FRIENDS’i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

FRIENDS’i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Friends, hayatının herhangi bir zamanında ona denk gelen her insan için daima, yeri bambaşka olan dizidir. Friends, kışın yorganınızın altında oturup yağan karı izlerken kahvenizi yudumlamak gibidir. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla görüştüğünüzde o içinizde oluşan tanıdıklığın sıcaklığı gibidir. Sizi daima anlayacak ve yargılamayacak insanların varlığını hissetmek gibidir.

Dizinin yayın hayatının bitişi 15 yıl olmasına rağmen, o hala en az yayınlandığı yıllar kadar sevilen, arkadaş ortamlarında hep konuşulan, en popüler diziler arasında. Peki, neden dünya Friends dizisini arkasında bırakamadı? Neden nesiller değişmesine rağmen Friends hala herkesin kendini bulduğu dizi olarak kaldı? Tabi ki onu dizi tarihinin en iyi sit-comu yapan belki yüzlerce sebep var. Fakat biz bugün, bizi kendine hayran bırakan 8 şeyi konuşacağız.

Not: Yazı ufacık dahi olsa spoiler içerir.

ARKADAŞLARIMIZ AİLEMİZDİR

Adı üstünde ‘’Arkadaşlar’’ diyerek temayı direkt arkadaşlık temasına yönlendirsek bile Friends sadece bu temayla sınırlı değil. Aslında Friends belli bir temanın etrafında da şekillenmez. O hayatın her yönünden bir parça alır ve onu 6 arkadaşın hayatlarına serpiştirerek bize sunar. Bu yüzden izlediğimiz bütün karakterler, olaylar, hatta absürtlükler bile tanıdıktır. Fakat kısaca ‘’Friends Nedir?’’ sorusuna cevabımız, yapımcıları David Crane ve Marta Kauffman’ın dizi için söylediği ilk cümledir: “Eğer şehirde, ailenizden uzakta yaşıyorsanız, arkadaşlarınız ailenizdir.”

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Hatalar yapılır, kalpler kırılır, yollar ayrılır, ağza alınmayacak laflar da söylenebilir ama arkadaşlık ebediyen bizimledir, der Friends. İlk bölümde Rachel’ın düğününden kaçıp geldiği kafede, en yakın çocukluk arkadaşı Monica’yla yıllar sonra karşılaştıklarından itibaren anlıyoruz bunu. Onu düğününe bile çağırmamış olmasına rağmen Monica, pek istemese de yine de Rachel’a evini açar, ona yardım eder. Ve bundan sonra yaşanan her olayda Rachel’in annesi gibi onu koruyup kollayan Monica olur. 10 sezon boyunca 6 ana karakterin de saçma sapan şeyler yaptığına tanık olduk. Sadece hatalardan söz etmiyoruz, gariplik olarak da tonla şey olur. Phoebe’nin annesini bir kedi varsayması, Joey’in daimi iş bilmezliği, Chandler’ın bağlılık korkusundan yaptıkları… Her insan gibi günahları olur bizimkilerin. Ve hiçbiri, içten bir özrün ötesine uzamaz.  Çünkü Friends ailesinde arkadaşlık her hatayı affeder.

BÜTÜN KARAKTERLER BİZİM EVLATLARIMIZ

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Friends, ‘’Bilmem Kim ve Arkadaşları’’ temalı işlere benzemez. Öyle seyirciye ‘’Bak bu karakteri sev, bu daha iyi!’’ hiç demez. Bu yüzden, Friends fanlarına en sevdiği karakteri sorsanız, hepsi farklı bir karakteri söyler, hatta seçim yapmakta zorlanırlar. Friends’i dünyanın en iyi sit-comu yapan en önemli şey benim için budur.  Hiçbir karakter diğeri uğruna feda edilmez, hor görülmez, ötelenmez; hepsi 10 sezon içinde dengede gelişirler. 6 karakterin de daha baskın olduğu sezonlar ve bölümler var elbette ama bu bir karakteri diğerinden ayırmak için değil, her sezonun işlediği konu gereğince alınan bir karardır. Mesela; 1., 2. ve 3. sezonlar daha çok Rachel’ın yeni hayatına alışma ve Ross’un lezbiyen eşinden boşanması ile liseden beri âşık olduğu Rachel’la birlikte olma hikâyesine odaklanır.  5., 6. ve 7. sezonlar ise daha çok Chandler’ın ve Monica’nın ilişkileri üzerinde yoğunlaşır. Fakat ana hikâyeler bunlar olmasına rağmen hiçbir sezonda diğerleri açıkça geri plana atılmaz. Çünkü bu 6 arkadaş daima bütün olaylarda bir aradadırlar ve bütün meseleleri birlikte çözerler.

