Loki: Çılgınlığın Çoklu Evreni, Marvel Zaman Ustaları MCU’ya Geliyor!

Marvel Sinematik Evreni’nde işler zamana bağlı olacak.

Yeni Loki fragmanının yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle birlikte, Avengers: Endgame olayları sırasında yarattığı kronal rahatsızlıkları onarmak için Time Varice Authority ( Zaman Varyans Otoritesi, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen bir grup zaman çizelgesi izleyicisi olan kurgusal bir organizasyondur. ) için çalışan hilecinin istismarlarına biraz daha yakından baktık.

Owen Wilson, 'Loki'de Mobius M. Mobius rolünde

Fragmanda, Owen Wilson’dan Mobius M. Mobius, gösterinin genel konseptini şöyle açıkladı: “Doğru zaman akışını koruyoruz. Gerçekliği bozarak Tesseract’ı aldın. Düzeltmemize yardım etmeni istiyorum. ”

Bu, hem 11 Haziran’da piyasaya çıkan Disney + serisinde hem de ötesinde keşfedilecek her türlü kapıyı açıyor.

Zaman yolculuğunu zaten büyük üçü – uzaylıları, sihirbazları ve tabii ki robotları – içeren bir dünyaya tanıtmaktan gelen tüm kıvrımlar, dönüşler, ters takla atmalar ve döner kavşaklar ile bu, zaman yolculuğu mekaniklerini incelemek için iyi bir zaman gibi görünüyordu. MCU şimdiye kadar ve gelecek karakterlerin ve organizasyonların bazılarının çizgi roman meslektaşlarına göre nasıl çalışabileceğini.

ZAMANIN KISA BİR TARİHİNE SEYAHAT

Sahneye çıkacak yeni oyunculara geçmeden önce, geriye dönüp MCU’da zaman yolculuğundaki eski şapkaları tartışalım. Öncelikle, Thanos’un aradığı övgüye değer Sonsuzluk Taşlarından biri olan Zaman Taşına sahipsin. Kullanıcının, uygun gördükleri herhangi bir şekilde çarpıtmasına ve zamanda yolculuk etmesine izin veren bu özel eser, Büyücü Supreme’in sahipliğinde Agamotto’nun Gözü’nde kaldı. Stephen Strange, Dark Dimension’da Dormammu’ya karşı kullanmadan önce, Kadim Olan onu izliyordu. Thanos’un görevi sırasında Strange, Time Stone’u çeşitli potansiyel geleceklere bakmak için kullandı ve sonunda Titan’ın öldürmek istediği tüm insanları kurtarabilecekleri bir tane buldu ve sonra onu teslim etti.

Bu arada, Ant-Man, Wasp ve Hank Pym’in Janet Van Dyne’ı Kuantum Diyarından kurtarmasının ardından dörtlü, Ghost’un durumunu iyileştirmenin bir yolunu bulmak için o harika yeri keşfetmeye devam etti. Scott Lang, enerji toplamak için dünyaya girdi, ancak dışarı çıkamadı çünkü Thanos, Infinity Gauntlet’i tamamlayıp parmaklarını şaklattığında Hope, Janet ve Hank öldürüldü. Bununla birlikte, Ant-Man beş yıl sonra geri döndü – sadece anlar olarak deneyimledi – ve İntikamcılar’a zamanın Kuantum Diyarı yoluyla geçilebileceğini açıkladı.

Hulk, Iron Man, Captain America, Black Widow, War Machine, Hawkeye, Nebula, Rocket, Thor ve Ant-Man, Kuantum Diyarına erişmek ve Sonsuzluk Taşlarını almak için özel kıyafetleri ve sınırlı bir Pym Parçacığı kaynağını nasıl kullanacaklarını buldular. zaman içinde üç belirli nokta. Nihayetinde, Zaman Soygunu planı işe yaradı ve zaman yolculuğu yapan bir Thanos’u durdurmak ve yok olan herkesi geri getirmek için yeni yaratılmış bir Sonsuzluk Eldivenini kullanabildiler. Daha sonra Kaptan Amerika, zaman akışının doğru bir şekilde ilerlemesini sağlamak için Taşları çekildikten hemen sonra ilgili yerlerine geri getirdi.

