Yoksul Aileler Neden Daha Çok Çocuk Yapıyor?

Yoksul bir ailenin çok sayıda çocuk sahibi olmayı seçmesinin ve yoksul ülkelerin yüksek doğum oranlarına sahip olmasının sosyal, adalet konularından kültürel değerlere kadar birçok nedeni var. Gelin birlikte bunların birkaçına bakalım.

1-AİLE MİRASI ; birçok aile için soyu, tarihi ve bir soyadını devam arzusu doğal, insani bir içgüdü gibi gelebilir. Ebeveynlerin aile miraslarını sürdürmek için kendi genetiklerini aktarma konusunda meyilli olmaları alışılagelmiş bir durumdur.

2-SOSYAL İTİBAR  ; çocukların nimet olarak görüldüğü bir kültürde veya toplumda, aile ne kadar büyükse, o kadar kutsanmış oluyorsunuz. Bizdeki aşiret sistemini kısmen buna dahil edebiliriz.  Güney’in birçok yerinde, çocuksuz çiftler damgalanır ve hoş karşılanmaz. Büyük aileler güçlü olarak görülür ve bir kadın çocuk doğuramıyorsa, kocasının onu terk etmesi ya da başka biriyle aile kurması alışılmadık bir durum değildir.

3-DİNİ İNANÇLAR ; birçok inançta çocuklar büyük bir nimet olarak görülür. Dini metinler ve kutsal yazılar bu fikri güçlendirebilir ve çoğu zaman insanların yaşamlarında güçlü bir yol göstericidir.  “Çocuk kısmetiyle gelir” gibi inançlar ve çocukların kendilerine verilmiş bir hediye olduğu düşüncesi kalabalık aile fikrinin benimsenmesine sebep olur.

4-ERKEN EVLİLİK ; zorla evlilik, taraflardan en az birinin 18 yaşın altında olduğu ve evlilik için rıza göstermediği evliliklerdir. Birçok nedenle gerçekleşebilir ve kızlar bu durumda açıkça daha savunmasız kalırlar. Bir kız genç yaşta evlendiğinde çocuk sahibi olacağı süre çok daha erken başlar ve diğer komplikasyonların yanı sıra yüksek ihtimalle daha fazla çocuk sahibi olur.

5-EĞİTİMSİZLİK ; Şüphesiz belki de en büyük etkin… Genç yaşta evlendirilen kızların eğitim hayatını tamamlama ve çocukları için eğitim konusunda rol model olma olasılıkları çok daha düşüktür. Ayrıca yaşları itibariyle daha fazla çocuk sahibi olma ihtimalleri de yüksektir. Bu da, çocuklar için eğitim maliyetini karşılamayı haliyle zorlaştırır. Öte yandan eğitim hayatı daha uzun süren kadınlar daha az çocuk sahibi olma eğilimindedir. Genellikle daha geç evlenirler ve kendi çocuklarının eğitiminin gerektireceği finansal yatırıma sahip olma ve eğitimlerine öncelik verme olasılıkları daha yüksektir.

6-ATAERKİL DEĞERLER; birçok ülkede ataerkil değerler ve baskılar hala devam etmektedir ve oldukça yaygındır. Erkekler, doğum kontrol yöntemi kullanıp kullanmama da dahil olmak üzere çoğu konuda eşleri ve aileleri adına kararlar verirler. Bunun sonucunda kadınlar, kaç çocuk sahibi olacakları konusunda söz sahibi olamazlar.

7-SAĞLIK HİZMETLERİNİN ERİŞİLMEZ YA DA KISITLI OLMASI;  İnsanları aile planlaması yapmaktan alıkoyan her zaman yanlış inançlar değildir. Sağlık hizmetlerine erişimin olmaması da doğum kontrolünün uygulanmamasına sebep olabilmektedir. Özellikle sağlık hizmetine erişimin daha zor olduğu kırsal bölgelerde doğum kontrolünün uygulanması pek mümkün olmaz. Halk bilinçsizdir ve yeterli bilgiye sahip değildir.

 8- YAŞLILIĞA YATIRIM YAPMA FİKRİ; fakir toplumlarda çocuklar büyüdükçe sadece aile soyunu sürdürmekle kalmaz ayrıca ebeveynlerin ve kardeşlerinin geçimini ve güvenliğini sağlama gibi sorumlulukları da alırlar. Bu, devletin güçlü olmadığı ülkelerde özellikle çok önemlidir. Ebeveynler daha fazla çocuğa sahip olarak bir gün çocuklarından birinin yoksulluktan kurtaracak kadar başarılı olabilme ihtimalini ya da kendilerine bakacak bir çocuk sahibi olma ihtimalini artırmak isteyebilirler.

Ayşe Olgun
📨 ayyseolgun@gmail.com
Subscribe
Bildir
12 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SÖMESTR TATİLİNİ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİZ ?

SÖMESTR TATİLİNİ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİZ ?

Sonraki
1917 FİLM İNCELEMESİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.