Fury: Film İncelemesi

Selamlar dostlar. Napıyosunuzz, umarım keyifler yerindedirrr. Bugün sizlere IMDB sitesinde 7.6 puan almış olan Fury filminden bahsedeceğim. Hadi gelin başlayalım.

Fury, başrollerinde Brad Pitt, Logan Lerman ve Jon Bernthal gibi tanıdık yüzlerden oluşan ve 2014 yılında vizyona giren Amerikan savaş filmidir. Konusundan kabaca bahsedecek olursak İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika ve Almanya arasında yaşanan sert mücadeleleri, savaşın insanları neye dönüştürdüğünü, hayatı savaşta ve çatışmada geçen bir adamın arkadaşlarına ve hatta bir silaha olan bağlılığını gözler önüne seren bir film. Komutan Wardaddy (Brad Pitt), topçu Boyd Swan (Shia LaBeouf), yükleyici erbaş Grady Travis (Jon Bernthal), şoför Trini Garcia (Michael Peña) ve ekibe yeni dahil olan acemi er Norman Ellison’dan (Logan Lerman) oluşan üçüncü müfrezenin, 300 Alman askeriyle karşılaştığı ve tüm zorluklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati izliyoruz. Beş askerden oluşan ekip, Fury ismindeki zırhlı tanklarının paletinin kopması sonucu çatışmanın tam ortasında kalır. Ayrıca bu ekip, bölgede Amerikan askerlerinden oluşan son ekiptir.  Ekip az sayıda askerden oluşmasının yanında mühimmat açısından da oldukça zor anlar yaşamıştır. Aldığı görevleri başarıyla tamamlamak isteyen Komutan Wardaddy’nin tek amacı, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmek.

Fury, savaşın etkilerini ilk dakikadan itibaren izleyiciye hissettirmeye başlıyor. Savaşın acımasızlığını, gerçekliğini, sertliğini ve romantizme yer olmadığını başarılı bir şekilde aktarıyor. Baştan sona oldukça sürükleyici bir şekilde ilerleyen filmde savaş ve tank sahneleri oldukça etkileyiciydi. Bolca gerildiğimi söyleyebilirim. Ayrıca ses efektleriyle de bizi içine çeken film bu sahneleri adeta bize de yaşatıyor. Filmin akıcılığı da oldukça yerindeydi fakat mermi efektleri hiç olmamış. Işın mı atıyorsunuz be kardeşim o efektler ne, yapmayın ne olur. Film ara ara durgun ve dramatik ilerlese de son yarım saatte gerilime ve aksiyona oldukça doyuyorsunuz. Ama mantık hatalarının olmadığını da söylemeden geçemeyeceğim. Bunların en basiti ise 300 kişilik Alman ordusunun hasarlı ve 5 kişilik bir ekipten oluşan tanka karşı bu kadar uzun süre mücadele etmesi. Filmin bazı yerlerinde Amerikan ordusu övülmüş biraz. Hatta birkaç yerde hafif aşırıya kaçıldığını, askerlerin adeta süper kahraman gibi anlatıldığını da söyleyebiliriz ama bunlar gayet normal ve izleyiciyi rahatsız etmeyecek türden. Ayrıca film her ne kadar Nazileri kötülese de son sahnede onların da birer insan olduğunu, hepsinin aynı olmadığını gösteriyor bizlere.

Sonuç olarak film benim için gayet güzeldi. Gerçek hayattan uyarlanmış bir hikaye olmamasına rağmen izlerken “vay bee gerçekte de bu tarz olaylar yaşanmıştır heee” diyebiliyorsunuz. İzlerken adeta filmin içinde hissettim kendimi, bu da oldukça önemliydi benim için. Filme puanım 8.5/10. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İntihar mektubu
Sonraki
Sözcük Türleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.