HER ŞEY DAİMA KOMİK VE İÇTEN

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Friends’i, izleyicisinin gözbebeği yapan yanı şüphesiz ki içtenliğidir.  Mor kapısıyla Monica’nın dairesi, langırtın yemek masası olduğu Joey ve Chandler’ın dairesi ve herkesin kahve içmeyi hayal ettiği Central Perk ile daima sadeliğini ve sıcaklığını koruyan mekânlar bizi 10 sezon boyunca evimizde hissettiren en güzel detaylar. Phoebe’nin şarkıları ve herkesten başka olan aklı, Joey’in masum ama cazibeli tutumları, Chandler’ın sarkastik şakaları ve beceriksiz ilişkileri, Monica’nın gergin ve otoriter halleri, Rachel’ın zengin şımarık kız tavrı ve tabi ki Ross’un sosyal açıdan beceriksiz ve daima kendini gülünç anlara sokan halleriyle; hepsi hem absürt hem de çok içten olmayı başarmış karakterlerdir. En dramatik anlarıyla Friends, bizi hem ağlatacak kadar içten hem de dramatiğin gülünçlüğünü kuracak kadar komiktir.

SITCOM İÇİNDE KURULAN REALİTE

Friends’in bütün karakteri gerçek birer insandır. Bundan kastımız çocukluk travmaları, ebeveyn hataları, geçmiş deneyimleriyle geldikleri noktalardır. Onları klasik sit-com karakterlerinden ayıran geçmiş hikâyeleri ve onları yansıtan halleridir.  Dizi bunları doğru orantıda ve komedi çemberi içinde verir. Monica’nın ailesinden onay alamadığı için kendini devamlı kazanmak zorunda hissetmesi, Chandler’ın baba figüründen dolayı gelen efemineliği, Rachel’ın şımartılmış geçmişi… Her şey yerli yerinde ve komiktir.

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Ayrıca dizi ilerledikçe karakterlerin yaşantısı da kabul edilir olmaya başlar. Örneğin, dizi içinde 3 boşanma gerçekleştiren Ross ile ağırlıklı olarak bu konu hakkında dalga geçilirken, ilişkilerdeki başarısızlığını aşan Chandler’ın mizah konusu değişime uğrar. Yani dizi, 10 sezon boyunca aynı karakteri aynı yerden vurmaya kalmaz. Hal böyle olunca da karakter gelişimlerine şahit olabilir, bu 6 arkadaşa yürekten inanırız.  Ve bu karakterlere inancımız artınca, yaşadıklarını da umursamaya başlarız. Yaşadıklarından bir mesaj yakalamaya çalışırız ve Friends bu konuda diğer sit-comların aksine yaşanacakların temelini birkaç sezon önceden hissettirmeye başlar. Örneğin üçüncü sezonun sonlarına doğru iki hikâyenin temelleri atılmaya başlar; yavaş yavaş ve ufakça. Birincisi, Ross ve Rachel’ın tekrar birleşmesidir. İkincisi ise ufak esprilerle ve flashback bölümüyle karşımıza çıkan Chandler-Monica yakınlığı.

PHOEBE’DEN HAYAT DERSLERİ

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Phoebe belki de Friends dizisinin en kendine has karakterlerinden biriydi. Aptal sarışın kavramı ilk kendisinden çıkmıştı, hâlbuki çok da aptal sayılmazdı. Sadece biraz patavatsız ve fazlasıyla dürüsttü. Phoebe’den alacak çok da hayat dersi vardı. Her zaman dürüst olmak ve gerçeklerden asla kaçmamak, yapmak istediğin ve istemediğin şeyleri söylemekten çekinmemek, hayatın ne yaşanırsa yaşansın seni yıkmasına izin vermemek ve en önemlisi insanın en cool halinin tamamen kendisi olduğu hali olduğunu bilmek üzerine pek çok nasihati oldu. Pis Kokulu Kedilerin duygularına önem vermek ve arkadaşlarımıza Noel hediyesi olarak isimlerinden oluşan şarkılar söylemek onun en iyi önerileri arasında.

