Meksika’da Görüp de Şaşırmamanız Gereken 10 Şey

Meksika’da Görüp de Şaşırmamanız Gereken 10 Şey

Latin gecesine pijamasıyla gelip, pisti kasıp kavuran 50 yaşındaki amca.

Ciddi ciddi böyle insanlar latin gecelerinde fırtına estirebilir. Sakın onlara senin evde üçlü koltukta uyuklaman lazım bakışı atmayın. Ben yaptım orası ayrı. Siz benim gibi davranmayın…

Meksika'da Görüp de Şaşırmamanız Gereken 10 Şey

Çocuk parkında köpeklerin eğitimi için özel tasarlanmış küçük park.

O kadar ki ” ayy 3 aylık çocuklara park yapmışlar.” diye sevinip girip gezerken köpek sahiplerinin orada eğitim verdiğini görünce şok olabilirsiniz. Ben rezil oldum siz olmayın.

Tek yanaktan öpüşmek.

Bu daha önce de bahsettiğim bir konu. Hala alışamadığım gerçeği de cabası. Ulan tek yanak ne ya? Verem miyim ben? Bulaşıcı hastalığım mı var benim? diye derin düşüncelere itildiğim adetleri.

Yaşlı amca ve teyzelerin spor aşkı.

O kadar büyük bir spor aşkı ki ben sabah 7 de zor kalkmışım ders olmasa okula gitmem insanlar o saatte parkta spor yapıyor. Ben ilk gördüğümde kendimi hala rüyada sandığım için derse geç kaldım. Ciddi ciddi spor yapıyorlarmış.

Evi elektrik süpürgesiyle değil fırçayla süpürmeleri.

Ev sahibimden elektrikli süpürge istediğim zaman gülmüştü. Ben de dedim ki “Temizliği bedavaya yapacağım.” Meğer o iş öyle değilmiş güzel kardeşlerim. Elektrikli süpürge kullanmıyorlarmış. Hayır ben bu süpürgeyle evi temizlesem annem arkasıyla beni döver evi tozuttun diye. Affet anne, kızın artık profesyonel bir ev kızı değil.

Meksika'da Görüp de Şaşırmamanız Gereken 10 Şey

Sokaktaki dönerciler.

İlk gördüğünüzde “ooohahhahahaha we are everywhere.” Diye düşünerek yanına yaklaştıkça denemeye cesaret edemediğim dönerci amcalar. Bir takım efsaneye göre domuz eti bir takım efsaneye göre tavuk eti. İspanyolca öğrenir öğrenmez ilk deneyeceğim şeylerden.

Evde çamaşır makinesi olmaması.

Oha falan demeyin. Adamlar tasarruf için evlerde bulundurmuyor. Hemen hemen her sokak başında kuru temizlemecileri görürsünüz zaten. Onları kilosu 15 peso ya yani yaklaşık 2.5 TL’ye kullanabilirsiniz. Gayet güzel, temiz ve ütülü teslim alıyorsunuz. Gelecekteki ev hanımlarının dikkatine, fırsat ayağınıza geldi. “Tasarruf, çevreye saygı, küresel ısınma…” diyerek çamaşır derdinden kurtulur, vaktinizi kendinize ayırabilirsiniz.

Marketlerde köpek kıyafetlerinin satılması.

Ben ilk gördüğüm de koşa koşa bebek elbisesi diye gittim. Almaya kalktım sözde hediye götürecektim Türkiyeye üstündeki köpek fotoğrafı görünce kendime küfürler ederek uzaklaştım. Ben şaşırdım siz şaşırmayın.

Sokakta sizden borç istemeleri.

Aman bizde de para dileniyorlar aynısı, sadece buradakiler biraz daha kibarlaştırmışlar, borç diyorlar.

Yolda laf atan ve sinyal yakan amcalar.

Bir an olsun beni ülkemdeki ruh halimden mahrum bırakmayan o amcalara selam olsun. Sayelerinde belirli periyodlarla kendimi Türkiye!de hissediyorum. Dünya bir kaç saniyeliğine Türkleşiyor…

Bonus: Kızların teklif etmesi.

Aman bırak şimdi demeyin ciddi ciddi kızlar teklif ediyor. ” Ben tabi ki bir kezban coolluğunda banane önce o yazsın dediğim için hala yalnızım.” Not: Latin kızları sandığınız gibi uzun boylu yuvarlak hatlı, efsane güzel değil beyler. Zaten efsane güzel olanları dizilerde ve filmlerde izliyorsunuz, bilin istedim.

Meksika'da Görüp de Şaşırmamanız Gereken 10 Şey

Extra bonus: Pesma

Beni sokakta gördüğünüzde Türklük paçamdan akıyor olacağı için kendimi de sıkıştırdım. Kampüste kulaklıksız Ahmet Kayalar dinlemeler mi dersiniz, bağıra bağıra küfür etmek mi hepsi bende mevcut. Adeta Türklerin Meksika’daki tek örneğiyim. Olur da bir gün beni görürseniz Meksika’da şaşırmayın.

Kapak Fotoğrafı: Photo by Jo Jo on Unsplash


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yeni Nesil Çılgınlık: Gamerların Yeni Tercihi Pokemon GO
Yeni Nesil Çılgınlık: Gamerların Yeni Tercihi Pokemon GO

Yeni Nesil Çılgınlık: Gamerların Yeni Tercihi Pokemon GO

Sonraki
Japonya Hakkında Bilmediklerimiz ve Bilinmesi Gerekenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.