ÇİNGENELER ZAMANI

Çingeneler Zamanı, yönetmenliğini Emir Kusturica’nın yaptığı 1988 yapımı Yugoslav filmi. Ve aynı zamanda çekilen ilk çingenece filmidir.

Oyuncu kadrosunun tamamen amotörce bir kadrodan olup mükemmel bir iş çıkaran bir filmdir ayrıca benim gözümde.

Başrol olan Perhan karşılar bizi filmin ilk sahnelerinde. Yoksul bir hayat içinde yaşayan perhanın hayatını izleriz, Hayatını, aşkını, ihanetlerini, ihanet ettiklerini hatta izleriz. Çingenelerin farklı dünyasına göz atarız. Kendi dünyalarında yarattığı renklere bulaşmak isteriz aslında çünkü ne kadar yoksulluk içinde olsa da mutlu olmayı kelime anlamıyla bilen kişilerdir onlar.

Çok detaylandırmadan filmin içeriğine ve olaylarına değinmek istiyorum.

Perhan bahsettiğim gibi yoksul bir ailedendir. Nenesi, amcası ve biricik kız kardeşiyle yaşamaktadır. Ve kız kardeşi çok hastadır bunu bilen ve aile dostları olan Ahmet (bir bakıma daha zengindir onlardan) Perhana bir iş teklifi sunar. Perhan Ahmet`e çalışacaktır ve bunun karşılığında kardeşini tedavi ettirecektir.

Tabi işler güllük gülistanlık gitmemektedir. Ahmet Perhanı hem parasız çalıştırmakta hem de kardeşini tedavi ettirmemektedir. Bunu öğrenen Perhan için asıl olaylar şu an başlamaktadır ve bizim için de.

Ve tabi ki Perhanın aşk hayatını da izleriz. Azra ile olan aşk hikayesi oldukça üzücü ama bir o kadar da güzeldir.

Filmi biraz da kendi görüşlerim açısından da sunmak istiyorum.

Abartısız izlediğim en güzel güzel filmdi diyebilecek bir film benim gözümde.  Aşırı odaklandığım ve gerçekten heyecanla izlediğim bir filmdi. Karakterlerin tam olarak ne yapacağını kestiremediğim bir filmdi ve zaten filmi en güzel yapan detay budur diye düşünüyorum ve Çingeneler zamanı da bunun hakkını yeterince veriyor.

Film dışında filmin müzikleri ayrıca güzel ve çok yetenekli olduğu söylenen Goran Bregović tarafından bestelenmişlerdir.

Hem filmden bir kesit hem de bu güzel şarkıyı size bırakıyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=EZf00ad3G6o.

Ve son olarak Perha`nın en sevdiğim sözünü sizinle paylaşmak isterim`,

“Yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum ben.“

ssayee
2 Yıllık resimciyim geri kalanında ise iletişimci.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çizgilere Basmadan Yürüyenler (1. Bölüm)

Çizgilere Basmadan Yürüyenler (1. Bölüm)

Sonraki
Annem Beni Hazır Doğurmuş

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.