ve herkes için geçerli olan bir şeydir. Hayal kurmak. Arkadaşlar hepimiz hayal kurarak bu dünyada ki çirkinlikleri yok ederiz herkes kendi hayalinde başroldür. Sen ne istersen kimi istersen herşey senin istediklerin ile biçimlenir. Örneğin  dünyanın en güzel sahillerinden birinde sevdiğiniz veya sevdikleriniz ile birlikte vakit geçiriyorsunuzdur. Ya da tek başınıza ıssız bir yolda sevdiğiniz müziği açıp araba sürüyorsunuzdur. Demek istediğim şey sadece bu. Ve o tatlı hayalinizi bölün ve düşünün neden bunlar hayal olarak kalsın ki? Sen bu hayatta her şeyi başarabilecek kadar güçlü ve dayanıklı birisin.

O yüzden bu hayaline seni ulaştıracak şeyler yap. Dil öğren, matematiğini geliştir vs. Eğer hayal kurmayı sevmeyen biriysen yani gerçeklerle yaşayan biriysen o zaman hayata en pozitif açı ile bak. Eğer çok sosyal biriysen ve insanlarla olan ilişkilerin iyiyse garson veya kasiyer olabilirsin bunlar hem senin iş arkadaşlarınla vakit geçirmene, insanlarla sohbet ve muhabbet halinde olmana sebep olacağı için kendini mutlu hissedeceksin. Eğer bunları yapamıyorsan yalnız kal kendine ne kadar değerli bir varlık olduğunu anlat ve şunu asla unutma bu dünyadaki en değerli insan sensin ve seni senden başka kimse seni senden daha çok sevemeyecek. Eğer yalnız kalmak sana zor geliyorsa yakın arkadaşlarınla sosyal medya üzerinden konuş sesini duymak istiyorsan ara onlarla güzel şeylerden konuş ki aklın dağılsın.

Arkadaşların seni tatmin etmediyse ailen çok iyi bir seçenek olur senin için bunu denemeden geçmelisin. Bu blog bu kadar yeterli sizi de çok fazla sıkmak istemem diğer bloglarımı okumak istersen ben Yakup Polat sevgilerimle.

yakup-polat
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Uykunun İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Uykunun İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Sonraki
Dünya ve Adalet

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.