Şiddet Gören Kadınlar için Mobil Uygulama: KADES

KADES NEDİR? NE İÇİN YAPILMIŞTIR?

Şiddete maruz kalan ve akıllı telefon kullanan kadınlarımızın faydalanabileceği yeni bir uygulamaya merhaba diyoruz. Kadın ölümlerinin artmaya devam ettiği şu saatlerde Kasım ayı içerisindeki verilerle 10 ayda toplam 363 kadın cinayetinden sonra Emniyet müdürlüğü Kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında kadınların yardım çığlığına kayıtsız kalmamak için bir uygulama yapmış. Buraya kadar her şey şahane değil mi? Birileri kadına yönelik şiddeti azaltmak için çalışıyor diye hepiniz mutlu oldunuz.

Şiddet Gören Kadınlar için Mobil Uygulama: KADES

Biraz daha uygulamaya bakalım birlikte o zaman; Adı Kadın Destek uygulamasının kısaltılmış hali yani KADES! İsminin çok yaratıcı olması güzel! Akıllı telefon kullanan kadınların kolayca indirebileceği, indirdikten sonra konum aktive ederek kullanacağı bir uygulama kendisi. Bu uygulamayı kadın kocasını, sevgilisini ya da artık şiddet göreceği kişi kimse ondan şiddet görür görmez bir saniye izin alarak telefonu eline alıp kullanabilir. Bir tuşla 155’e ulaşmak mümkün! En yakın ekipler olay yerine gelerek şiddet gösteren kişiye müdahale edebilir. Tabii eğer yollar, trafik, töre, emniyet müdürü… gibi uzayan bir liste izin verirse. Sonra şiddet gösteren kişi yakalanır hepimiz rahat ederiz. Şimdi önemli olan şiddetçinin yakalanmaması falan değil. Oraya takılmayalım.

Şiddet Gören Kadınlar için Mobil Uygulama: KADES

KADES NE DERECEDE İŞE YARAMAKTADIR?

Gelin hep birlikte şuraya takılalım; Kadına yönelik şiddetin uygulaması ne derece işe yarar ne derece şiddet engeller? Madem bu iş bu kadar kolaydı neden şimdiye kadar bir uygulama yapmadık, ölen binlerce kadına yazık olmadı mı? Allahın verdiği aklı kullanarak şunu söyleyebilirim; şiddeti haber veren uygulama yapana kadar caydırıcı yasaların, toplumu eğitmenin daha önemli olduğu düşüncesindeyim. Sen bir şiddetçiye ağır caydırıcı yaptırımlar yaptır, o insanları eğit sonra bak bakalım kadına yönelik şiddet ne oranda artacak? Biz daha “kızını dövmeyen dizini döver, kadının sırtından sıpayı karnından sopayı,…” gibi sözlerin kullanılabilirliğini yok edememişiz, kullanımını düşürememişiz. Gelmişiz Kadına Yönelik Şiddete karşı uygulama yapmışız; ama bu uygulamadan kimsenin haberi yok. Sor bakalım kocasından 8 senedir dayak yiyen Ayşe ablaya eline o telefonu alabiliyor mu? Kocasından izinsiz bakkala gidemeyen Necla o uygulamayı indirebiliyor mu? Feride sevgilisinin dayaklarını onu çok sevdiğini düşündüğü için katlanırken, sevmeyi ve sevilmeyi bilmezken ne derece kurtulmak istiyor?

Bu işlerin uygulamayla onla bunla olacağını zannetmiyorum. Çözüm aslında çok basit. Eğitim ama öyle üniversitede lise zorunlu dayatılan eğitim değil. Edep, ahlak, saygı, sevgi… Kişilik hakları üzerine, karakter eğitimi ile olacak işler. Kusura bakmayın uygulama ile onla bunla kadına yönelik şiddet dursaydı bunca sene sokaklarda bağıran kadınların sesini birileri çoktan duyardı!

Sesini duyuramayan bütün kadınlara sessiz bir selamım olsun.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
kooplog, Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da
kooplog bundle

kooplog, Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Sonraki
FRIENDS’i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

FRIENDS’i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.