Atalet: Erteleme Hastalığı

Atalet: Erteleme Hastalığı

Son yazılarımda çoğunlukla yeni kararlardan, hedeflerden ve yapılacak listelerinden bahsettim. Ben motivasyonumu hedefler belirleyip onlara ulaşarak sağlayabiliyorum. Aslında belki fark etmemiş olsanız bile bu konuda çoğumuz birbirimize benziyoruz. Peki neden motivasyon sağlamak için bu şekilde hedefler belirliyoruz düşündünüz mü? Hepimizin içinde adeta düşünce kanseri olan bir ruh hali var; atalet.

Atalet: Erteleme Hastalığı

Atalet

Sözlüklerden kelime anlamına baktığımda; tembellik, depresyon, durgunluk, isteksizlik ve hatta amaca yönelik eyleme geçememe durumlarının hepsi atalet kelimesinin karşılığıdır. Hepimizin belirli zamanlarda yapmak zorunda olduğu işleri var. Kimimiz üniversite sınavı için her gün ders çalışmak zorunda, kimimiz eve ekmek getirmek için günün yarısını iş yerinde çalışarak geçirmek zorunda, kimimiz her gün yemek yapmak, evi toplamak, öğrenmek zorunda olduğu herhangi bir şeyi öğrenmek için emek vermek zorunda. Peki bunların tümünü yapmak için her gün enerjimiz oluyor mu? Yukarıda yazdığım şeyler daha çok sorumlulukla ilgiliydi, bir de isteklerimiz var. Enstrüman çalmayı istemek, yeni bir dil öğrenmek, evde kendi bitkilerini yetiştirmek, örgü örmek vs vs gibi kişisel istekler. Peki bunlar için her gün aynı motivasyona sahip oluyor muyuz? Hayır.

İnsan beyni, yapmak istemediği durumlarla karşılaştığında savunma olarak o işi ertelemeyi tercih ediyor. Yani bugün canın Kimya dersine çalışmak istemiyor mu, yarın çalışırsın diyor, sonra bir bakmışsınız sınav tarihi gelmiş. Bugün bilgisayar programına vakit ayırmak istemiyor musun, sonra çalışırsın diyor, bir bakıyoruz, o programa ihtiyacımızın olduğu gün gelmiş. Atalet ruh hali sayesinde, o gün için bir huzura erişiyoruz. Ertelemek bize nefes aldırıyor ama ertesi gün yine aynı sorumluluk var. Yine erteleyecek miyiz?

Atalet İle Başa Çıkmak

Sorumluluklarımızı, isteklerimizi canımız yapmak istemediğinde sürekli erteleyemeyiz çünkü sonsuz bir ömre sahip değiliz. Bize verilen hayatı verimli, hakkını vererek geçirmek istiyorsak, sorumluluklarımızın da isteklerimizin de farkında olmalı ve bunlar için emek vermekten geri durmamalıyız. Atalet ruh halinden kurtulmak için yapabileceğimiz eylemler var.

Doğru Öncelik Belirleme

Hepimizin bir çok sorumluluğu ve bunun yanında da istekleri var demiştim. Bunların belirli yapılma zamanları vardır eminim. O yüzden neyi ne zaman, hangi öncelikle yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bugün yapmamız gereken işler dururken bir ay sonra teslim etmemiz gereken bir işi yapmamız pek mantıklı değil. İşlerimizi belirli bir sıraya koyup halletmemiz gerekiyor yani kendimize motive edici bir sistem oturtmalıyız.Tabi bunu yaparken kendinize çok yüklenmeyin. Bir hedefiniz varsa onu önce asgari düzeyde yapmaya başlayın. Önemli olan harekete geçmek ve başlamak. Atalet ruh halinin düşmanı tam olarak harekete geçmek.

