X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

X-Men filmleri izleme sırası bir hayli karışık ve sürekli yeni filmlerin karmaşık olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte bu durum daha da karmaşık bir hal aldı. İnanması zor ancak X-Men Sinematik Evreni, 2000 yılında X-Men’in piyasaya sürülmesiyle yaklaşık yirmi yıl önce başladı. Teknik olarak 2019’un Dark Phoenix’iyle sona ermesine rağmen, gerçekten sona eren tek şey, 20th Century Fox’un prodüksiyonla olan ilgisiydi. Marvel, X-Men’in haklarını aldı ve Marvel Studios başkanı Kevin Feige onu yeniden başlatıyor ve gelecekte Marvel Sinematik Evren’ine dahil edilmek için bekliyor. Yakında MCU’ya mutantların eklendiğini görmeye başlayabiliriz. Bunun nasıl olacağı belli değil, ancak hazırlanmanıza yardımcı olmak için mevcut filmleri izlemenin en iyi yolunu bulmak için tüm X-Men filmlerini listeledim. X-Men filmleri izleme sırası bir hayli karışık olduğu için size bir kolaylık sağlamak istedim. Filmlerin açıklamalarından sonra x-men filmleri izleme sırası hem kronolojik hem de çıkış tarihlerine göre aşağıda listeledim.

X-Men: First Class (2011)

X- Men: First Class X-Men filmleri izleme sırasında birinci sıramızda yer alıyor. Aslında Fox tarafından yayınlanan beşinci X-Men filmidir, ancak X-Men Sinematik Evrenindeki en önemli karakterlerden bazılarının başlangıç hikayesidir. Hikaye, James McAvoy’dan Charles Xavier’i ve Michael Fassbender’dan Erik Lehnsherr’ı Profesör X ve Magneto ekibinden oluşuyor.

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

Öncelikle 1962’de, ikisi ABD ile Sovyetler Birliği arasında bir nükleer savaşı tetiklemek isteyen başka bir mutantı, enerji emici Sebastian Shaw’u (Kevin Bacon) durdurmak için bir mutantlar ekibi oluştururken kuruldu. Bu filmde öne çıkan şey (bazı mutantların görünüşünün yanı sıra), tüm parçaların önceki X-Men tekliflerinin fonunu ve tonunu sağlamlaştıran bir prequel olarak yerine oturtulmasının akıllıca bir yoludur. Bu film diğerlerine göre anlaşılır şekilde karmaşık karakterleri geliştirmeye giden düşünce ve dokunuş için onların üzerinde duruyor. Böylece kusursuz bir film deneyimi sunuyor.

X-Men: Days of Future Past (2014)

X-Men filmleri izleme sırasında ikinci sırada yer alan Days of Future Past, 2023’ün distopik geleceğinde başlıyor – mutantlar Sentinels olarak bilinen yok edilemez robotlar tarafından avlanıp öldürüldüğünde Kitty Pryde (Elliott Page), güçlerini Wolverine’i (Hugh Jackman) 1973’e göndermek için, Sentinels’in mucidi Bolivar Trask’ın (Peter Dinklage) mutant Mystique (Jennifer Lawrence) tarafından öldürülmesini durdurmak için kullanıyor.

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

Zaman çizelgesi için en önemli olan olaylar 70’lerde gerçekleşirken, 2023’te meydana gelen olayların hepsi kaçınılmış bir geleceğin parçası olduğu için bu filmi listemizde 2 numaraya koyduk. X-Men geçmişe ya da muhtemelen alternatif bir şimdiye doğru ilerler. Bu kafa karıştırıcı ve kaotik zaman yolculuğu macerası, Jane Goldman, Simon Kinberg ve Matthew Vaughn tarafından Bryan Singer için yazılmıştır. Bu, gerçeklere karşı ve çeşitli mitlerde ilginç, gerçeküstü bir deneydir. Tutku ve romantizm sıçramalarıyla çılgın ve tutku dolu bir eğlenceye dönüşür.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi
X-Men Başlangıç: Wolverine Filmi

X-Men Origins X-Men filmleri izleme sırasında 3. Olarak yer alıyor. X-Men Origins tüm zamanların en kötü süper kahraman filmlerinden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Wolverine (Hugh Jackman) hakkında önemli şeyler öğreniyoruz. Wolverine’in, kardeşi Victor Creed (Liev Schreiber) ve kardeşi Victor Creed (Liev Schreiber) ile kaçmaya zorlanmadan önce, Kanada’da 1840’lardaki çocukluğundan beri geçen yaşamı kapsıyor. Kısa bir montaj, iyileştirici faktör mutasyonları sayesinde neredeyse yok edilemez durumda olan kardeşlerin, Vietnam’a kadar her Amerikan savaşında savaştığını ortaya koyuyor – William Stryker (Danny Huston) tarafından özel bir görev gücüne katılmak üzere işe alındıklarında Takım X kuruluyor.

