BÖRÜ2039

Uzun süren sessizliğimi Börü2039 ile bozmaya karar verdim. 28 Aralık 2021 tarihin de ilk bölümü BluTV ile izleyicilerle buluştu. Bana bu sessizliğimi bozduran şey neydi peki ve neden buradayım ?

”Börü2039” bizim alışık olduğumuzun dışın da bir yapım ve bunun doğrultusun da izleyiciyi kendine sürükleyen bir akışı var. Görsel efektleri, ilerleyen teknoloji, yapay zeka ,alfa zeka, askeri sistem sahnelerin de ağızları açık bırakacak aksiyon ve merak uyandıran ilerleyiş. 

 Bunların çoğunu komedi türü Türk yapımı sinema filmlerin de farklı şekiller de  görmüştük zaten, ama ciddi anlamda güzel bir işte Börü’nün dizi olarak geri dönmesi ile birlikte daha farklı ve daha kaliteli şekil de izleme imkanı bulduk.  Bir Türk dizisinin bu şekil de işlenmesi ve senaristin ( Alper Çağlar ) hayal gücü beni fazlası ile etkiledi. Yönetmen koltuğun da  Can emre ve başarılı kariyer geçmişi ile bilinen hatta isimsiz Hollywood kahramanı olarak tanınan  Ahmet Atalay‘ın yer alması Börü2039 dizisin de beklentilerimi yükseltmedi değil. İlk bölümünü izlediğimde ne kadar emek verildiğini tahmin bile edemiyorum. Türkiye’nin  ilk kaliteli bilim kurgu dizisi diyebilirim.

Börü2039 Dizi hakkın da  ön bilgi

2039 senesi beyin-makine ara yüzlerinin, füzyon enerjisinin ve proto -kuantum bilgisayarların sivil dünyaya etkilerinin hissedildiği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerilimin gitgide tırmandığı bir yıl. Türkiye kendi askeri teknolojisini üreten, gizemli teknokrat Kemal Boratav sayesinde rakip ülkelerin seviyesine ulaşmış, karışan dünya düzenine kendi ekseninde tarafsız bir bölgesel güç 

Büyük teknoloji markaları ve Savunma Bakanlığının desteği ile rekor sürede bitirilen Ötüken Projesi sayesin de İstanbul’un yer altın da, kozmik bir karargahta, dünyadaki iki süper bilgisayardan biri Beta-yapay zeka Kam , ülkeye olabilecek tehditleri hesaplıyor, ve Boratav’ın yeniden düzenlediği, taarruz ve ” son  çare müdahale ” timi BÖRÜ’nün sayesin de senelerdir ülke terörizmden arınmış halde.

Ta ki Mart 15 2039’a kadar…

İlk bölümü ile heyecanlandıran ve duygusallaştıran Börü2039 da bizi daha neler bekliyor sabırsızlıkla bekliyorum. İzlememiş olanlar için şimdiden iyi seyirler diliyorum. 

Börü2039 ekibinin ellerine ve emeğine sağlık diyerek burada yazımı sonlandırıyorum.

Sibel BAYRAKTAR
BLOG YAZARI
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ölmeden önce okunması gereken dünya klasikleri

Ölmeden önce okunması gereken dünya klasikleri

Sonraki
Rasyonalizm ve İdealizm

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.