Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri bizi farklı diyarlara götüren, hayal gücümüzün gelişmesine olanak sağlayan bir film türüdür. İnsanların olağan durumlarından uzaklaşmasına ve farklı dünyalara ulaşmasına olanak sağlar. Bir kaçış noktası gibilerdir.

Bu yazıda da sizler için gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri içeren bir liste hazırladım. Liste konusunda kişilerin farklı görüşleri olsa da bu listenin hazırlanışında imdb sıralaması göz önüne alınmıştır. En iyi bilim kurgu filmleri listemde yer alan filmler aynı zamanda aksiyon, macera, dram ve gizem gibi başlıklar altında da izlenebilir.

Inception (2010) / 8.8

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Türkçe adı “Başlangıç” olarak geçen film, Christopher Nolan tarafından yazılmış ve yönetilmiş bir filmdir. Film, yayınlandıktan kısa süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri içinde gösterilmeye başlanmıştır. Film, Dom Cobb adlı bir hırsızın etrafında dönmektedir. İnsanların bilinçaltlarındaki en derin sırları çalan bu adamın kendisi için değerli olan şeyi geri almak adına bu sefer bir şeyi yerine koyması gerekmektedir.

The Matrix (1999) / 8.7

matrix Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Wachowski Kardeşler tarafından yazılıp yönetilen bu film, üstünden 21 yıl geçtiği halde hala bilimkurgu denilince adı ilk sırada anılan filmlerden biri olmaktadır. İleri bir tarihte geçen film, yapay zekalı makinelerin yaratılmış, teknolojinin ileri olduğu bir evrende konuşlanmıştır. Bu makineler ve insanlar arasında çıkan savaşta makinelerin enerjisini kesmek isteyen insanlar gökyüzünü siyah bulutlarla kapatmış ancak sonrasında makinelerin enerji kaynaklarına dönüşmüşlerdir. Baş karakteri olan Neo’da sömürüldüğü bu uykudan uyanır ve Morpheus’un ekibiyle bir olup bu makinelerle savaşmaya başlar.

Interstellar (2014) / 8.6

interstellar Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Dilimize “Yıldızlararası” adıyla geçen film Christopher Nolan tarafından yönetilmiştir. Film bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insan yaşamına uygun bir yer arayışını anlatır. Bir küf nedeniyle gerileyen insan medeniyetinin kurtuluşu için uzaylılar tarafından açıldığı söylenen bir solucan deliğinden geçerek üç farklı gezegenden hangisinin insan yaşamı için uygun olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ve bu bir döngüden ibarettir.

Interstaller en iyi bilim kurgu filmleri dendiğinde akla gelen ilk filmlerden biridir.

Star Wars (1977) / 8.6

Yıldız Savaşları Bölüm IV, George Lucas tarafından yazılıp yönetilen, yapım tarihiyle serinin ilk filmi olsa da kronolojik olarak dördüncü filmidir. İç savaş halindeki galakside isyancı güçlerin ajanları ölüm yıldızı adlı ölümcül silahın planlarını ele geçirir. İsyancı Prenses Leia planlara sahip olmasına rağmen İmparatorluk güçlerine liderlik eden Darth Vader tarafından yakalanır ancak bu planları önceden R2-D2 adlı droidin hafızasına saklamıştır.

The Prestige (2006) / 8.5

Yine Christopher Nolan tarafından yönetilmiş olan bu film, Christopher Priest’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. 19. yüzyıl Londra’sında geçen bu filmin temelinde iki sihirbaz arasındaki rekabet yatmaktadır. Sihirbazlara saygı duyulan ve gizemli kişiler olarak görüldükleri bu dönemde Robert ve Alfred şöhret basamaklarını tırmanan iki sihirbazdır. Ancak bir gösterilerinde Robert’ın eşi kaza sonucu ölünce Robert bundan Alfred’i sorumlu tutar, ikili birbirine düşman kesilir ve aralarında bir mücadele baş gösterir.

Back to the Future (1985) / 8.5

Geleceğe Dönüş ismiyle de bildiğimiz bu film, Robert Zemeckis’in yönettiği ve senaristliğini yaptığı, Steven Spielberg’ün de yapımcılarından biri olduğu bir bilim kurgudur.

Doktor Emmett Brown, zaman yolculuğu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Delorean marka bir arabadan yaptığı bu zaman makinesinin çalışması içinse plütonyuma ve 88 mil hıza ulaşmaya ihtiyacı vardır. Kaçma amacıyla bunu gerçekleştiren 17 yaşındaki Marty ise kendini 1955 yılında bulur. Burada babasıyla karşılaşan ve onun kaza geçirmesine engel olan Marty, onun annesiyle tanışmasının da önüne geçer ve bu da gelecekte kendisinin de olmayacağı anlamına gelir.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Oscar Adayları Açıklandı! Peki Kim Kazanacak?
Oscar Adayları Açıklandı! Peki Kim Kazanacak?

Oscar Adayları Açıklandı! Peki Kim Kazanacak?

Sonraki
BİRİLERİ YAPAR, BAŞKALARI KAPAR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.