DOSTLAR ARASINDA KURULAN MUHTEŞEM KİMYA

Bu 6 birbirinden tamamen apayrı insan, adeta birbirileri için yaratılmışlardır. Birlikte yaşayan Joey ve Chandler örneğin. Chandler; berbat bir ilişki adamı, ebeveynleriyle korkunç bir ilişkisi olan, mızmız ama bir o kadar da çalışkan bir iş adamı, beyaz yakalıdır. Joey ise onun tam zıttı; her kadını bir bakışıyla ‘’How u doin’?’’ diyerek etkileyebilecek kadar çapkın, 7 kız kardeşi ve onu destekleyen bir aile hayatı olan,  hep eğlenen fakat iş hayatında devamlı başarısızlıklar yaşayan bir aktördür. Fakat gelin görün ki bu ikili dizi tarihinin en iyi dostlarıdır.  Joey’in; vesikalık fotoğraflarından, evin faturasına kadar Chandler’a hesap makinesiyle hesaplayamayacağı kadar çok borcu vardır. Chandler’ın ise ilk aşk diyebileceğimiz kadar tutkuyla bağlandığı kadın Joey’in kız arkadaşlarından biridir.  Fakat bu dostluk o kadar kuvvetlidir ki bir gün boyunca kutuda yaşayan Chandler, dostu Joey’e kendini affedebilmiştir.

Bu dostluğun kimyası bu 6 oyuncunun gerçek hayatlarına da yansımıştır. Bu altı kişinin gerçek hayatta da çok yakın arkadaş olduklarını zaten bilmeyen kalmadı. Jennifer Aniston, Courteney Cox’un kızına vaftiz annelik yapacak kadar yakınlar. Haliyle onların bu kimyaları dizinin Sıkı Dostlarına da yansıdı.

TEK ATIŞTA MUAZZAM KONUK OYUNCULAR

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Herkesin bildiği üzere, sit-comlara ünlü isimleri konuk getirmek oldukça olağan bir durumdur. Friends’in diğer sit-comlardan ayrılan özelliği ise bu konuk oyuncuları tek bölümde dahi müthiş bir gerçekçilik katmasıdır. Tek seferde çok yönlü sit-com karakterleri oluşturmak pek görünmüş şeyler değildir. Örneğin, Brad Pitt’in oynadığı Will Colbert karakteri bu konuda en üst seviyelerden biridir.  Thanksgiving’de Monica ve Rachel’ın evine gelen Will, onların liseden arkadaşlarıdır. Lisede çirkin ve şişman olan Will, Rachel’a hayran olan ama aynı zamanda da I Hate Rachel Green Club’ın da kurucusudur. Yıllar içerisinde Rachel’ın hakaretlerini atlatamayan Will, kendini az yemeğe ve daima yakışıklı görünmeye adamış bir adam olarak karşımıza çıkar. Karakter tek bölümde bize Ross ve Rachel karakteri hakkında bilgiler verirken kendini de karikatürize etmeden sunar. Tabi bu sadece Brad Pitt için değil, diziye konuk oyuncu olan Tom Selleck, Jon Favreau, Elle MacPherson, Ben Stiller, Winona Ryder, Sean Penn, Bruce Willis, Julia Roberts ve Brooke Shields için de geçerlidir. Ne diyelim adeta ünlüler geçidi gibi!

VE HER ZAMAN YANIMIZDA

FRIENDS'i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

Friends bitirilebilen veya bitebilen bir dizi değildir. Bittiğini sandığınız yerden başa sarar, bir daha güler, bir daha izlersiniz. Sonra bir bakmışsınız ilk bölümün yayınlanmasının üzerinden 236 yıl geçmiş ve siz hala ‘’Ama Rachel! They were on a break, kızım ya…’’ diyorsunuz. Çünkü Friends sizi kendine görünmez iplerle bağlar, esiri eder. Çünkü o, izleyicisinin dertlerinin dermanı gibidir. Bu yüzden sizin içinizde bitmez tükenmez bir huzur kaynağı oluvermiştir. Sevgilinizden mi ayrıldınız, derslerden mi yoruldunuz, moraliniz mi bozuk, arkadaşınızla mı kavga ettiniz açarsınız random bir Friends bölümü bütün neşeniz size geri gelir ve uzun zamandır görmediğiniz dostlarınıza kavuşursunuz. Friends’in her izleyicisi dizinin 7. karakteri gibidir ve Arkadaşlarımız bize her zaman I’ll Be There For You diye fısıldayıverir.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şiddet Gören Kadınlar için Mobil Uygulama: KADES

Şiddet Gören Kadınlar için Mobil Uygulama: KADES

Sonraki
Facebook, Platform Dışı Kullanıcı Davranışlarını Takip Etmediğini Açıkladı

Facebook, Platform Dışı Kullanıcı Davranışlarını Takip Etmediğini Açıkladı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.