NASIL MUTLU OLABİLİRİZ?

Kaynak belirtilmedi

 

Günümüzün en çok merak ve araştırma konusu olan mutlu hissetme nasıl oluyor da süreklilik kazanıyor. Mutluluk bir duygu halidir. Dışardan motive edilen bir unsurla ya da içten gelen bir kaynak mı etkili oluyor. Dış kaynaklara bağlı gelişen mutluluk genellikle kısa süreli olmaktadır. Oysa ki mutluluk insanın içinden ve kendinden kaynaklanan elindeki güçten kaynaklanır.  

Günlük hayatta yaşadığımız birçok olumlu ya da olumsuz faktöre rağmen hayatı doyasıya yaşamaya dayanmaktadır. Geçmişin yükünden ve geleceğin belirsizliğinin umursamadan anı yaşamaktır.

Çok fazla beklentiye girmek, kişinin kendisini sürekli başkaları ile kıyaslaması, aşırı başarı takıntısının olması bireylerin mutluluğuna etki etmektedir. Bu tür olumsuzluklara odaklanmak yerine olumlu ve etrafımızdakilerin bizde gördüğü pozitif davranışlara odaklanmak mutluluğa ulaşmada bize yardımcı olacaktır.

Hayatı eksisi ve artısı ile olduğu gibi kabullenmekten geçiyor. Yaşadığımız birçok olumsuz olaylar artık hayatın hep böyle kötü geçeğenine olan inancı körüklerken, bu yaşadıklarımızın geçici olduğunu unutmamıza neden oluyor. Hayat tam böyle bir şey işte. Sürekli mutlu olamayız sürekli de mutsuz olamayız.

 Yaşamamız ve hayattan ders almamız gerektiği unutuyoruz. Yaşanılan olumsuz ve olumlu durumların elbet bir süre sonra geçeceğini bize bir tecrübe edindirip o durumların içinden geçmeyi hayat öğretecektir.

 İçimizdeki iyimserliği mutlu ve umutlu kalma halini korumamız gerektiğini öğrenmemiz gereklidir. Şimdi hep birlikte nasıl mutlu olabilme ve umudumuzu koruyabilme yollarını geliştirmeyi öğrenelim…

 

1-      Mutluluk varılacak bir nokta değildir.

 

Mutlu hissetme hep bir hedefin ve ulaşılacak bir yolun sonunda elde edilecek bir olgu değildir. Bir hedefin varsa bu hedef seni geliştirip, seni en iyi versiyonuna ulaştıracak bir hal ise süreç içinde mutlu hissetme seni zafere ulaştıracak yakıtın olacaktır. Mutluluk andadır. Şimdiki ana odaklanıp geçmiş ve gelecek arasınada kaybolmadan anı doyasıya yaşanmalıdır.

 Kendine sınırlar koymamalısın. Şu iş bitince ya da şu hedefe ulaşınca, iş bitiminde mutlu olacağım diye kendini sakın sınırlama. Şimdiden mutlu ol. Mutluluğu erteleme.

 

2-      Hayatta her şey geçici mutluluk da dahil

 

Bu yaşadığımız olumlu veya olumsuz durumlar her zaman elbette olacaktır. Önemli olan yer olan bitene bizim nasıl tepki vereceğimizdir. Her şeye olup biter ve geçip gittiğinde geriye bizim hayata verdiğimiz anlamlar kalır. Farkındalık kazanıp bir seyirci gibi kendimizi yargılamadan ve suçlamadan sakince olan biteninin geçmesini beklememiz gerekir.

Olumsuz duygulara kapılmamak, kendini aşırı yargılamadan ve  gereksiz endişe kapılmadan kendimizin farkına varmalıyız.  Yeniye yer açmak olanı olduğu gibi kabullenmek bize en iyi faydayı sağlar.

 

3-      Kendine iyi gelen uğraşların edin

 

Mutlaka yaparken keyif aldığın ve saatlerin geçse dahi seni pişman etmeyen, geliştiren bir hobi edinmek sana iyi gelecektir. Doğa da yürüyüş yapmak, kitap okumak, meditasyon, yoga, ibadet, aile ile vakit geçirmek, meraklı olduğun bir alanda kursa gitmek de olabilir. Sağlıklı olmak ve stres seviyelerinin düşük olması bizi mutlu olmamıza katkı sağlayan önemli değerlerdir. Mutlu olan insanlar daha az hastalanan ve bağışıklığı kuvvetli olanlardır. Mutlu insanlar yapılan araştırmalara göre daha uzun yaşamaktadır.

 Bilinçli farkındalık geliştirmek için günlük tutabilir ve duygu takibini kontrol edebilirsin. Ayrıca şükran içinde olmak ve bunu sürdürmek hayata olan bağlılığını da artıracaktır.

 

4-      Hayata iyimser bakmak

 

İyimser bakışlı olmak mutlu olmanın en önemli anahtarıdır. Hayattan zevk almanı, ilerleyebilmene katkı sağlar. Elbette hayatta hep olumlu güzel şeylerle karışılacaksın diye bir kural yoktur. Düşüncelerinin farkında olmak ve hayata olan bakış açımızı olumlu değerlendirmek mutluluğa giden en önemli yolllardandır. 

 Yaşamda iyi olduğu kadar kötü olanların varlığını kabul etmek içsel bir huzura ve sakinliğe yer açar. Hayatın bir dengesi olduğu unutulmamalıdır. Önemli olan ne yaşarsan yaşa kazananın hep sen olacağını bilmende yatmaktadır.

 

5-      Bir hedef için çalışmak

 

Seni hayatta tutacak bir hedefin olması, üretken ve çalışkan olmak mutlu olma hali devamlı artıracak en önemli etkenlerden biridir. Hangi işte çalışırsan çalış önemli olan üretmeye ve çalışmaya azimli olup, bu değerlerden ortaya çıkan faydadan gurur duymak seni daha fazla mutlu haline getirecektir. Ayrıca bir hedefin olması seni hayatta tutacak ve seni yaşama dair disiplinli hale getirecektir. Disiplin seni özgürleştirecek en önemli adımlardan biridir. Çalışan insanlar herzaman diğerlerinden verimli ve daha yaratıcıdır.

merve çekok
4 yıllık İşletme Lisans Mezunuyum. 2. Yüksek Lisansımı  bitirdim. Proje yazmak, çeşitli alanda araştırıp özgün ve seo uyumlu makaleler yazmak en sevdiğim iş oldu. Yoga, meditasyon, kişisel gelişim, sağlıklı beslenme, psikoloji,diyet konuları ile ilgilenmekteyim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti’nin En Büyük Mucizesidir

Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti’nin En Büyük Mucizesidir

Sonraki
Yüz Kırışıklıklarını Azaltan Şifalı Bitkisel Yağlar Hangileridir?

Yüz Kırışıklıklarını Azaltan Şifalı Bitkisel Yağlar Hangileridir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.