Dişlerinizdeki Çay Lekelerini Nasıl Çıkarabilirsiniz?

Dişlerinizdeki Çay Lekelerini Nasıl Çıkarabilirsiniz?

Dişlerinizin yüzeyindeki çay lekeleri kötü bir görüntü oluşturduğu için, bu durum sizi çay içmekten alıkoyuyor olabilir? Aslında, florürlü ya da kömürlü bir diş macunu kullanarak ve bazı diş beyazlatma yöntemlerini deneyerek dişlerinizdeki çay lekelerinden kurtulmak mümkün. İşte, çay lekelerine son veren diş beyazlatıcı pratik yöntemler.

Dişlerinizdeki Çay Lekelerini Nasıl Çıkarabilirsiniz?

 1. Dişlerinizi Karbonat İle Fırçalayın

Diş fırçanızın üzerine bir miktar karbonat ekleyip yaklaşık 15 saniye fırçalayın. Sert bir madde olduğundan, karbonat ile uzun süre dişlerinizi fırçaladığınızda diş minesine zarar verebilirsiniz. Ancak, dişlerinizdeki çay lekelerini temizleme konusunda oldukça etkili olduğu için kısa süreli de olsa karbonat ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

 2. Çileğin Beyazlatıcı Özelliğinden Faydalanın

Bol miktarda çay içiyorsanız, dişlerinizi beyazlatmak için çileklerden yararlanabilirsiniz. Bu işlem için 4 veya 5 adet çileği ezip elde ettiğiniz püreyi dişlerinize sürün ve beş dakika beklettikten sonra dişlerinizi temizleyin. Çilek şeker içeren bir meyve olduğu için, bu işlemden hemen sonra dişlerinizi mutlaka normal diş macunuyla da fırçalayın.

 3. Kömürlü Diş Macunlarını Deneyin

Daha önce hiç kömürlü diş macunu denediniz mi? Kömür; lekeleri, bakterileri ve toksinleri ağızdan uzaklaştırma açısından oldukça yararlıdır. Kömürlü diş macununu normal diş macunu gibi sürekli olarak kullanabilirsiniz.

 4. Beyazlatıcı Diş Macunlarını Tercih Edin

Beyazlatıcı diş macunları; aktif bileşenleri sayesinde dişlerinizin kısa sürede beyazlamasına yardımcı olur. Beyazlatıcı diş macunları ile dişlerinizi günde 2 kez fırçalayarak yaklaşık 2 – 6 hafta içinde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bu macunlar; dişlerinizin sararmasına neden olan çay lekelerini kısa sürede giderebilirler.

 5. Elektrikli Bir Diş Fırçası Kullanın

Elektrikli diş fırçası; hızı ve gücü sayesinde, manuel bir diş fırçasından daha az çabayla daha fazla lekenin temizlenmesine yardımcı olur. Manuel bir diş fırçası ile dakikada 300 defa fırçalama yapabilirsiniz. Diğer yandan, elektrikli bir diş fırçası ile dakikada 3.000 – 4.000 defa fırçalama yapmak mümkündür. Elektrikli diş fırçası bu özelliğinden dolayı daha iyi bir fırçalama imkanı sağlar ve dişlerinizi normal fırçalamaya kıyasla daha kısa sürede beyazlatır.

 6. Bol Miktarda Portakal Tüketin

 Portakal asidik özellikleri bulunan bir meyve olduğu için, diş çürümesi ve lekelenmeye neden olan asidi nötralize eder. Bu nedenle, çay lekelerini önlemek için bol miktarda portakal tüketmeyi deneyin.

 7. Her Gün Bir Adet Elma Yiyin

 Günde bir tane elma yemek sizi doktordan uzak tutar. Elmanın şifalı özelliklerinden biri de bol miktarda su içerdiği için ağzındaki tükürük üretimini artırmasıdır. Ağızda artan tükürük miktarı ise dişlerde leke ve çürük oluşumuna neden olan bakterileri temizler. Bu yüzden, dişlerinizdeki çay lekelerini gidermek için her gün en az bir elma tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

 6. Profesyonel Diş Beyazlatma İçin Diş Hekiminize Başvurun

 Evinizde başvurduğunuz çözümlerin diş beyazlatma konusunda yeterli olmadığını düşünüyorsanız, diş hekiminizden profesyonel destek alabilirsiniz. Ancak diş hekimleri tarafından işlemlerin birçoğunun çok pahalı olduğunu unutmayın.

 Görüldüğü gibi, doğru yöntemler kullanarak ve dişlerinizi düzenli fırçalayarak çay lekelerinden kurtulmanız mümkün. Ayrıca, günlük içtiğiniz çay miktarını azaltmak da dişlerinizin daha az lekelenmesine neden olacağı için bu konuda daha davranmaya çalışmalısınız.

Edip Okrat
Uzman Doktor
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayat Uzun Değil
Sonraki
Can Kırıları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.