Japonya Hakkında Bilmediklerimiz ve Bilinmesi Gerekenler

Japonya Hakkında Bilmediklerimiz ve Bilinmesi Gerekenler

Bugün rotamızı biraz Uzak Doğu’ya çevirdik ve JAPONYA ile ilgili bugüne kadar duymadığınız ve duyduğunuzda çok şaşıracağınız 10 ilginç bilgiyi derledik…

Japonya ile ilgili bugüne kadar duymadığınız ve duyduğunuzda çok şaşıracağınız 10 bilgi

Japonya’da yaklaşık 127 milyon insan yaşıyor ve buna rağmen işsizlik oranı yüzde dördün altında. Ellerindeki iş gücünü bu kadar verimli kullanabiliyor olmaları takdir edilesi…

Japonya’nın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de ülkedeki yüksek intihar oranı. Her yıl ortalama otuz binden fazla kadın ve erkek intihar ederek yaşamına son veriyor.

Japonya’da üretilen animasyon filmleri ve televizyon şovları bütün dünyada üretilenlerin yaklaşık yüzde altmışını oluşturuyor.

Japonya’da bir çok şirket, çalışanları için sabah egzersizleri organize ediyor ve çalışanlarının güne hem zinde başlamalarına hem de sağlıklı kalmalarına olanak sağlıyor.

Japonya’da her yıl yüzlerce deprem yaşanıyor. İnanılmaz…

Japonya neredeyse hiç göç almıyor ve nüfusunun yüzde yüzüne yakınının ırkı Japon.

Japonya’nın adını ekonomi haberlerinde çok duymasak da adamlar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahipler. Tabii ki şu an için ilk iki sırayı Amerika Birleşik Devletleri ve Çin aralarında paylaşmış durumda…

Japonya Hakkında Bilmediklerimiz ve Bilmeniz Gerekenler

Şimdiki bilgi biraz enteresan. Japonya’da evlatlık almak diğer dünya ülkeleri gibi olağan fakat burada ufak bi farklılık var ve bu evlat edinme şekli epey yaygın… Japon aileleri daha çok yetişkin erkekleri evlat edinmeyi tercih ediyorlar. Yanlış duymadınız… Yaşını başını almış koca koca adamları. Tabi haklı sebepleri de var. Örneğin zengin Japon aileleri şirketlerini miras bırakacakları bir erkek çocuğa ihtiyaç duyabiliyor bazen. Bence makul bir sebep.

Japonya’da okullarda temizlik görevlileri çalışmıyor… Onun yerine salıyorlar gidiyor gittiği yere kadar… Şaka şaka 🙂 Kimler yapıyor bu işleri derseniz; öğrencilerin ve öğretmenlerin ta kendisi. Bence muhteşem bir uygulama… Belki o zaman biraz daha özenli davranırdık!

Japonya Hakkında Bilmediklerimiz ve Bilmeniz Gerekenler

Son madde benim için olmazsa olmazdı. Bu yazının da mimarı olan dedemle geçen hafta yaptığımız bir telefon görüşmesinde inanılmaz bir bilgi edindim kendisinden. Bana Hiroo Onoda adında bir Japon askerden bahsetti. Onoda 1945 yılında, 2. Dünya Savaşı sırasında bir adaya göreve gönderiliyor, tam 29 yıl boyunca bir ormanda gizleniyor ve hayatta kalmayı başarıyor. Aradan geçen bunca zamandan sonra kendisini bir turist fark ediyor.

Onoda, göreve gönderilirken kendisine asla teslim olmaması emrinin verildiğini ve ancak komutanının kendisine söylemesi durumunda teslim olacağını söylüyor. Bunun üzerine adaya gelen binbaşının emri üzerine Onoda’nın 29 yıllık macerası son buluyor. Japon insanlarının bu onurlu, kararlı duruşu her zaman beni çok etkilemiştir. Kendisini saygıyla andıktan sonra bu haftalık yazımı burada noktalıyorum.

Sizlerin de Japonya ve Japonlarla ilgili ilginç bilgileriniz varsa, ya da özellikle merak ettiğiniz ve araştırmamızı istediğiniz bir konu varsa lütfen aşağıda yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşmayı unutmayın 🙂


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

kooplogger

Yazar: Tuğberk Süslü

@kooplog

ModeratörBlog YazarkooploggerBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum