SÖMESTR TATİLİNİ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİZ ?

Bir dönem boyunca yapılan çalışmaların ve sarf edilen emeğin karşılığında güzel bir karne görmek hem öğrenci açısından hem de aile açısından büyük bir mutluluk kaynağıdır.

Peki, iki hafta süren bu tatili en verimli şekilde geçirmenin yöntemleri nelerdir?

İki hafta süren tatil boyunca her öğrencinin farklı bir beklentisi oluyor. Bazı öğrenciler eksiklerini gidermeyi seçip ders çalışırken bazı öğrenciler ise televizyon izleyerek, bilgisayar oynayarak zamanlarını geçirmeyi tercih ediyor. Gelecek dönemi iyi karşılamak için mutlaka iyi bir şekilde dinlenmek gerekir. Aynı zamanda ders tekrarı yapmalı, ara ara soru çözmeli ve yeni konuları gözden geçirmeyi ihmal etmemeliyiz. Tatil boyunca sadece televizyon ve telefon ile zaman geçirmek dinlenmek değil tam tersine yorgunluk yaratıyor. Bu yüzden dengeyi iyi sağlamaya özen göstermeliyiz. Her öğrenci tatil süreci içinde uygulayabileceği bir tatil planı çıkarmalıdır. İçinde dinlenmeye, ders çalışmaya, bol bol kitap okumaya muhakkak zaman ayrılmış olmalıdır.

BİLGİLER TEKRAR EDİLMEZSE UNUTULUR

Zihnimiz öğrendiklerini tekrar etmediği sürece %75’ini bir haftada, %66’sını ise bir günde unutuyor. Öğrendiğiniz bilgileri ancak tekrar ettiğiniz sürece kalıcı hale getirebiliriz. Özellikle uzun zaman önce öğrenilen konularla ilgili çalışırken çok fazla hata çıktığını fark eden öğrenciler, mutlaka genel tekrar yapmalıdırlar. Konu eksiği olduğunu fark eden öğrenciler, konuları sınava kadar yetiştirememekten korkan öğrenciler, bu tatil sürecinde önceliği eksik konuları tamamlamaya ayırmalıdırlar.

Tatil süresince ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeninizi dinlendirmek, zihninizi rahatlatmak ta tekrar yapmak, ders çalışmak kadar önem taşıyor. Tatil programınızı oluştururken; izlemeyi planladığınız filmlere öncelik verebilir, arkadaşlarınızla görüşmeler ayarlayabilir , yakınlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Uzun zamandır yapmak istediğiniz fakat vakit bulamadığınız aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Tüm bunları belli bir ölçü içinde planlayarak, kendinize ayırmanız gereken zamanın, rehavete dönüşmesine izin vermemelisiniz. Günlük programlarınız içinde az bir süre de olsa ders tekrarlarına ve kitap okumaya zaman ayırmalısınız.

TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN 10 TAKTİK

Sömestr tatili nasıl verimli geçirilir sorusuna öğrenciler kadar veliler de yanıt arar. Bu konuda yardımcı olmak adına on madde belirledik gelin bunlara birlikte bakalım 🙂

1- Ailenizle zaman geçirin;  Aileniz de eğitim dönemi sürecinde sizinle birlikte bir tempo içinde olur. Onlar da sizin gibi birlikte vakit geçirmeye, sohbet etmeye ihtiyaç duyar. Birlikte yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri geçirmek için sömestr harika bir fırsattır.

2-Sömestr tatili sonrası için hedefler belirleyin; tatil boyunca geçmiş dönemi değerlendirmek, yeni dönem için neler yapmanız gerektiğini düşünmek için bol bol zamanınız olur. Eski dönemde yaptığınız hatalar varsa onları gözden geçirmeli ve yeni dönem için yeni hedefler belirlemelisiniz. Örnek olarak, yeni dönemde daha fazla kitap okumam gerekiyor, daha fazla soru bankası çözmem lazım gibi yeni ve somut hedefler belirleyebilirsiniz.

