Yeni Bir İnsan Türü Bulundu: İnsanlığın Soy Ağacı Değişiyor

Yeni Bir İnsan Türü Bulundu: İnsanlığın Soy Ağacı Değişiyor

Filipinler’in Luzon Adası’ndaki Callao mağarasında bulunan 13 fosil kemik ve diş kalıntısının nesli tükenmiş yeni bir insan türüne ait olduğu ortaya çıktı. Dünyaca ünlü İngiliz bilim dergisi Nature’da yayınlanan araştırmaya göre; bulunan diş, kalça kemiği, el ve ayak kemiği fosilleri 50 bin ile 67 bin yıl öncesindeki bir dönemde yaşamış üç yetişkin ve bir çocuğa ait. “Homo luzonensis” adı verilen yeni tür, Afrika’da yakın zamanda (2-4 milyon yıl önce) yaşayan ve iki ayağı üzerinde yürüyen maymun benzeri Australopithecus’lar ve Homo türünün ilk üyelerinkine benzer özelliklere sahip.

Evrim Süreci Sanılandan Daha Karmaşık

Homo Luzonensis’in el ayak ve ayak parmaklarının kavisli olması tırmanmanın bu tür için önemli bir aktivite olduğuna işaret ediyor. Fosillerin tırmanmaya elverişli bir mağarada bulunması da bu düşünceyi destekliyor. Araştırmacılar, “Dişler ve iskelet parçaları, bölgedeki evrim sürecinin sanılandan çok daha karmaşık olduğuna ve ilk insanların geldiği dönemde burada üç-dört türün daha bulunduğuna işaret ediyor” dedi.

Yeni Bir İnsan Türü Bulundu: İnsanlığın Soy Ağacı Değişiyor

Luzon Adası’na Nasıl Geldikleri Gizemli

Bilim insanlarına göre; Australopithecus benzeri bir türün Güney Doğu Asya’ya ulaşmış olması insan ailesi ağacında Afrika’yı ilk kimin terk etiğine ilişkin tezleri değiştirebilecek nitelikte bir gelişme. Daha önce Homo Erectus’un, Afrika’dan ayrılan ilk tür olduğu tahmin ediliyordu. Ancak yeni fosillerin keşfiyle ilk göç eden türün hangisi olduğu meçhul. Luzon Adası’na sadece denizden ulaşılabildiği için insanların buraya nasıl geldiği de şimdilik bilim dünyasının en gizemli konusu.

Önerilen İçerik: Dünyanın Sonunu Getirecek Olan, Ünlü Yazarın Deniz Canavarı Gerçekmiş

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Her Gün Kullanmaya Alıştığımız “3 Maymun” Emojilerinin Hikayesini Biliyor musunuz?
üç maymun

Her Gün Kullanmaya Alıştığımız “3 Maymun” Emojilerinin Hikayesini Biliyor musunuz?

Sonraki
After Life: ‘O’ Gittikten Sonra da Umut Var Mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.