Fotoğrafçılık Romantizmini Kaybetti mi?

Fotoğraf çekmenin tüm romantizmini kaybetmesinin ana nedenini kolayca ellerimizden bir an bile ayırmadığımız  akıllı telefonlara bağlayabiliriz. Hatta birçok insan, akıllı telefonlar sayesinde insanlar daha özgün, romantik fotoğraflar ortaya çıkartıyor diye düşünebilir. Öyleyse günümüzdeki akıl almaz teknolojik gelişime rağmen, geçmişte kullanımından daha çok ilgi gören analog fotoğrafçılığından insanların kopmamasını nasıl açıklayabiliriz?. Üstelik dijital fotoğraflarımızı analog bir fotoğraf makinesi ile çekilmiş görüntüsünü veren filtrelerden her gün yararlandığımız aşikâr. Geçmişin romantizmini damarlarımızda hissetsek de fotoğrafçılık romantizmini kaybetti demek doğru olacaktır bu yüzden.

Fotoğrafçılığın yıllar boyu sürmeye devam edeceği bir gerçek. İnsanlar analog fotoğraf filtrelerini onlarca yıl kullanmaya devam edecektir. Geçmişten elimizde bulunan birkaç fotoğraf parçasının üzerimizdeki hissiyatını, ellerimizdeki son derece akıllı telefon kameralarında aramayı sürdüreceğiz. Ama git gide bu etkinliğimizin azaldığı da kesin. İnsanlar artık evlerinde albüm toplamıyor, biriktirmiyor. Birbirlerine özel günlerinden kalan fotoğrafları paylaşarak, sevdikleri insanların albümlerinde yer almak hissiyatıyla da yüklü değiller. Dijital dünyada maruz kaldıkları milyarlarca fotoğraftan bunaldıkları için de olabilir.

Çünkü hayatımız sosyal medyada ve sosyal medya dünyanın gizeminin kalmadığı bir ortam. Kendimize ait instagram hesabımız bizim modern albümümüz aslında. Ama yoğun duygularla sakladığımız, sakındığımız albümlerimize benzemiyor. Beğenilme arzusuyla taşan birbirinden kopya fotoğraflarımız ile insanlığın arasında var olma uğraşı içindeyiz sosyal medyada. Peki bu sosyal medyada gerçekten fotoğrafçılık yapan insanlar yok mu? Tabii ki var. Hem de en pahalı en gelişmiş teknolojik aletleriyle boy gösteriyorlar internet dünyasının her yerinde.

Öyleyse günümüzde aşırı pahalı bu makinelerle insanlar nasıl bir iş ortaya koyuyor? Sadece tekniğin konuştuğu, gözlerimizin algılayamadığı gerçekliği konuşturan makinelerin başarısını izliyoruz aslında. Resim çizmekten, boyamaktan farksız hale geldi diyebiliriz “fotoğraf çekmek” sanatı için. Bir kompozisyon barındıran fotoğraflardan çok üstün teknik ve düzenleme harikası eserler ön planda. Buna aldırış etmeyen gerçek fotoğraf sever insanlar hala günlük hayatlarından kendi bakış açısını yansıtan, kendi kompozisyonlarını gösteren fotoğrafları kolayca sunuyor sosyal medya hesaplarında.

Kendimce gördüğüm ve düşündüğüm şeyleri açıklamaya çalıştım. Eksik gördüğünüz ya da eklemek istediklerinizi yorumlarda belirtirseniz mutlu olurum.

Mustafa
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çağın İnsanı
Sonraki
İki Dakikada Dünya Değişir

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.