Human Body Exhibition: İçimizdeki Evren

İnsan vücutları sadece bedenden ibaret değildir. Bedenimizi tanımak kadar insan vücudunun daha derinlerini keşfetmek hayata olan bakış açımızı değiştirecektir. Bu eşsiz yolculuğa birlikte keşfe çıkalım.

İlk defa 20 Ağustos 2005 yılında Tampa, Florida’da açılan bu sergi 1995 yılında açılan Body Worlds adlı serginin bir benzeridir. Sergide gerçek insan vücudunda yer alan iskelet sisteminden başlayarak sırasıyla kas, sinir, dolaşım, sindirim, solunum, idrar ve üreme sistemleri yer alıyor. Ayrıca fetal gelişim ve tedavi edilen vücutları da sergiye dahil etmişlerdir. Toplamda yirmi vücut içeren sergide çürümemesi ve deforme olmaması için polimer koruma adı verilen plastinasyon tekniğinin bir evresi olan kalıcı işlemlerle korunan ve insan vücutlarını tüm şeffaflığı ile gösteren sergidir.

Plastinasyon Nedir?

Anatomide kullanılan vücutları ve vücut parçalarını korumak amacıyla kullanılan bir tekniktir. Bu teknik ilk kez 1977 yılında Alman anatomist Gunther von Hagens tarafından geliştirilmiştir. Bu işlemde su ve yağın yerini belli plastikler alır. Bu durum numunenin kokmamasını ve çürümemesini sağlar. Plastinasyonun ilk adımı olarak formaldehit bazlı bir çözelti kullanılır. Formaldehit ve diğer solüsyonlar dokuların ayrışmasını önler. Ayrıca belli bir dereceye kadar sertlik de sağlar. Bu durum numunenin şeklini korur. Gerekli parçalara ayırma işlemi yapıldıktan sonra -20 santigrat ila -30 santigrat derecede bir aseton banyosuna yerleştirilir. Aseton 6 hafta boyunca iki kez yenilenir ve aseton tüm suyu çeker.

Üçüncü aşamada numune daha sonra silikon kauçuk ve polyester gibi bir sıvı banyosuna yerleştirilir. Vakum oluşturarak asetonun düşük sıcaklıkta kaynatılması sağlanır. Aseton buharlaşıp hücreleri terk ettiği zaman geriye sıvı plastikle dolu hücre bırakır. Daha sonra plastiği sertleştirmek için gaz, ısı ve ultraviyole ışık kullanılır ve vücutlara belirli şekiller verilir.

İnsan hakları savunucuları, cesetlerin infaz edilen Çinli mahkumlara ait olduğunu ve kurbanların ailelerinin bu duruma rızası olmadıklarını iddia etmişlerdir. Fakat Çin hükümeti, ortaklarının temsillerine dayandığını ve cesetlerin idam mahkumlarına ait olmadığını dile getirmiştir. Bir başka kaynaktan alınan bilgiye göre de şahısların ölmeden önce vücutlarını bağışladıkları yönündedir.

Şahsım adına ifade etmeliyim ki hayatımda gördüğüm en müthiş sergiydi. Sergi, tüm çıplaklığıyla kafada soru işareti kalmayacak şekilde düzenlemiş. Tabiki tabuları olan kişilere sergiyi önermiyorum. Araştırmalarım sonucu halihazırda sergilerin devam etmediği yönünde fakat denk gelirseniz mutlaka bu deneyimi yaşayın.

Bana bu ufak yolculukta eşlik ettiğiniz ve yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Mutlu kalın.

B. Şirin Erpolat
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
anne
Sonraki
Boşluk

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.