3-Tatil Programı hazırlayın; mutlaka bir tatil programınız olsun. Günlük olarak neler yapmanız gerektiğini hatırlatan bir plana uymak işinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Planın yazılı olmasına özen gösterin. Çünkü bu şekilde daha kalıcı hale gelecektir. Gezeceğiniz, televizyon izleyeceğiniz, ders çalışacağınız, tekrar yapacağınız, kitap okuyacağınız zaman dilimlerini belirleyin. Elinizden geldiğince bu programın dışına çıkmayın.

4-Ders çalışın; yapılan en büyük hatalardan biri 2 hafta boyunca okula gitmeyecek, servise binmeyecek olmanın verdiği rahatlıkla rehavete kapılmaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için esnek bir program içinde günlük olarak ders çalışmaya zaman ayırın. sömestr için de bir ders çalışma hedefi belirlemek harekete geçmeniz için önemlidir.

5-Konu tekrarı yapın; konu tekrarı yapmak, sömestr tatili nasıl verimli geçirilir sorusuna verilecek en önemli yanıtlardan biridir. Tatil boyunca geçmiş dönemde öğrendiğiniz konuları gözden geçirebilir, günlük ufak tekrar süreleri ile tüm konuların tekrarlarını yapabilirsiniz. Böylece bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlarsınız.

6-Eksik konuları tamamlayın; eksik kalan konuları tamamlamak, yeni döneme daha iyi bir performansla başlamayı sağlar. Öncelikle eksiklerinizi tespit etmelisiniz. Eksikleri tamamlamak için her gün düzenli olarak tekrar yapın. Her gün iki ayrı dersten tekrar yapmak, hem sıkılmanıza neden olmaz hem de daha rahat tekrar etmenizi sağlar.

7- Yeni konulara göz gezdirin; eski konularla ilgili eksiklerinizi tamamladıktan sonra sömestr tatili nasıl verimli geçirilir sorusuna yanıtlardan biri de yeni konulara göz atmaktır. Öğrenilecek yeni konu hakkında önceden bilgi sahibi olmak, bilgilerin zihinde daha kalıcı olarak öğrenilmesini sağlar.

8-Bol bol kitap okuyun; kitap okumak, tüm yaşamımızı etkileyecek önemli bir alışkanlıktır. Eğitim dönemi içinde ders çalışmaları nedeniyle kitap okumaya daha az zaman ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Sömestr bu durumu telafi etmek için kaçırılmaz bir fırsattır. Okumayı planladığınız kitapları önceden belirleyerek, tatil başlar başlamaz harekete geçebilirsiniz.

9-Sosyal faaliyetlere zaman ayırın; tiyatro, sinema, konser gibi sosyal faaliyetler kişisel gelişiminiz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kendinize zaman ayırırken içinde mutlaka sosyal faaliyetleri içiren programlar oluşturun. Arkadaşlarınızla izleyeceğiniz bir tiyatro sonrası birlikte fikirlerinizi paylaşma şansı elde edersiniz. Karşılıklı eleştirilerde bulunarak, farkında olmadan sömestr tatili nasıl verimli geçirilir sorusuna yanıt bulmuş olursunuz.

10-Gezin, dinlenin; Okul süresince en çok gönlünüzce gezmeyi, dinlenmeyi özlersiniz. Günlük programınızda biraz daha geç uyuyup, biraz daha geç uyanabileceğiniz bir esneklik verebilirsiniz. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Unutmayın ; okul başlamadan birkaç gün önce eski düzeninize dönmelisiniz böylece okul süresince uyum sorunu yaşamamış olursunuz. Daha önceden görmek istediğiniz yerleri belirleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle küçük gezi programları yapabilirsiniz. Böylece tatil süresince motivasyonun yükseleceği aktiviteler sayesinde yeni döneme tam odaklanacak şekilde başlayabilirsiniz.

Ayşe Olgun
📨 ayyseolgun@gmail.com
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnanılmaz Anane Ve Yasakları Olan Mistik Bir Yahudi Akımı ‘’Hasidiler’’

İnanılmaz Anane Ve Yasakları Olan Mistik Bir Yahudi Akımı ‘’Hasidiler’’

Sonraki
Yoksul Aileler Neden Daha Çok Çocuk Yapıyor?

Yoksul Aileler Neden Daha Çok Çocuk Yapıyor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.