Türkiye’de İş Kadını Olmanın Zorlukları

Semra Çevik ile gerçekleştirilen bu röportaj, kooplog Akademi okurları için özel olarak hazırlanmıştır.

Türkiye’de İş Kadını Olmanın Zorlukları

Türkiye’de, yönetici kadrolarında, kadınların kolaylıkla yer edinebildiğini düşünüyor musunuz?

Türkiye’de yönetici kadrosunda asla kadınlar kolay yer edinemiyor. Mutlaka yarıştığı erkek yönetici adaylarından daha iyi olmaları gerekiyor. Eğer eşit ise mutlaka erkek tercih ediliyor. Bunun nedenleri çeşitli. Erkek elemanlar kadın yöneticiden talimat aldıkları zaman rahatsız oluyorlar. Birçok erkek  kadını günümüzde ikinci sınıf görüyor ve bu azalacağına fazlalaşıyor. Bizler Atatürk kadınları bunu kırmak için ekstra bir gayret sarfetmek zorundayız.

Ama ne mutlu ki her geçen gün kadınların erkeklere göre daha çalışkan,azimli ve inat ile mücadeleleri sayesinde kadın yöneticiler fazlalaşıyor.

Peki, sizce ‘’fabrikalar’’ gibi erkek yoğun çalışma alanlarında kadınlara ayrılan ‘’yönetici’’ kontenjanları sizce yeterli mi?

Erkeklerin yoğun olduğu fabrikalarda tabi ki kontenjanlar yeterli değil.Eğer buralarda kadın yöneticiler var ise eminim bileğinin gücü ile bu yere gelmiş ve çok mücadele etmiştir.

Türkiye’de kadın yönetici olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Türkiye’de kadın yönetici olmanın dezavantajları çok fazla. Bu zihniyet devam ettiği müddetçe kadın yöneticinin istediklerini yaptırmak için çok akıllı olması gerekiyor.Örneğin finanstan sorumlu olan kadın yönetici alacağını istediği müşterisinin cevabı ben patronunla konuşurum(sen benim muhatabım değilsin) anlamında bir cevap ile çok karşılaşır. Veya tam tersi alacağı olan tedarikçi finansı aramak yerine patronu arar. Bunun gibi karşılaşılan zorluklar çok fazladır.

Avantajlarına gelince, eğer yönetici seviyesine geldiyseniz; hem disiplinli, hem çalışkan  ve de prensiplisiniz demektir. Bunları iş hayatınızda ister istemez uygulayacaksınız ve sizinle çalışanlar, bu yapıya uyum sağlamak zorunda kalacaklar. Böylece işler zamanında, doğru,temiz, düzenli bir şekilde olacaktır. Yani bir kadın eli değecektir.

İşe alım sürecinde görüştüğünüz kişinin bir ‘’kadın’’ olması sizi ne kadar etkiler?

İşe alım sürecinde kadın olan kişi en az erkek adayların verileri ile aynı ise her zaman tercihimdir.

Kızlarınızı büyütürken gelecek için onlara ne gibi nasihatlar verdiniz?

Kızlarımı büyütürken onlara doğru, çalışkan, azimli, başarılı; iyi bir anne  ve aynı zamanda iş kadını olmayı öğütledim.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

semracevik
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hala Sırrı Çözülememiş Bir Ada: Ölüm Adası Poveglia

Hala Sırrı Çözülememiş Bir Ada: Ölüm Adası Poveglia

Sonraki
Ölmeden Önce Dünya Gözüyle Görmeli: Burning Man Festivali

Ölmeden Önce Dünya Gözüyle Görmeli: Burning Man Festivali

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.