Hedefleriniz Gerçekleşsin!

Her ne kadar slogan gibi bir başlık olsa da bu yazıyı okuduktan sonra belki de birçok hedeflediğiniz noktaya bakış açınız değişebilir.

Hedeflerimizin aslında karakterimizi yansıttığını ve yaşantımızın bir çoğunu etkilediğini düşünüyorum. Herkesin hedefe giden yolu farklıdır. Geçenlerde okuduğum bir bilimsel araştırmada, hedeflerin arkasında yatan bilimden bahsediyordu. Ben de makaleden yararlanarak kısaca bu konuya değinmek istiyorum. 

Bilim hedef koyan insanların daha başarılı olduğunu gösteriyor. Hedef belirleme, ideal geleceğinizi tasavvur etmenize ve anlamlı bir yaşam yaratmanıza olanak tanır. Ancak hedef belirlemek, dilek listesi yapmakla aynı şey değildir.

Peki ya Bilim, hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmak için ne önerir?

Araştırmalar, hedef belirlemenin beyninizi yeniden yapılandırdığını kanıtlıyor. Duygusal merkez olan amigdala, hedefin sizin için ne kadar önemli olduğunu değerlendirir. Planlama ve organize etme gibi bilişsel becerileri yöneten ön lob, hedefin ne anlama geldiğini tanımlar. Birlikte, odaklanmanızı sağlar ve dikkat dağıtıcı unsurları görmezden gelmenize yardımcı olurlar. Hedefe ulaşma, yüksek bir duygusal bileşen içerir. Sosyal psikolog  Emily Balsetis tarafından yürütülen  bir araştırmada, bir hedefe ulaşmak için daha fazla motive olan kişilerin, başarmanın zorluğunu hafife alma eğiliminde olduklarını kanıtladı. Sizin için anlamlı bir hedef belirlemek, başarının ilk adımıdır. Küçük günlük hedefler ilerlemenize yardımcı olur. Ancak bilim, zorlu hedefler belirlemenizi önerir. 1968’de Dr. Edvin Lok, belirli çalışma durumlarındaki insan davranışını açıklamak için bir hedef belirleme teorisi geliştirdi. Zorlayıcı hedeflerin kolay hedeflerden daha yüksek bir performans düzeyi ürettiğini buldu. Zor hedefler motivasyonu artırır ve insanları gelişmeye zorlar.

Hedefe giden yolu adım adım küçük hedeflerle mi yoksa zor ve yüksek hedeflerle mi aşmak gerekir?

Ünlü bilgelerin görüşleri şu şekilde:

Shakespeare göre ;

“Dik tepelere tırmanmak için başta yavaş yürümek gerekir” 

Montaigne ise;

“İnsanlar, hedeflerinden büyük olmalıdırlar” der.

Yazımı çok sevdiğim sözle sonlandırmak istiyorum.

Eğer bir amaç uğruna ayakta değilseniz, her darbe sizi yere serebilir. -Malcolm X 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikir ve görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

 Hedeflerimizi başarıyla gerçekleştirebilmek ümidiyle.

Elanur Dumlu
Nevi şahsına münhasır
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Elden Ring: George R.R. Martin’in İlgisi

Elden Ring: George R.R. Martin’in İlgisi

Sonraki
ZITLIKLARIN DENGESİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.