Tüm İncelikleriyle 10 Adımda Manipülasyon Teknikleri

En az iki kişinin birbirine bilgi aktarma sürecine iletişim diyoruz. Bu aktarım sözle yahut jest ve mimiklerle olmaktadır. İletişim kurarken birinci öncelik iletilecek mesajın karşıya ulaşmasıdır. Mesaj ulaştıktan sonra ise etkilemek, tesir altına alma süreci başlar. Hatta bu durum karşınızdaki kişi veya kişileri etkileyerek parmağınızda oynatmaya kadar gider. Bu etki seviyesi insani sınırları aştığı an adına manipülasyon diyoruz.

Manipülasyon kişi veya kişileri kendi iradeleri dışında ve istemsiz bir şekilde yönlendirme işlemidir. Manipülasyonu günlük hayatımız içinde bilinçli veya bilinçsiz fark etmeksizin kullanmaktayız. Örneğin evdesiniz ve dışarı çıkacaksınız eğer annenize “Dışarı çıkabilir miyim?” diye sormayın. Giyinin ve tam kapının önüne geldiğinizde “Anne, dışarı çıkıyorum.” diyin ve çıkın. Evet işte annenizi manipule etmiş oldunuz. Muhtemelen anneniz olayı kavrayana kadar çoktan dışarı çıkmış olacaksınız. Ona soru sorup cevap beklemek yerine direkt yaptığınız eylemi gösterdiniz ve amacınıza ulaştınız. Bu arada eve geri geldiğinizde farklı bir senaryo ile karşılaşabilirsiniz bunu da önden söylemiş olayım. 😀 Peki asıl soruya gelelim. Manipülasyon nasıl gerçekleşir? İşte size 10 adımda manipülasyon teknikleri serim. Buyursunlar efendim..

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

1- Belirsiz Olun

Bir durumu veya eşyası anlatırken her şeyi tam manasıyla anlatmayın aralara boşluk bırakın. Aradaki boşlukları karşınızdaki kişinin beyni tamamlayacaktır. Böylece aktarmak istediğiniz mesajı doğrudan ve daha az efor sarf ederek aktarmış olacaksınız. Karşınızdaki kişi kendi algısında boşlukları doldurarak oluşturduğu şeyin ondaki manasının sizde de aynı olduğunu düşünecektir. Ve sizi kendi gibi görmeye başlayacaktır.

2- Hobi ve İlgi Alanlarını Hedefleyin

İnsanların benimsedikleri görüşleri, hobileri ve ilgi alanları onların karakteristik özelliklerini gösterir. Eğer etkilemek yani manipule etmek istediğiniz kişiye bu özellikleri üzerinden giderseniz ona ulaşmış olursunuz.  Örneğin arabesk müzik seven birisine Müslüm Gürses’i anlatarak iletişime başlayın. Böylelikle sizi kendisine yakın hissedecektir. Çünkü aynı şeyden hoşlanıyorsunuz. Eğer pop tarzında giderseniz sizi çok da şey etmeyebilir. Kısaca karşınızdakine siz de ondanmışsınız gibi yapın.

3- Kendinizi Zayıf Gösterin

Karşınızdaki kişi ile iletişiminiz halinde kendinizi zayıf gösterirseniz onun bir anda kendini yücelttiğini fark edersiniz. Artık sizden çekinmiyordur. İşte manipüle süreci tam olarak bu esnada başlar. Çünkü karşı taraf kendi koruma mekanizmasını sizden aldığı enerjinin etkisiyle düşürmüştür. Siz onun nazarında hiçbir şeysiniz. Ve bu saatten sonra sizden büyük hamleler beklemeyecektir. Ama siz tam da beklemediği anda ona atak yapacaksınız. Ve almak istediğinizi alacaksınız. Örnek verecek olursak tehlikeli insanların yapacakları hamleleri herkes az çok kestirebilir. Eyleme döküldüğü zaman ise kimse şaşırmaz. Ama güçsüz bir insan eş bir eylem de bulunduğu zaman herkes şaşkınlıkla ona odaklanır ve daha çok korkarlar.