LOKI İLE UZAK YERLEŞTİRME

Zaman Soygunu sırasında, Demir Adam, Karınca Adam ve Kaptan Amerika, Loki’nin Büyük Elma’ya saldırmak için Chitauri’yi kullandıktan sonra, daha sonra Tesseract olarak bilinen Space Stone’u çalmak için 2012’de New York City’ye gitti. Operasyon sırasında işler ters gitti ve Taş, kendisini ışınlamak için onu kullanan yaramazlık yapıcıya doğru kaydı.

The Avengers’ın sonunda Loki’nin Asgard’a götürüldüğünü gördüğümüzü göz önünde bulundurursak – sonraki Thor: The Dark World, Thor: Ragnarok ve Avengers: Infinity War’daki görünümlerinden bahsetmiyorum bile – Mobius ve Time Varice Authority’nin neden böyle olduğu anlaşılabilir. Sonsuzluk Taşı’nı herhangi bir yere gitmek için kullanabileceğini ve gerçekten Asgard’a götürülüp kilitlendiğinde hemen hemen her şeyi yapabileceğini düşünerek ona kızdı. Ayrıca karavanda “Loki Varyantı” olarak anıldığını ve hatta kıyafetlerinin üzerinde olduğunu unutmayın!

KİM İZLEYİCİYİ İZLİYOR?

Çizgi romanlarda Zaman Değişimi Otoritesi, zaman yolcularının ve gerçeklik meraklılarının her gerçeklikte uzay-zaman sürekliliğinin tamamını yok etmesini engellemeye odaklanan bir tür polis gücü olarak hareket ediyor. Gruptan ilk kez 1986’da Thor # 371-372’de Zaniac adlı bir tehdidi öldürmek için Yargıç Dredd benzeri Adalet Barışını zaman çizelgesinden geri gönderdiklerinde bahsedildi.

Genellikle, kelimenin tam anlamıyla yüzsüz dronlarla dolu Boş Zaman Bölgesinde bulunan sonsuz bir ofis olarak sunulan inanılmaz bürokratik grup, her şeyi izler ve sorunları aynı yüzü paylaşan yöneticilere yükseltir (Marvel yazarı / Editör Mark’dan sonra modellenmiştir). Gruenwald bir hürmet olarak) – daha sonra gerektiğinde dakika adamlarını göndererek kronik suçları durdurdu ve suçluları yargılamak için konseye götürdü. Fantastik Dörtlü ve Dişi Hulk, geçmişte bu grup tarafından denendi.

TVA, yıllar içinde çizgi romanlarda yalnızca birkaç düzine görünüme sahip. Loki fragmanından, ekran versiyonunun hepsinin birbirine benzemeyeceğini veya yüzsüz olmayacağını söylemek güvenli görünüyor, ancak kaynak materyalden aynı temel yapıyı paylaşıyor gibi görünüyor.

Endgame tarafından sunulan zamanla ilgili birkaç sorunun TVA tarafından ya Loki’de ya da daha sonraki görünümlerde ele alınacağını görmek de ilginç olacak, 2014’teki Gamora’nın şu anki durumu da dahil olmak üzere? Iron Man, Endgame’in sonunda Thanos ve güçlerini uzaklaştırdığında, geçmişten seyahat ettikleri göz önüne alındığında, bu zaman çizelgesini nasıl bozdu? Steve Rogers, geçmişte aşk Peggy Carter ile birlikte kaldığı Russo kardeşlerin röportajlarda öne sürdükleri gibi alternatif bir gerçeklik yarattı mı? Oh, ve orijinali Thanos ile olan dövüş sırasında bu kadar ağır hasar görmüşse, Kaptan Amerika, John Walker’ın The Falcon And The Winter Soldier’da kullandığı kalkanın nereden geldi?

Bunların hepsi TVA’nın kesişebileceği sorular gibi görünüyor …

MOBİUSU AZALTMA

Şimdiye kadar Mobius M. Mobius’un Marvel çizgi romanlarında oldukça önemli olduğunu düşünebilirsiniz, özellikle Wilson’ın onu oynamayı kabul ettiği gibi büyük bir isim düşünüldüğünde, ama kesinlikle durum böyle değil. TVA’nın yalnızca üçte birinde göründü, ancak ilgi çekici bir karakter oldu. Fantastik Dörtlü, Fantastik Dörtlü # 353-354’te kronal bekçiler tarafından ele geçirildiğinde Mobius, Zaman Atlamaları ve Eşzamanlılık Alt Komitesi’nin başkanıydı. Daha sonra ekibe tesislerde bir tur verdi, ancak işler uzun süre içten gitmedi ve FF, Mobius’u pek iyi yansıtmayan patlak verdi, özellikle de birçok kuruluş dosyasını batırdıkları için.

Onu ortaya çıkmak üzere olan bir isme daha bağlayan Mobius, bir zamanlar Fatih Kang’in bir hanedan kurduğu bir zaman çizelgesindeki eksik bir dosyayı değiştirmekle görevlendirilmişti. Mobius, yol boyunca taş ocağından bir iş teklifi bile aldı ve bunu TVA içinde daha iyi bir yer edinmek için kullandı. Daha sonra, TVA’ya kendi ziyareti sırasında She-Hulk ile etkileşime girdi. “Var olan en güçlü avukat” ın 2022’de Disney + ile çıkış yapacağını düşünürsek, Wilson’dan Mobius M. Mobius’un sonunda She-Hulk’ta da görünmesi mümkün görünüyor.

Loki fragmanından bir daha ilginç zaman akışı sörfçüsüyle ilerlemeden önce, bir atlayalım ve Ant-Man And Wasp: Quantumania’da Jonathan Majors tarafından canlandırılacak olan yukarıda bahsedilen Kang the Conqueror’a dalalım. Bu karakter, Avengers’ın ilk günlerine kadar uzanan zengin ve derin bir geçmişe sahiptir. Rama-Tut, Immortus, Scarlet Centurion ve Iron Lad gibi çeşitli kimlikler sayesinde Kang, insanlık tarihinin geriye ve ileriye doğru gitmesi için varlığını hem olumlu hem de olumsuz olarak hissettirdi.

Yakında prodüksiyona başlayacak olan üçüncü Ant-Man filmi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz, ancak Kuantum Diyarı’nı keşfeden Scott Lang, Hope Van Dyne, Janet Van Dyne ve Hank Pym’in birbiriyle çelişmesi olasılığının ötesinde olmayacak. Gelecekten getirdiği silahlarla seyahat edebileceği her diyarı ele geçirmeye çalıştığı bilinen bir kötü adam. MCU’nun şimdiki zamanına mı yoksa potansiyel geleceklerinden birine mi (ya da her ikisine birden!) Mi düştüklerini göreceğiz, ancak her iki durumda da kesinlikle vahşi bir gösteriye yol açacaktır. FF’nin Jon Watts tarafından yönetilecek yeni bir MCU filmi olduğu göz önüne alındığında, Fantastic Four’dan Kang ve Reed Richards arasındaki doğrudan bağlantıyı da görmezden gelemezsiniz.

RAVONNA RENSLAYER KİMDİR?

