Yüz Kırışıklıklarını Azaltan Şifalı Bitkisel Yağlar Hangileridir?

Kaynak belirtilmedi

Cildin kalitesinin düşmesine sebep bilecek çevre şartları, genetik faktörler, güneş ışınları vb durumlar gün geçtikçe ciltte kırışıklık oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bugün birçok alanda kullanılan bitkisel yağlar artık cilt bakımında da ön planda olmaktadır. Bitkisel kaynaklı yağlar cilt kusurlarının azalmasında, cilt kalitenin artışı ve kırışıklıkları azaltması gibi özelliklerinin bulunması ile daha güvenilir tercihte bulunmaktadır. Hangi yağlar cilt kırışıklıklarını azaltmaktadır beraber öğrenelim…

 

1-      Lavanta Yağı

Zengin antioksidan içeriği sebebiyle ciltte oluşan kırışıklık ve leke oluşumuna engel olmaktadır. Antioksidan bakımından zengin olan lavanta yağı aynı zamanda yaşlanmayı da yavaşlatmaktadır. Antibakteriyel içeriği ile sivilce ve akne tedavisinde de kullanılmaktadır. Beta-karyofilen içermesi nedeniyle yara ve yanıkların iyileşmesinde tercih edilmektedir. İnce kırışıklık açmada başırılıdır.

 

 

 2-.Argan Yağı

Argan Yağı, antioksidandan zengin ve iyi bir E vitamin kaynağıdır. Ciltteki nem artmasına ve daha eşit bir cilt tonuna, kırışıklıkların açılmasına yardımcı olmaktadır. Tüm vücutta kullanılır. Ciltte doğal bir parlaklık kazandırır. Akne ve sivilcelere iyi gelir. Cilt hücrelerini iyileştirir. Aynı zamanda kıl köklerinde büyümeye destek olduğundan kaş ve kirpik bakımında da kullanılmaktır.

 

 

 3.Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı E vitamini içermektedir. Cildi yumuşatır ve esneklik kazandırır. Gözenekleri sıkılaştırır. Ciltteki lekelenme ve oluşan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Kırışıklığın izlerini azaltır. Aynı zamanda göz altı morluklarına ve kuruluk oluşumuna iyi gelmektedir. Göz altı şişkinliklerini indirir.

 

 4.Gül Yağı

Gül yağı,   cildin ihtiyacı olan derinlemesine nemlendirme özelliği barındırmaktadır. Güçlü antioksidan içeriği ile kırışıklıkları cilde esneklik kazandırıp , kırışıklığı önler. Cilde doğal bir ışıltı ve eşit bir cilt tonu kazandırır. Cilt temizliği ve sıkılaştırma özelliği de  bulunmaktadır. Makyaj temizliğinde mutlaka rutinlerine eklemenizde faydalı olacaktır.

 

 

 5.Nar Çekirdeği Yağı

 

Nar çekirdeği yağı, antioksidan içeriği ile cildi zararlı etkilerden korumaktadır. Akne ve leke oluşumunu önler. Cildi nemlendirir ve canlandırır. Doğal olarak kolojeni artırır.  Cilde doğal bir ışıltı ve gençlik kazandır. Renk eşitsizliği ve soluk bir görünümden kurtarır. Ciltteki aşırı yağlanmayı kontrol altına alır. Ciltteki kırışıklığı açma ve yaşlanmanın getirdiği olumsuzları durdurur.

 

 6.Biberiye Yağı

 

Biberiye yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan dolayı  cildi sıkılaştırıp, kırışıklıkların görünümünü azaltmaktadır. Ayrıca cilt hücrelerinin yeniler ve cildi gençleştirmektedir. Akne ve sivilce tedavilerine katkıda bulunmaktadır. Cilde parlaklık ve aydınlık kazandırır.

 

 7- Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Kuşburnu çekirdeği yağı, E vitamini içermektedir. Lineonik asit içermesinden dolayı da ciltte oluşan yaşlanma ve kırışıklığı azaltmaktadır. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Cilt eşitsizliğinin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda iyi bir leke ve yaşlanma karşıtıdır. Cilt kuruluğuna iyi gelmektedir.

 

8- Avokado Yağı

Avokado yağı, antioksidanlar, E vitamini ve K vitamini içermektedir. Cildi nemlendirme, esneklik kazandırmaktadır. Kırışıklık karşıtıdır. Özellikle kuru ciltleri için harika bir nemlendiricidir. Mikrop karşıtı özelliği ile cilt temizliğine katkıda bulunur. Sivilce karşıtıdır.

 

9- Yasemin Yağı

Yasemin Yağı, cilt sıkılaştırıcı ve hücre yenileyici  özelliği bulunmaktadır. Cilt lekelerini azaltır. Kuruluğa iyi gelmektedir. Dezenfekte ve antiseptiktir. Cilt temizliğinde kullanılmasıyla ciltteki yaşlanmanın getirdiği olumsuzlukları azaltmaktadır. Güneş lekelerine iyi gelmektedir. Özellikle sedef ve egzema rahatsızlıklarında kullanılmaktır.

 

10- Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağı ciltteki donukluğu iyileştirme, nemlendirmeyi, esneme ve gençleştirmeyi sağlamaktadır. Akne ve sivilce karşıtıdır. Hücreleri yeniler ve kırışıklık karşıtıdır. Aynı zamanda göz altı morluklarına iyi gelmektedir.

merve çekok
4 yıllık İşletme Lisans Mezunuyum. 2. Yüksek Lisansımı  bitirdim. Proje yazmak, çeşitli alanda araştırıp özgün ve seo uyumlu makaleler yazmak en sevdiğim iş oldu. Yoga, meditasyon, kişisel gelişim, sağlıklı beslenme, psikoloji,diyet konuları ile ilgilenmekteyim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
NASIL MUTLU OLABİLİRİZ?
Sonraki
Aachen Kenti’nin Tarihi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.