Yoksul Aileler Neden Daha Çok Çocuk Yapıyor?

Yoksul bir ailenin çok sayıda çocuk sahibi olmayı seçmesinin ve yoksul ülkelerin yüksek doğum oranlarına sahip olmasının sosyal, adalet konularından kültürel değerlere kadar birçok nedeni var. Gelin birlikte bunların birkaçına bakalım.

1-AİLE MİRASI ; birçok aile için soyu, tarihi ve bir soyadını devam arzusu doğal, insani bir içgüdü gibi gelebilir. Ebeveynlerin aile miraslarını sürdürmek için kendi genetiklerini aktarma konusunda meyilli olmaları alışılagelmiş bir durumdur.

2-SOSYAL İTİBAR  ; çocukların nimet olarak görüldüğü bir kültürde veya toplumda, aile ne kadar büyükse, o kadar kutsanmış oluyorsunuz. Bizdeki aşiret sistemini kısmen buna dahil edebiliriz.  Güney’in birçok yerinde, çocuksuz çiftler damgalanır ve hoş karşılanmaz. Büyük aileler güçlü olarak görülür ve bir kadın çocuk doğuramıyorsa, kocasının onu terk etmesi ya da başka biriyle aile kurması alışılmadık bir durum değildir.

3-DİNİ İNANÇLAR ; birçok inançta çocuklar büyük bir nimet olarak görülür. Dini metinler ve kutsal yazılar bu fikri güçlendirebilir ve çoğu zaman insanların yaşamlarında güçlü bir yol göstericidir.  “Çocuk kısmetiyle gelir” gibi inançlar ve çocukların kendilerine verilmiş bir hediye olduğu düşüncesi kalabalık aile fikrinin benimsenmesine sebep olur.

4-ERKEN EVLİLİK ; zorla evlilik, taraflardan en az birinin 18 yaşın altında olduğu ve evlilik için rıza göstermediği evliliklerdir. Birçok nedenle gerçekleşebilir ve kızlar bu durumda açıkça daha savunmasız kalırlar. Bir kız genç yaşta evlendiğinde çocuk sahibi olacağı süre çok daha erken başlar ve diğer komplikasyonların yanı sıra yüksek ihtimalle daha fazla çocuk sahibi olur.

5-EĞİTİMSİZLİK ; Şüphesiz belki de en büyük etkin… Genç yaşta evlendirilen kızların eğitim hayatını tamamlama ve çocukları için eğitim konusunda rol model olma olasılıkları çok daha düşüktür. Ayrıca yaşları itibariyle daha fazla çocuk sahibi olma ihtimalleri de yüksektir. Bu da, çocuklar için eğitim maliyetini karşılamayı haliyle zorlaştırır. Öte yandan eğitim hayatı daha uzun süren kadınlar daha az çocuk sahibi olma eğilimindedir. Genellikle daha geç evlenirler ve kendi çocuklarının eğitiminin gerektireceği finansal yatırıma sahip olma ve eğitimlerine öncelik verme olasılıkları daha yüksektir.

6-ATAERKİL DEĞERLER; birçok ülkede ataerkil değerler ve baskılar hala devam etmektedir ve oldukça yaygındır. Erkekler, doğum kontrol yöntemi kullanıp kullanmama da dahil olmak üzere çoğu konuda eşleri ve aileleri adına kararlar verirler. Bunun sonucunda kadınlar, kaç çocuk sahibi olacakları konusunda söz sahibi olamazlar.

7-SAĞLIK HİZMETLERİNİN ERİŞİLMEZ YA DA KISITLI OLMASI;  İnsanları aile planlaması yapmaktan alıkoyan her zaman yanlış inançlar değildir. Sağlık hizmetlerine erişimin olmaması da doğum kontrolünün uygulanmamasına sebep olabilmektedir. Özellikle sağlık hizmetine erişimin daha zor olduğu kırsal bölgelerde doğum kontrolünün uygulanması pek mümkün olmaz. Halk bilinçsizdir ve yeterli bilgiye sahip değildir.

 8- YAŞLILIĞA YATIRIM YAPMA FİKRİ; fakir toplumlarda çocuklar büyüdükçe sadece aile soyunu sürdürmekle kalmaz ayrıca ebeveynlerin ve kardeşlerinin geçimini ve güvenliğini sağlama gibi sorumlulukları da alırlar. Bu, devletin güçlü olmadığı ülkelerde özellikle çok önemlidir. Ebeveynler daha fazla çocuğa sahip olarak bir gün çocuklarından birinin yoksulluktan kurtaracak kadar başarılı olabilme ihtimalini ya da kendilerine bakacak bir çocuk sahibi olma ihtimalini artırmak isteyebilirler.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 Yorum

  1. Çok insan duydum aile ,yaşam şartları çok zor geçmiş ama çoğu azimle büyük işler başarmış. Çok insanlar gördüm ailedeki lüks onları tembelleştirmiş . Ailenin bir kuşağı zengin diğer kuşak kendine yetemez durumda.güçlü ailede her ihtiyacı giderilen tek çocuk gelişimemiş, düşkün ailede donanımlı çocuklar gördüm. Herkes bir birey başarısı çevre kadar kendi çabasına bağlıdır.

  2. Çocuk sahibi olmanın temel nedeni tamamen bencilliktir. Diğer sebepler bencilliğe orantı ile artar. Ülkelerinin geleceği belli olmayan insanların üremesi kadar saçma bir şey yok. Ya da genetiğinde engel ve düşük zeka olan insanların, kendisi hiç acı ve zorluk çekmemiş gibi, çocuğunun da kendisi gibi olacağını bile bile üremesi bencilliğin alasıdır.

    • Kardeşim sizin 3 çocuğunuz var ama onlara hakkıyla bakabiliyorsaniz sorun yok zaten.Mesela gecen biri bana msj atmış 6 çocuğu varmış çoğuna bez alamiyormus vs.fitolarinida atmış hepsi küçük küçük arka arkaya doğurmuş.Ya dedim korunma diye bisey var ne diye 6 cocuk doğurup onlarında hayatını karartiyorsun dedim.Annemin bi lafı vardır zengin parasına para katmayı düşünür,fakire çocuk yapmayı diye.Sizi tenzih ederim ayrıca 3 çocuk normal

  3. Bu konunun sebebi tamamen eğitimsizlik. Maddeleri ve başlıkları okudukça ‘e tamam işte eğitimsizlik’ diyordum, sonra öyle bir maddeyle karşılaştım. Eğitimsizlik aslında 1 sebep değil, diğerlerini de kapsayacak genel sebeptir. İnsanlar bana bakar, kısmetiyle gelir, soyumuz devam etsin gibi aptalca düşüncelerle kendi çocuklarının kötü bir hayat yaşamasını göze alıyorlar. İnanılmaz