Blasphemous- bu nedir ya ?

   Blasphemous, The Game Kitchen tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan bir Metroidvania video oyunudur. Oyun 10 Eylül 2019’da Nintendo Switch, PC, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülen oyundur. 

  İLK İZLENİM

Blasphemous, , dark souls’un karanlık temasına bayılmış biri olarak, dark souls’a benzer bir oyun bulma arayışımın sonucudur. Tabi ben de bu oyuna ön yargı ile yaklaştım. 2D platform oyunu en fazla ne kadar güzel olabilir, beni en fazla ne kadar içine alabilir sorularıyla girdim oyuna. Blasphemous’un bu ön yargıyı kırması çok kısa sürdü. Daha ilk cutscenede ne oluyor lan burada, ne yapıyorsun manyak herif tepkisini verdim. Düşmanının kanını kafasından aşağıya döken bir adamı gören herkes aynı tepkiyi verirdi herhalde. 

HİKAYE

  Blasphemous’un hikayesini anlamak için kelime anlamı bize hayli yardımcı olmaktadır. Blasphemous’un Türkçe karşılığı kafirdir. Anlayabileceğiniz gibi kontrol ettiğimiz karakter bir kafir. Karşılaşmış olduğumuz her NPC(non-player character)’in bize tövbekar demesinden anladığım kadarıyla da karakterimiz bir hayli pişman. Oyunun hikayesi ne kadar ilgimi çekse de Hristiyan mitolojisinden esinlenmiş olması anlamamı bir hayli zorlaştırdı. Örneğin oyunda ana merkez olan ”Miracle” yani mucizenin betimlemelerinin karışıklığı oyunu bitirmiş olmama rağmen mucizenin ne anlama geldiğini anlamamamla sonuçlandı. Eğer Hristiyan mitolojisine ilginiz varsa bu oyunu mutlaka oynamanızı  tavsiye ediyorum.

GARİPLİKLER – KOMİKLİKLER

Öldükten sonra ekranda çıkan AFAROZ EDİLDİN yazısı bir hayli komiğime gitti. Kardeşim ben öldüm öldüm ben meleklere hesap veriyorum şu an beni dinden atsan ne olacak :D. Bunun haricinde oyun çok ciddi ilerlerken karşıma Hz. Musa’nın kız kardeşi Meryem’in hiç hayal etmediğim bir şekilde çıkması beni hayli şaşırttı. Mini eteği ve mavi gül dövmeleriyle işte Meryem:

Not: 18 yaş altı arkadaşlarımızın oynamasını, yoğun şiddet ve kandan ötürü kesinlikle tavsiye etmiyorum. İyi günler, iyi oyunlar 🙂

ibrahim-karaca
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ANNEANNEMİM AKIL ALMAZ MACERALARI
Sonraki
Hayatım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.