4- İnsanları Sınıflandırın

İnsanlar yapıları gereği kendileri gibi olanlarla bir arada olmayı ve aynı şeyleri yapmayı severler. Farklı olanların yanlarında yeri yoktur. Çok klasik bir örnek verelim. İos işletim sistemi kullanmayı sevenler vs Android kullanmayı sevenler. Bu ikili ölümüne kapışır. İos severler ios sisteme sahip cihazların pahalı olmasından dolayı kendilerini diğerlerinden ayırır. Buna bir de Apple’ın ötekileştirici pazarlama tarzı eklenince hoop insanlar bir anda kendilerini bir sınıfa adapte etmeye uğraşırlar. (İşte kardeşlerim biz böyleyiz. Ama bakın onlar böyle…)

5- Bağımlılık Yaratın

Karşınızdaki kişinin size bağımlısı hale gelmesi manipülasyonun altın kuralıdır. Gerekli bağımlılığı yarattığınız an manipülasyon eylemi sağlıklı bir şekilde başlayabilir. Etrafınızda olan kişiler size bağımlı oldukları an onlara her istediğinizi yaptırabilirsiniz. Bu bağımlılık maddi veya duygusal şekilde olabilir. Şirketinizde çalışan birisi size maddi olarak bağımlıyken, anneniz size duygusal olarak bağımlıdır. Ve her ikisine de yaptırmak istediğiniz şeyi kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Manipülasyon teknikleri içerisinde saydığımız ilk dört maddeyi gerçekleştirebilirseniz bağımlılık kendiliğinden oluşacak ve işiniz daha da kolayaşacaktır.

6- Akıl Oyunları ve İlluzyonlar Yaratın

Bilgi aktarımı sırasında jest mimiklerinizi çokça kullanın karşınızdaki kişinin alıgısı ile oynamış olursunuz. Böylece anlattıklarınızdaki her şeyi tam manasıyla kavrayamaz. Devamında ise anlatım yolunuzu uzatın ve son söze öyle gelin. Bu durumda karşınızdaki kişi söylediklerinizi tam olarak idrak edemediği için ya kökten reddecek ya da kesin bir şekilde kabul edecektir.

7- Israr Etmeyin, Tekrar Edin

Elde etmek istediğinizi karşı tarafa sürekli sürekli isteyerek alamazsınız. Çünkü bu şekilde doğrudan veto edilebilirsiniz. Ve ısrarınızdan ötürü karşı taraf kendisini iletişime kapatır. Ama isteğinizi konuşmalarda aralar ufak ufak sıkıştırırsanız amacınıza ulaşmanız daha olası olacaktır. Sohbet aralarında inceden ilettiğiniz mesajlar karşı tarafın bilinçaltına da bir yandan işlenecektir. Bu da haliyle işinizi kolaylaştırır. Yani suyu yavaş yavaş ısıtın arkadaşlar.

8- Duygulara Oynayın

İnsanlar duygusal oldukları esnada yelkenleri indirirler. Buradaki duygusallık sadece hüzün değil tabi çok mutlu olduğunuzda da aynı durum geçerlidir. Eğer karşınızdakinin duygusal durumunu anlayabilir ve o duygusuna göre hareket edersiniz savunmasız kaleye doğrudan girmiş olursunuz. Ardından da istediğinizi alır ve çıkarsınız.

9- Lider Değil, Yoldaş Olun

Eğer çevrenizdekilere bir anda üstünlük taslarsanız. Tası tarağı toplayıp oradan ikileme vaktiniz yakın demektir. Liderlik yanını bastıran karakterlerden sadece zayıf olanlar korkarlar. Genele yayılamazsınız. Ama onlara onlardanmış gibi yaparsanız. Ulaşacağınıza kısa yoldan varırsınız. Siyasetçilerin sıklık ile halk ile iç içe görünme çabaları, dostane tavırları tamamen bununla ilgilidir.

10- Sen İstediğin İçin Değil O İstediğin İçin

Bu son madde manipülasyon teknikleri içerisinde en çetrefilli ve etkili olanıdır. Bakalım neymiş. Arzu ettiğiniz şey ulaşmak için tamamen kendiniz çabalarsanız muhtemelen yorulacak ve sonuca kolay yoldan ulaşamayacaksınız. Ama karşınızdakini yönlendirerek, aslında kendiniz için istediğiniz şeyin sanki onun faydasına bir şey gibi ona anlatırsanız o da size istediğini verecektir. Örneğin canınız sıkılıyor ve dışarı çıkmak istiyorsunuz ama arkadaşınızın pek o havada olmadığı belli eğer ona hadi ya dışarı çıkalım derseniz sizi reddebilir. Ama ona: “Yahu senin neyin var bitkin görünüyorsun hadi çıkalım bir şeyler içelim.” derseniz onun faydasına bir şey istiyormuşsunuz gibi düşünür ve sizinle dışarı çıkar.

 

 

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Korkunç güzelsin 🌼
Sonraki
Türkiye’nin Arap Şehri: Vizesiz Arap Topraklarına Gidebilirsiniz

Türkiye’nin Arap Şehri: Vizesiz Arap Topraklarına Gidebilirsiniz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.