Yukarıda ki tablo benim uzun zamandır uyguladığım günlük rutinleri içeriyor. Ay ay hedeflerim değişti tabi ki ama temelinde aynı sisteme sadık kaldım. Ben öğrencilik hayatımda da düzenli disiplinli çalışmayı sevdiğim için bu şekilde günlük rutinler oluşturmak benim için inanılmaz motive ediciydi. Daha sonra öğrencilik hayatımın geride kalması, evli bir kadın olarak ev işleri gibi başka sorumluluklarımın da ortaya çıkması, sivil hayatın günlük sürprizleri derken bu rutin tablosu bana ağır gelmeye başladı. Çünkü öğrencilik hayatındaki gibi sadece okulla projelerle ilgilenmiyorum, yemek, temizlik, misafirler, ziyaretler vs bunlar vaktimi önemli derecede alan işler. Bunu fark ettikten sonra 2020 yılında kendime yeni bir sistem geliştirdim.

2020 senesine girerken senelik hedeflerimi belirlemiştim zaten. Hedeflerimi ay ay sınıflandırdım ve bir ay sadece o hedefime odaklanmaya geri kalan zamanımı, günlük işlere ayırmaya karar verdim ve nasıl rahatladığımı anlatamam. Sizde kendi hayatınızı, yaşam şeklinizi göz önüne alarak bir sistem geliştirin. Sorumluluk ve isteklerinizin önem sırasını belirleyin. Eminim her şey kolaylaşacak.

Amaç Belirlemek

Atalet ruh halinin bizi sarmasını kolaylaştıran şey amaçsız olmamız. Neyi, neden yaptığımızı bilmezsek ondan çok çabuk vazgeçebilir veya erteleyebiliriz. O yüzden neden kitap okuduğumuzu, en basitinden neden meyve yediğimizi, bunun amacının ne olduğunu bile bilmeliyiz ki, ondan vazgeçmeyelim. Yapmanız gereken ama size zor gelen sorumluluklarınız varsa önce onu neden yapmanız gerektiğini bulun.

Mükemmelliyetçilik

Her şeyi mükemmel yapmaya çalışırsanız hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü biz insanoğlu mükemmel değiliz ki mükemmel ürünler ortaya koyabilelim. İstediğiniz şeyleri mükemmel yapamadıkça da, yapma isteğiniz azalacak. Atalet beyninizi kuşatacak çünkü ona imkan tanımış olacaksınız.

Kişisel Özelliklerinin Farkında Olmak

İçimizden birisi yapamadığı veya sahip olmadığı bir şeyi söylediği zaman bunu takdir ediyoruz. ” Kendini tanıyor” diyoruz. Peki neden o kişi olumlu özelliklerini söylediğinde, kibirli, kendini beğenmiş gibi sıfatlar takıyoruz?

Yapamadığımız şeylerin, olumsuz özelliklerimizin farkında olmamız çok önemli evet ama olumlu özelliklerimizin de farkında olmalıyız. Ben disiplinli, çalışkan biriyim diyebilmeliyim mesela kendime. Sizde kendi olumlu özelliklerinizi bilmeli bununla gurur duymalısınız ki, yeni işler yapmak, atalet halinden kurtulmak için motivasyon sahibi olalım.

Öğrenilmiş Çaresizlik

Bir şeyi bir kere denemiş ve yapamamış olabilirim, siz de olabilirsiniz. Bu durum bir daha onu yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Kim istediği bir şeyi bir kerede yapabilmiş ki? Etrafımızdakiler yapamazsın, önceden denedin olmadı dese bile, bunu yapıp yapmamak bizim elimizde. İstediğiniz ama yapamam diye düşündüğünüz hayallerinizden vazgeçmeyin.

Sağlıcakla kalın.

İlginizi çekebilir; http://aytiti.com/sade-bir-yasam-felsefesi-minimalizm/

Aysel Kocabaş
Merhabalar, ben Aysel Kocabaş. İç Mimarım, kişisel web sitem de; kitap, film, belgesel, güncel konular ve mimari üzerine yazılar paylaşıyorum. Sitemi incelemek isterseniz; http://Aytiti.com
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
– Acı Kahve 2 –
Sonraki
Sadece 6 Saat
Sadece 6 Saat

Sadece 6 Saat

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.