Bojack Horseman Nedir? Neden izlenmeli?

Kaynak belirtilmedi

Bojack Horseman, üç yıl önce bitmiş olsa bile hayatımda hala önemli bir yeri olan, bakış açımı değiştiren ve bazen arada açıp yeniden izlediğim bir animasyon dizisidir. Bundan dizinin ne kadar kaliteli olduğunu anlatabilmişimdir diye umuyorum.

Dizi kısaca 90’lı yıllarda bir sit-comda oynayıp büyük bir üne ulaşmış fakat o projeden sonra kariyeri kötüye gitmiş Bojack Horseman adlı bir atı anlatıyor. Evet, doğru duydunuz; dizinin ana karakteri bir at. Hatta dizinin diğer ana karakterlerinden bazıları da hayvan fakat çektikleri sıkıntılar o kadar insana yakın ki bu detay unutulup gidiyor. Örneğin dizi boyunca Bojack’in alkol bağımlılığıncan, Princess Carolyn’in işkolikliğinden ve herkese yardım etme alışkanlığından kurtulmaya çalıştığını görüyoruz.

Dizi başlarda mizah ögesine daha çok yer verse bile gittikçe karanlık bir hale geliyor ve çok daha ciddi konulara yer veriyor. Her karakterin davranışları geçmişte yaşadıklarıyla açıklanarak çocukluk travmasının aslında kişiliğimiz üstünde ne kadar büyük bir etkisi olduğu anlatılıyor. Öyle ki Bojack her ne kadar berbat bir insan olsa bile, yaşadıklarını duyunca ona bir empati besliyoruz fakat bu empatiyle onun iyi bir insan olduğunu düşünmememiz için dizi bize sürekli hatırlatmalar yapıyor. Buna bütün Philbert galasındaki Diane’in konuşmaları, Todd’un Bojack’e açıkça “Seninle ilgili yanlış olan her şey sensin. Alkol değil, uyuşturucular değil, kariyerinde olan b*ktan şeyler veya çocukluğunda değil. Problem sensin. Tamam mı? Sensin.” demesi örnek gösterilebilir.

Dizide kimse tamamen melek değil, tıpkı gerçek hayattaki gibi herkesin kusurları var. Bu kusurların bazıları görmezden gelinebilir fakat Bojack’in davranışları görmezden gelinemeyecek kadar yorucular. Bir izleyici olarak dizi boyunca Bojack’i anlasam ve bazen ona kendimi benzettiğim kısımlar olsa bile Bojack’in dizideki kötü karakter olduğunun farkındaydım ve herkesin bunun farkında olması gerektiğini düşünüyorum.

Hayatında en az bir kez Bojack’e benzeyen birisiyle karşılaşmış olanlar beni anlayacaktır.

Karakterler

Bojack Horseman

 

Bojack dizinin ana karakteridir, daha önceden bahsettiğim gibi seri boyunca alkolle ve kendisini sabote etme davranışıyla mücadele eder. Her ne kadar ünlü olsa bile kendi adıyla değil “Horsin’ Around’daki at!” olarak tanınır. Çocukluk travmalarından dolayı ailesiyle ve genel olarak insanlarla arası iyi değildir. Arkadaşları olan Todd, Diane ve Princess carolyn’i sürekli kendisinden uzaklaştırmasını örnek gösterebiliriz.

Dizide sürekli depresyon, anskiyete ve borderline kişilik bozukluğunun belirtilerini gösterir.

In the grand scheme of things, we are just tiny specs that will one day be forgotten. So it doesn’t matter what we did or how we’ll be remembered. The only thing that matters is right now. This moment. 

Diane Nguyen

 

Dizide ilk olarak Bojack’in asla tamamlayamadığı kitabını tamamlamak için gölge yazar olarak işe alınmasıyla  gözükür. İçe dönüktür, pek çok açıdan Bojack’e benzer fakat ayrıldıkları nokta Diane’in daha iyi birisi olabileceğini düşünmesi ve bunun için çabalamasıdır. Yine ana karakterlerden birisi olan Mr Peanutbutter ile evlidir.

 

There are people in your life that help you become the person you end up being, and you can be grateful for them, even if they were never meant to be in your life forever.

Mr. Peanutbutter

 

Diane’in eşidir, dizideki en neşeli ve optimist karakterdir. İyi bir çocukluk geçirmiştir. Özellikle dizinin başlarında Bojack’in kıskandığı birisi olmuştur. Her zaman Bojack’e dostça yaklaşsa bile genelde terslenir. Daha önceden de birden fazla kez evlenip boşanmıştır. Boşanmalarının ortak sebebi Mr. Peanutbutter’ın partnelerini dinlememesidir. Todd ile yakın arkadaşlardır.

 

 

The universe is a cruel, uncaring void. The key to being happy isn’t a search for meaning. It’s to keep yourself busy with unimportant nonsense, and eventually, you’ll die.

Todd Chavez

 

Diziyi izleyen herkesin sevdiği, hep absürt maceralarda olan bir karakterdir. Bojack’in evinde yaşar ve onun koltuğunda yatar. Her zaman enerjiktir, yeni fikirleri vardır fakat bazen gerçekçidir de. Dizinin sonlarına doğru ailesiyle ilişkisini görür ve bu karakteri daha çok tanırız.

 

 

BoJack, stop. You are all the things that are wrong with you! It’s not the alcohol, or the drugs, or any of the shitty things that happened in your career, or when you were a kid! It’s you!

Princess Carolyn

 

Bojack’in menajeri ve eski sevgilisi. Dizide genelde meşgul bir iş kadını olarak gösterilmiştir. İlk tanıştıklarından beri Bojack’i zor durumlardan kurtarır, hep karışık bir ilişkileri vardır. Bojack’in gerçekten sevdiğine inandığım nadir insanlardan birisidir.

 

 

I have loved you for 25 years, and I never loved anyone better. That kind of love, you only get it when you’re young and stupid. I’m not gonna get it again. And when I tell my daughter the story of the great love of my life, I want it to have a happy ending.

Neden izlenmeli?

  • Mental sağlık ve bağımlılık hakkındaki konu işleyişi
  • Alışılmadık bölüm fikirleri (Bkz: Fish Out Of Water, Free Churro)
  • İyi işlenmiş karakterler
  • Komedi
  • Dram
  • The View From Halfway Down bölümü, izleyince anlayacaksınız.
İdil Altın
Kitaplar, diziler ve düşüncelerim hakkında yazıyorum
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
MAVİ HUYDUR BENDE (YENİLİK)
Sonraki
bir üç maymun masalı

bir üç maymun masalı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.