X-Men: Apocalypse  (2016)

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

Oscar Isaac, eski Mısır’da gömüldükten sonra 1983’te uyanan ilk mutant olan Apocalypse’i oynuyor. Apocalypse’in gelişi, James McAvoy’dan Charles Xavier’i varlığına karşı uyaran rahatsızlıklara neden olur ve yakında X-Men mutant varlığın kendi mutant ekibinin ( Dört Atlılar )yardımıyla bildiğimiz dünyayı yok etmeye niyetli olduğunu fark eder. Film kesinlikle muhteşem. Efektler, ayarlar, hız, oyunculuk, müzik, yön. Hepsi çok iyi yapılmış ve hikayenin kendisi geri kalanına ayak uydurmuş olsaydı, bu, bugüne kadarki en iyi süper kahraman filmi olmasa da en iyilerden birine yakın olurdu. Ama hikaye biraz zayıf, bu filmdeki birkaç kıvrımı ve dönüşü kabul etmek zor, ama yine de diğer her şey çok zekice hazırlanmış, film yine de onu çekiyor ve bu da izlemeye değer olduğunu gösteriyor.

Dark Phoenix (2019)

X-Men-Dark-Phoenix

Dark Phoenix, 20th Century Fox tarafından yayınlanan son X-Men filmi. Stüdyo, Jean Gray’e odaklanan en sevilen X-Men çizgi roman hikayelerinden birini canlandırmaya çalışıyor. X-Men – sekiz yıl önce Apocalypse’e karşı kazandıkları zaferin ardından tüm dünyada kahramanlar olarak selamlandı – bir grup astronotu kurtarmak için uzaya gönderildi. Ancak telepat Jean Gray (Sophie Turner), güçlerini büyük ölçüde geliştiren ve Xavier’ın (McAvoy) zihninden bastırdığı travmatik anıları uyandıran gizemli bir enerji gücünden etkilenir.

X-Men (2000)

X-Men Filmleri İzleme Sırası ve Detaylı X-Men Rehberi

X-Men filmleri izleme sırasındaki serideki ilk film listemizde 6. sırada. Profesör X rolünde Patrick Stewart ve Magneto rolünde Ian McKellan rol alıyor. Bu eski arkadaşlar, tüm mutantların kendilerini ifşa etmelerini ve isimlerini bir hükümet veritabanına eklemelerini gerektiren Mutant Kayıt Yasası ile ilgili bir tartışmanın zıt tarafındalar. Magneto, Rogue (Anna Paquin) adlı genç bir mutantın güçleriyle bağlantılı olarak, dünya liderlerini bir makine kullanarak mutantlara dönüştürmek istiyor, ancak onun haberi olmadan, makine kimi dönerse öldürüyor.

X2 (2003)

xmen x2

Mutant Nightcrawler (Alan Cumming), ABD Başkanına suikast düzenlemeye çalışır ve Albay William Stryker’a (Bryan Cox), Xavier okulunun mutantlarla olan bağlarını araştırması için bir açılış sağlar. Stryker, Profesör X’i (Patrick Stewart) ve Cyclops’u (James Marsden) yakalamak için bir ekibe liderlik ediyor – daha sonra Stryker’ın oğlunun mutant zihin kontrol yeteneklerini Profesör X’i tüm mutantları öldürmeye zorlamak için kullandığı ortaya çıkıyor.

X-Men: Last Stand  (2006)

X-Men: Last Stand  (2006)

The Last Stand X-Men filmleri izleme sırası listesine 7. Sıradan giriyor. Worthington Labs olarak bilinen bir şirket tarafından pazarlanan mutant genom için bir tedaviye odaklanıyor. Tedavi, mutant popülasyonda ani bir bölünme yaratır ve Magneto’nun (Ian McKellan) Kardeşliği Mutantlarını yeniden yaratmasına neden olur. Bu arada Jean Gray (Famke Jansen), önceki filmde Alkali Gölü’nde yaptığı fedakarlığın ardından aniden hayata döner. Davranışı Wolverine’i (Hugh Jackman) endişelendirmeye başladığında, Profesör X (Patrick Stewart), ölümünün Phoenix olarak bilinen kişiliğinin tehlikeli bir yanını ortaya çıkardığını açıklar.

Wolverine (2013)

Bu film Wolverine’in (Hugh Jackman) The Last Stand’ın sonunda Jean Gray’i (Famke Jansen) öldürmesinin sonrasını konu alıyor. Ormanda bir münzevi oldu ve herhangi birinin ölümünü öngörebilecek güce sahip bir mutant olan Yukio (Rila Fukushima) tarafından keşfediliyor. Wolverine’den, Nagasaki atom bombası sırasında kurtardığı Yashida Industries’in CEO’su Ichiro Yashida ile görüşmek için onunla Japonya’ya gelmesini istiyor.

