İnanılmaz Anane Ve Yasakları Olan Mistik Bir Yahudi Akımı ‘’Hasidiler’’

 Unorthodox… Netflix’de son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir dizi. Kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen genç bir kadının yaşamını konu alıyor. Görücü usulü evliliğe karşı olan ve mensubu olduğu dini topluluktan kaçmaya çalışan bu genç kadın yeni bir hayat kurabilme umuduyla Berlin’e yerleşmeye karar verir.

Dizide genç kadının mensubu olduğu bu dini topluluk mistik bir Yahudi akımı olan ‘’Hasidiler’’dir. Uzun paltoları, erkeklerin saçlarının yanlarından sarkan uzun bukleleri ve siyah şapkaları ile kalabalık bir şekilde dolaşan bu Yahudileri mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür.  Ultra- Ortodoks olarak isimlendirilen ‘’ Harediler’’ in alt tabakasını oluşturan Hasidiler 18.yy’da Doğu Avrupa’da ortaya çıkmışlardır. Avrupa kıtasında yaşarlarken maruz kaldıkları çeşitli baskılar neticesinde Amerika’ya göç etmek zorunda kalan bu topluluğun Yahudi nüfusunun yüzde 5’ini oluşturduğu düşünülmekte.

Hasidik kelime olarak ‘’Dindar, sofu’’ anlamlarına gelmektedir. Bu düşünceyi benimseyen kişilere ise ‘’Hasid’’ ismi verilir. Topluluğun kurucusu  ‘’ İsrael Ben Elizer’’ dir. Elizer, ‘’Besht’’ olarak da anılır. Şifacı olan Besht zamanla etrafında azımsanmayacak derecede takipçi oluşturmaya başlar. İlk takipçilerine ‘’Kutsal topluluk’’ ismini verir. Bu topluluk 1800’lerde tüm Avrupa’da yayılmaya başlayınca büyük bir muhalefet ile karşılaşır ‘’Mitnagdum’’, en büyük korkularının ‘’Sahte Mesih’’ olayının yeniden yaşanması olan bu topluluk 25 yıl boyunca bu hareketi bastırmak adına büyük bir çaba sarf eder. Tüm bu çabalara rağmen o dönem Hasidiler ’in en fazla büyüdüğü dönem olmuştur. 1840 yılında anlaşan bu iki grup ‘’Agudat Yisrael’’ adıyla yeni bir siyasi parti kurmuştur. Partinin amacı; Siyonist hareketlere karşı Ortodoks Yahudileri temsil etmektir.

Hasidilikte en önemli kavram ‘’Devekut’’tur.  Devekut Tanrıya olan bağlılığı ifade ederken ona karşı büyük bir sevinç ve istekle ibadet etmek şeklinde de yorumlanabilir. Her şeyde bir kıvılcım olduğuna inanırlar ve bu kıvılcımları tekrar Tanrı’ya ulaştırmayı amaçlarlar. Bir diğer önemli kavram ise ‘’Tsaddik’’tir. Sadık kişi anlamına gelen bu kavram diğer kişilere Tanrı’ya ulaşmaları konusunda yardımcı olmaktadır. Yahudilere göre; Tsaddik olmadan Tanrı’ya ulaşmak mümkün değildir. Yerine getirilmesi gereken ibadetler ve zorunlu olan emirler ancak kalbin niyeti ile yapılırsa Devekut’a ulaşılmaktadır. Ayrıca ;

Hasidizm’e göre Tanrı, Kudüs topraklarını Yahudilere yasaklamıştır.

Ayşe Olgun
📨 ayyseolgun@gmail.com
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İçimdeki Savaş
Sonraki
SÖMESTR TATİLİNİ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİZ ?

SÖMESTR TATİLİNİ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİZ ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.