İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI

Türkiye’de İkinci El Araç Piyasası

İkici el araba pazarı ilk arabanın üretiminden günümüze kadar süregelen önemli bir ticaret sektörü. dönem dönem ekonomik krizler, savaşlar, piyasa bilinmezlikleri bu sektörü etkilese de ikinci el piyasası her zaman önemli bir yere sahiptir.

geçtiğimiz 2020 yılında patlak veren, herkesi evine kapatan kovit-19 tabi ki her sektörü olduğu gibi ikinci el araba sektörünü de sekteye uğrattı. 2019’un sonlarında başlayan fiyat artışı 2020 sonlarında gerçekten de zirveye ulaştı bir yılda fiyatı tam tamına iki katına çıkan araçlar halende alıcı buluyordu. peki ya nereye kadar gidecekti bu fiyatlar? “2021’e kadar”. takvimler 2021’i gösterdiğinde Türkiye’de ikinci el araba sektörü durma noktasına gelmişti ve ve rakamlara döküldüğünde ikinci el araç satışlarının %82 gerilediği açıklanmıştı. 

Kimse araç almıyor. Peki neden?

Dedik ya aman vermeyen kovit-19 ortaya çıkmıştı ve piyasayı bir bilmezlik almıştı işte tam da onun etkileri. Ekonomik sıkıntılar yaşanan ülkemizde, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artarken sıfır araçlara bayiiler tarafından yapılan zamlar, ikinci el piyasasını da etkiliyor fiyatlar inanılmaz bir şekilde yükseliyordu. Hal böyle olunca genci, yaşlısı herkes araba alıp satmaya başladı. Zarar etmek imkansız ve kar payı çok iyiydi. Fiyatların bu keskin yükselişi karşısında insanlar artık devletin ÖTV indirimini yapacağını düşünmeye başlamış, bununla ilgili haberler yazılıyor ve insanlar tam emin oldu derken ikinci bir şok yaşamıştı. 

ÖTV zammı indirim bekleyen herkese ters köşe yaptı ve fiyatlar birden zirve noktasına çıkmaya başladı. zirve noktası da bugün günümüz. ikinci el fiyatları sıfır araç fiyatlarını geçti ve sıfır araç almak isteyenler bayilerde araç bulamadı yada teslim tarihleri çok uzundu. Türkiye’de vaka sayıları tırmanışa geçti ve bir günde 30 bin korona vakası görülmeye başladı, kısıtlamalar geldi. İkinci el araba piyasası buna karşın duraklamaya başladı ve  altın, gümüş ve dolar kuru düşünce insanlar yatırımlarını ikinci el arabalardan alıp bu alanlarda yatırım yapmaya başladı. ikinci el araba fiyatları her bir araba başına ortalama 10 bin TL düştü buna karşın fiyatların düştüğünü görenler araç almayı tamamen bıraktı ve ikinci el piyasasında %82 duraklama meydana gelmiş durumda.

Peki Araç Fiyatları Düşmeye Devam Edecek Mi?

Benim fikrimce fiyatlar belli bir süre daha düşebilir. bilinmezlik devam ettiği sürece aracını satmak için fiyat düşüren araç sahiplerini takip eden diğer araç sahipleri de fiyat düşürüyor. Bayilere gelen arabalar daha rağbet görüyor. Türkiye’ye gelen kovit-19 aşısı kovit-19’un  etkilerini düşürmeyi başarırsa genel piyasalarda hareketlilik olduğu gibi ikinci el piyasasında da hareketlilik meydana gelecektir. ve düşen araç fiyatları yerine yükselen araç fiyatları da görmemiz olağan.

emre-klszoglu
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bugün Günlerden Hava Buz

Bugün Günlerden Hava Buz

Sonraki
Virüs Kapmadan Seyahat Etmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.