Sosyal Medya’da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

Sosyal Medya'da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

Benim için nasılsın sorusunun cevabı hep iyiyim olmak zorundadır. Çocukluğumdan beri insanları üzmemek ya da sorunlarıma dahil etmemek adına alışkanlık edindiğim bir davranıştı bu. Peki bende dahil göstermek istediğimiz gibi biri miyiz? Yoksa iyi miyiz?

Günümüzde Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda birçok paylaşım yapıyor, günümüzün çok fazla saatini bu uygulamalarda geçiriyoruz. Telefonlarımız olmadan yasayamaz haldeyiz. Birçoğumuz. Peki hayatlarımızda, bu mecralarda gerçekten olduğumuz gibi miyiz? Yoksa olmak istediğimiz gibi mi?

Sosyal Medya'da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

Peki hayatlarımızda, bu mecralarda gerçekten olduğumuz gibi miyiz?

Bugüne kadar sosyal medyada fav alacak bir tweet değilse olumsuz paylaşım yapan, iyi olmadığını belirten, Instagram’da mutsuzluğunu dile getiren, 0 takipçiyle bile paylaşımlarına devam eden birine denk gelmedim. Peki gerçekten mutlu muyuz bu kadar? Ya da umutlu muyuz bu kadar! Peki hepimiz bu kadar mutluysak, bir başkasının mutluluğu neden mutsuz ediyor bizi?

Önerilen İçerik: Erteleme Hastalığı: Tembellik mi, Hastalık mı?

Birbirimizden daha iyi olmaya çalışıyor, daha güzel fotoğraflar atma, daha çok beğenilme, daha çok takip edilme gibi kaygılar içerisinde birbirimizle yarışıyoruz. Biz insanlar birbirimizle yarışmayı cok sevdiğimiz gibi sadece mutlu olabildiğimiz tek mecrada da birbirimizin mutluluğundan rahatsız oluyoruz. Üstelik sevmediğimiz kimseyi de takip etmiyoruz. Hayatlarımızın gösterdiğimiz kısımlarını kıyaslıyoruz, daha iyi ya da başarısız oluyoruz. Bizim gibi bu yarışa katılmayanları da yargılıyoruz. Instagramda fotoğraf paylaşmayan, hatta Instagramı olmayan birine önyargıyla bakıyoruz, farklı olanı anormal görüyoruz. Peki biz normal olanlar olduğumuz gibi miyiz?

Yarışa girdiğimiz hayatlarımız gerçekten sahip olduklarımız mı?

Üstelik sorsalar yarışları da hiç sevmiyoruz. Olduğumuz gibi olamıyoruz, kabul de ediyoruz, olmak istediğimiz gibi olabiliyoruz evet, ama dahasını da istiyoruz. Başarı istiyoruz. Hep en iyisi olmak istiyoruz. Belki de her zaman en iyi olmak iyi değildir. Belki de en iyi olmamız gereken çok farklı şeyler vardır. Yarışmamamız gereken. Biz yarışmazsak, kazanan olmaz. Biz yarışmadığımız gün olmak istediğimiz gibi oluruz. Ve o da zaten olduğumuz gibi olmak olur.

Önerilen İçerik: Paylaşmadan Duramama Hastalığı: Bilinmeyen Aksiyonun Değersizliği Nedir?

 

Hande Bilici
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Da Vinci’nin Yeni Bir Portresi Keşfedildi
Sonraki
Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği: HAÇİKO Derneği Nedir?

Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği: HAÇİKO Derneği Nedir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.