Deadpool (2016)

Ryan Reynold’un teknik olarak 2009’da X-Men Origins: Wolverine’de Merc with a Mouth adıyla çıkış yaptı ve normal bir kahraman için bu tamamen yeniden başlatma olarak kabul edilirdi, ancak Deadpool normalden en uzak şeydi çünkü çok sevildi. Yani, buraya dahil olmaya hala değer. Deadpool X-Men filmleri izleme sırasında 9. Olarak yer alıyor. Bu filmi, Vanessa’ya (Morena Baccarin) aşık olan paralı asker Wade Wilson’ı (Reynolds) takip ediyor. Wade, nişanlandıktan kısa bir süre sonra, ölümcül bir kanser teşhisi alıyor ve onu, uykuda olan mutant genlerini uyandıran bir serum aldığı deneysel bir programa girmeye yönlendiriyor.

Deadpool 2 (2018)

2016’nın orijinalinin sürpriz başarısının ardından Deadpool (Ryan Reynolds), X- oluşturmak için Domino (Zazie Beetz), Colossus (Stefan Capicic), Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand) ve Peter (Rob Delaney) ile birlikte çalışıyor. Güç. Gelecekten gelen bir cyborg askeri olan Cable’ın (Josh Brolin), Cable’ın ailesini öldüren Russel Collins (Julian Dennison) adlı genç bir mutantı öldürmesini engellemeye çalışıyorlar.

The New Mutants (2020)

The New Mutants X-Men filmleri izleme sırasına göre sondan ikinci olarak yer alıyor. 20th Century Fox altında çekilmeye başlandı, ancak daha sonra X-Men’in hakları Marvel’a geri satıldı. Film, tüyler ürpertici eski bir akıl hastanesinde güçlerini “iyileştirmek” için tedavi gören beş genç mutantı konu alıyor. The New Mutants, temelde bu önermeden bir korku filmine dönüşüyor. Tek sorun, filmin çok iyi olmaması. Tüm bunlar, The New Mutants’ın salgın sırasında talep üzerine yayınlanmasına ve hızla unutulmasına yol açtı. Yine de filmde The Queen’s Gambit’ten Anya Taylor-Joy ve Game of Thrones’tan Maisie Williams gibi bir dizi genç yıldız yer alıyor.

Logan (2017)

Logan X-Men filmleri izleme sırasında sonda yer alıyor. Hugh Jackman’ın Wolverine rolündeki son dönüşüdür. 2029’da Logan, El Paso’nun distopik bir versiyonunda limuzin şoförü olarak yaşıyor. Mutant şifa faktörü azalmaya başlamıştır ve dünya 25 yıldır doğmuş bir mutant görmemiştir. Logan hayatına barış içinde devam etmek isterken, 90 yaşındaki, bunamış olan Charles Xavier’e (Patrick Stewart) bakmaktadır. Kendi başına, var olmayan bir sığınak merkezine yolculuk ederken gizemli bir şekilde benzer güçlere sahip Laura (Dafne Keen) adlı genç bir kızı korumak zorunda kalır.

X-Men filmleri izleme sırası listesini iki farklı şekilde aşağıda listeledim. Bu karmaşık hikaye döngüsü içerisinde sizin için en uygun olanı seçip o sıralamayla izleyebilirsiniz.

VİZYONA GİRİŞ TARİHLERİNE GÖRE X-MEN FİLMLERİ İZLEME SIRASI

 • X-Men

 • X2: X-Men United

 • X-Men: The Last Stand

 • X-Men Origins: Wolverine

 • X-Men: First Class

 • The Wolverine

 • X-Men: Days Of Future Past

 • Deadpool

 • X-Men: Apocalypse

 • Logan

 • Deadpool 2

 • Dark Phoenix

KRONOLOJİK OLARAK X-MEN FİLMLERİ İZLEME SIRASI

 • X-Men: First Class

 • X-Men: Days of Future Past

 • X-Men Origins: Wolverine

 • X-Men: Apocalypse

 • Dark Phoenix

 • X-Men

 • X2: X-Men United

 • X-Men: The Last Stand

 • The Wolverine

 • Deadpool

 • Deadpool 2

 • Logan

 

X-Men filmleri, 20 yıldır herhangi bir büyük sıfırlama olmadan devam ettikleri için film serileri arasında benzersizdir. Elbette, yeni karakterler eklenir ve çıkarılır, yan seriler başlatılır ve zaman bükülür ve yeniden başlatılır, ancak hiçbir zaman tam bir yeniden başlatma olmadı. Bu dikkate değer olsa da, tüm filmlerin ne zaman çıktığını takip etmeyi de zorlaştırıyor. X-Men filmleri izleme sırası listesini karmaşıklaştıran bir diğer şey, arkasında yatan şirketlerin geçmişidir. Dizi, daha sonra Disney tarafından satın alınan Marvel ve 20th Century Fox tarafından çekildi. Bunların hepsi Disney+ olmalı gibi görünebilir, ancak bazı durumlarda yayın hakları hala başka platformlarda olabiliyor.  X-Men filmleri izleme sırası listesini iki farklı şekilde görmek isterseniz yukarıda size en mantıklı geleni seçebilirsiniz. İyi seyirler!

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yazmak Hakkında Bazı Mülahazalar

Yazmak Hakkında Bazı Mülahazalar

Sonraki
Hayatımızı zorluklara karşı nasıl yönetebiliriz ?

Hayatımızı zorluklara karşı nasıl yönetebiliriz ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.