Loki fragmanı, Loki’nin kendisini ve Mobius’u sergilemenin yanı sıra, Gugu Mbatha-Raw’un Ravonna Renslayer’ı da öne çıkarıyor. Bu karakter, ilk çıkışını 1963 yapımı Yenilmezler # 23’te, Kang dünyanın en güçlü kahramanlarını geleceğe geri getirmek için 40. Yüzyıldan günümüze seyahat ettiğinde yaptı ve böylece aşık olduğu prenses Ravonna’ya savaş anlayışını kanıtlayabilirdi. ile. Bir halkla hiçbir şey yapmak istemediği için çabalarını geri çevirdi. Daha sonra, Avengers’ın yanında dövüştüğünü gördükten hemen önce ölmeden hemen önce, ona aşık olduğunu iddia etti.

Şimdi, işlerin kafa karıştırdığı yer burası çünkü Kang iki farklı versiyona ayrıldı. Biri onu ölmeden hemen önceki zamandan kopardı – bu yeni bir zaman çizelgesi yarattı – ve mutlu bir şekilde yaşadılar. Diğer Kang, öldükten sonra onu hayata döndürmenin bir yolunu buldu. İlk başta Fatih’in içindeydi ama ondan nefret etmeye başladı. Ayrıca Ravonna için, Loki’de neler yapabileceğini ima edebilecek pek çok şekil değiştirme ve vücut değişimi vardı.

Bu listedeki diğer tüm karakterlerden daha fazla, Ravonna, rolünün ve bağlantılarının ne yönde ilerlediğini tahmin etmeye gelince, en zor olanıdır. Belki de bu, Marvel çizgi romanlarının zaman yolculuğuyla ilgili tarihlerinden alınmış zamana dayalı bir isimdir. Bununla birlikte, bu şeylerde ortaya çıkan hemen hemen herkesin daha doğrudan bir bağlantısı var gibi görünüyor ve Kang’ın yakın tanıtımı burada göz ardı etmek zor. Renslayer’ın bu versiyonu zaten Kang’la birlikte olabilir ve gizlice onun için çalışıyor olabilir, potansiyel olarak Loki’nin sonunda karakteri açığa çıkaran bir sahneye yol açabilir. Bununla birlikte, Ravonna’nın Conquerer ile çoktan karşılaştığı ve bundan sonra TVA ile bu işi kazanmış olması muhtemel görünüyor. Ya da belki ilk buluşmaları, ahem, gelecekte görülecek …

Çılgınlığın Çoklu Evreni

Unutmayalım ki 2022’de Doctor Strange In The Multiverse Of Madness, Disney + animasyon filmi What If …? Gibi alternatif gerçekliklerle ilgilenecek. dizi. Bir varoluştan diğerine geçiş, zaman yolculuğu ile tam olarak aynı olmayabilir, ancak herhangi bir potansiyel gelecek bu şekilde sayılır. Çizgi romanlarda, bu çeşitli gerçekler, Dünya-616 etrafında merkezlenmiş ana gerçeklik ile bir isim aldı. Bu kapsamda, MCU’nun kendisi Earth-199999’dur.

Mistik Sanatların Ustası’nın bir zamanlar arkadaşı olan Karl Mordo ile karşılaşması sırasında potansiyel olarak ziyaret edebileceği gerçekler arasında – ancak Scarlet Witch’in Doctor Strange devam filmini etkilediğinden bahsetmiyorum – ve The Watcher’ın çeşitli potansiyel dallanmalara bakışı arasında. What If…? daki tarihteki noktalar, en popüler farklı zaman çizelgelerinin sonunda çizgi romanlardaki ana ile kesişme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, ilerleyen MCU projelerinde etkisi olabilecek veya olmayabilecek birkaç gelecek görmeyi bekliyoruz.

Tüm bu çılgın bulmaca parçaları nasıl bir araya gelecek?

 Sadece zaman gösterecek

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aslında onlar birer zararlı yazılımdı.

Aslında onlar birer zararlı yazılımdı.

Sonraki
Dijital okuryazarlık- 5. Hafta(etkili iletişim stratejileri)

Dijital okuryazarlık- 5. Hafta(etkili iletişim stratejileri)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.