Da Vinci’nin Yeni Bir Portresi Keşfedildi

Da Vinci'nin Yeni Bir Portresi Keşfedildi

Da Vinci’nin Portresi Keşfedildi

İtalyan sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci’nin yeni bir portresi bulundu. Mimarlık, anatomi, mühendislik, haritacılık, jeoloji ve botanik gibi farklı dallarda pek çok yeniliğe imza atan ve tablolarıyla sanat tarihine adını yazdıran Leonardo da Vinci’nin keşfedilen portresi Da Vinci’nin oto-portreleri dışında bugüne ulaşan sadece iki portresinden biri. 2 Mayıs 1519’da Fransa’da ölen sanatçının portresini İngiltere’nin başkenti Londra’da Royal Collection Trust kuruluşundan Martin Clayton keşfetti.

Da Vinci'nin Yeni Bir Portresi Keşfedildi

Martin Clayton, The Queen’s Gallery’de araştırma yaparken skecin Da Vinci’nin isimsiz asistanlarından biri tarafından yapıldığını tespit etti. Da Vinci’nin eserleri, ölümünün 500’üncü yıldönümü kapsamında dünyadaki pek çok yerde olduğu gibi Londra’da da pek çok yerde özel olarak sergilenecek. Yeni portre “Çizimlerle Hayat” başlıklı sergide Londra’da Queen Galerisi’nde diğer çizimlerle birlikte sanatseverlerle buluşacak.

İpuçları Portrenin Da Vinci’ye Ait olduğunu Gösteriyor

Portreyi keşfeden ve aynı zamanda serginin küratörü olan Martin Clayton buluşuyla ilgili şöyle dedi: “Eğer bu skeci sanatçının asistanı Francesco Melzi’nin Leonardo portresiyle karşılaştırırsanız, bunun da sanatçıyı resmettiğine yönelik büyük işaretlere sahip olduğunu görürsünüz. Zarif düz bir burun, sakal çizgisi yanaktan kulağa çapraz geliyor, ağzının köşesine düşen bıyık ucu ve uzun dalgalı saçları aynı Melzi’nin portrede resmettiği gibi.” Martin Clayton, Da Vinci’nin o dönem pek moda olmasa da uzun ve bakımlı bir sakalı olduğunu ancak daha sonra sakalın moda olduğunu da sözlerine ekledi.

Önerilen İçerik: Yeni Bir İnsan Türü Bulundu: İnsanlığın Soy Ağacı Değişiyor

 

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Oruç Tutacaklar İçin Tok Kalarak Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Oruç Tutacaklar İçin Tok Kalarak Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Sonraki
Sosyal Medya’da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?
Sosyal Medya'da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

Sosyal Medya’da Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.