Virüs Kapmadan Seyahat Etmek

Tüm dünya pandemiyle boğuşurken, insanlar farklı bir ayrışmanın içine girdi. Bir kısım insanlar pandemiyi abartıp kendilerini ev hapsine aldılar. Sosyal hayatla tümden bağını koparanlar oldu.

Bir kısmı pandemiyi umursamayanlar grubu bu grup devletin koyduğu tüm yasakları çiğneyip sonrasında cezalandırılan grup oluyor. Haberlere malzeme olan grupta bunlar.

Bir kısmı da itidalli bir grup yasaklara riayet edip hayatı kendine zindan etmeden yaşayan ve başına bir hastalık geldiğinde olgun karşılayan grup.

Ben bu itidalli gruba tüyo vereceğim. Çünkü birinci gruba ve gruba ne söylersem boş biri hayatı kendine ve çevresine zehir etmeye kararlı diğeri de hayatını bir macera parkuru olarak görüp kendisini ve yakın çevresini tehlikeye atmayı seven grup.

Şimdi tatil ve ya seyahat konusuna dönecek olursak yapmamız gerekenleri şöyle sıralayablirim.

1. Her şeyin başı temizlik seyahata çıkmayı düşünüyorsak öncelikle kendi aracımızın temizliğine dikkat etmeliyiz. Şayet toplu taşıma aracını tercih edeceksek burda da temizliğe dikkat etmeliyiz. Araçlarının temiz olduğundan emin olduğumuz firmaları tercih etmeliyiz.

2. Dezenfektan mutlaka kendi aracımızda olmalı ve her saat de bir ellerimiz dezenfektan ile temizlenmeli ve temas halinde olduğumu her yer dezenfekte edilmeli özellikle toplu taşıma da daha dikkatli olunmalı.

3. Araçlar mutlaka havalandırılmalı sadece kendi aracımızın havalandırma filitreleri kontrol edilmeli, ve camlar açılarak içeri temiz havanın girmesi sağlanmalı.

4. Konaklama yerleri olarak daha önce gidip temizliğinden memnun kaldığınız yerlere gidilebilir veya rezervasyon yaptırmadan önce pandemiden dolayı ne tür bir tedbirleri var. Onlar öğrenilebilir.

5. Tatil yerinde de kalınana odanın ve özellikle mutfak  persoleninin temizliğine dikkat eden yerler tercih edilmeli.

6. Tatile gittiyseniz kapalı yerde zaman harcamak yerine açık alanlarda zaman harcamalısınız. Açık havada yürüyüş, dağcılık, ok atma, gibi açık alanda yapılan sporlar tercih edilmelidir.

7. Her ne olursa olsun bu hastalık bir imtihandır. İnsanın canını corona değil. Allah alır eceli gelen gider. Corona bir sebebtir. Ancak tedbirlere uymakda bir kazadır.

Corona kader ise tedbir almak kazadır. Allah’ın kaderinden Allah’ın kazasına sığınmak gerek.

Yasemin Irmak
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI
Sonraki
ERKEN KALKAN YOL ALIR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.