45 MİLYON YILDA GÖKKUŞAĞI TEPESİ

RENKLİ TEPELERİN OLUŞUMU NASIL OLDU ?

Tepeler, iklim şartları ve erozyon sayesinde oluşmuştur. Tepelerde bulunan kırmızı renk, demir maddesi sayesinde oluşmuştur. Tepeler, yatay bir şekilde uzanmaktadır. Göründüğü gibi yeşil, mavi ve bunlara ilave renkler bulunmaktadır. İnsanların oldukça dikkatini çeken renkler, cezbediyor.

Türkiye coğrafi özellikleri bakımından dikkat çeken bir ülkedir. Keşfedilmemiş bu güzellik jeoturizme kazandırılmak isteniyor. Yüksek kesimlerden görünen renkler adeta hayranlık uyandırmaktadır. Görünüş açısından da dikkat çeken Gökkuşağı tepelerinin bir benzeri de Çin’de bulunmaktadır : 

Gökkuşağı Tepeleri’nin oluşması 45 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Çin’de bulunan tepeler ise 25 yıl önce oluşmuştur. Farklı renklerin bir arada bulunmasının sebebi kayaçların aşınma ve oluşma süreleri ile ilgilidir. 2009 yılında ise UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Iğdır’da da bulunan Gökkuşağı Tepeleri aşağıdaki gibidir :

Toprak yapısı tuzludur. Asıl ana 3 renkten oluşmaktadır. Oluşumundaki sebep demir çeşitleridir. Tırmanma ve yürüyüş hobileri olan insanlar burayı ziyarete geliyorlar. Farklı birçok ülkelerden gelen ziyaretçiler hepsi memnun bir şekilde dönmüştür. Olumlu yorumlar alan Gökkuşağı Tepeleri daha fazla ziyaretçiyi ağırlamak için beklemektedir. 

Vildan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Günümüz ilişkileri..
Sonraki
DÜDÜKLÜ TENCERE

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.