Taiwan (Çin Cumhuriyeti): Çin’e Kafa Tutan Ülke Hakkında Merak Edilenler

Taiwan (Çin Cumhuriyeti): Çin’e Kafa Tutan Ülke Hakkında Merak Edilenler

Bu yazı biraz özeleştiri niteliği taşısa da bugün sizlere Dünya’nın bir ucunda yaşayan, ve yaptıklarıyla bizlere ilham verebilecek kardeşlerimizden bahsetmek istiyorum. Birçok kez adını dahi karıştırdığımız, haritada nerede olduğundan dahi haberimizin olmadığı bir ülkeden; Taiwan’dan… Evet evet Taiwan, Tayland değil 🙂

Çin'e Kafa Tutan Ülke: Taiwan Hakkında Merak Edilenler

Dünya’ya daha doğrusu çevremize hep olduğumuz yerden bakıyoruz; iki sokak ötede ne olmuş o bile ilgimizi çekmiyor, eğer konunun magazinsel bir değeri yoksa. Her gün her şeyden şikayet etmek bir günün olmazsa olmazlarından. Ama soruyor muyuz acaba; neleri yanlış yapıyoruz, neden şikayetlerimizin sonu gelmiyor diye? Kesinlikle hayır. Etrafımızda onlarca şey olurken, birileri bir şey yapmaları gerektiğinin çoktan farkına varmışken biz derin uykumuza devam ediyoruz, en ufak bir dış sese dahi tahammül edemeden.

Çin'e Kafa Tutan Ülke: Taiwan Hakkında Merak Edilenler

İşte tam da bu düşüncelerimin çok yoğunlaştığı sırada bir dersim esnasında Taiwan ile tanıştım. (Derste hayallere dalmıyorum tabi ki yanlış anlaşılmasın 🙂 Evet itiraf ediyorum, daha önce Taiwan’ı defalarca duymuş olsam da bu derste iki üç cümle ile duyduklarım benim açımdan çarpıcıydı. Hiçbir zaman kafamda oturtamayacağım bir yerdeydi Taiwan. Coğrafi konumundan bahsetmiyorum tabi ki. Azimli insanların ülkesi Taiwan’ı sizler de okuyunca eminim şaşıracaksınız. Yazımın devamında sizlere hem tarihsel birkaç gelişmeden ve sizi şaşırtacağına inandığım detaylardan bahsetmeyi planlıyorum, hadi başlayalım…

Taiwan, bizim bildiğimiz şekliyle Tayvan ama resmi adıyla ÇİN CUMHURİYETİ, 1912’de kurulmuştu ve o zamanki Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktaydı, daha da önemlisi ülke aynı zamanda Birleşmiş Milletler üyesiydi.

Çin'e Kafa Tutan Ülke: Taiwan Hakkında Merak Edilenler

1949 yılında yaşanan Çin İç Savaşı sonrası galip gelen Çin Komünist Partisi ülkenin kontrolünü eline almıştı. Bunun üzerine Çin Nasyonal Partisi lideri Çan Kay Şey Taiwan’a kaçtı ve Çin Cumhuriyeti’nin burada devam ettiğini Dünya’ya duyurdu.

Yeri gelmişken coğrafyasına da biraz değinelim. Taiwan bugünkü Çin’in güneydoğusunda Filipinler’in de kuzeyinde yer alır ve bir ‘’Ada Ülkesi’’ dir.

Çin'e Kafa Tutan Ülke: Taiwan Hakkında Merak Edilenler

1971 yılında ise tam bilemediğim sebeplerden Taiwan, Birleşmiş Milletler’den çıkarıldı.

Sadece 23 Ülke Tarafından Tanınan Bir Ülke: Taiwan (Çin Cumhuriyeti)

Günümüzde sadece 23 ülkenin resmi olarak tanıdığı bir ülkeden bahsediyoruz, o yüzden şimdi söyleyeceklerimi bu çerçeven okuyun lütfen!

Taiwan’ın 2015 yılındaki ihracat rakamı 284.9 Milyar Dolar. Bu size bir şey ifade etmediyse diye söylüyorum; Türkiye’nin 2015 yılında yaptığı ihracat 143.9 Milyar Dolar. Yani ben tanımıyorum bu Taiwan’ı, Taiwan da kimmiş demekle olmuyor o işler. Sonuçta adamlara bu paralar gökten gelmiyor, ortada bir ticaret var, hem de tüm Dünya’yla.

Yine 2015 verilerine göre kişi başı Gayri Safi Milli Hasıla Türkiye’de 9.261 Dolar olarak açıklandı. Önce Türkiye’nin rakamını verdim ki sonu sürprizli olsun diye 🙂 Taiwan’da bu rakam 48.800 Dolar. Biz tanıyorduk ama tanımamazlıktan gelelim en iyisi 🙂

Çin'e Kafa Tutan Ülke: Taiwan Hakkında Merak Edilenler

Tabi bu rakamlar dediğim gibi kendi kendine ortaya çıkmıyor. Adamlar uyanmış ve güçlü olmak zorunda olduklarının farkındalar. İşte bu yüzden haftada 70 saat çalışıyorlar ve bunu severek yapıyorlar.

Tabi gençlerine de çocuklarına da yatırım yapıyorlar ki Dünya’nın en iyi matematik skorları da yine Taiwan’dan çıkıyor… Ve tabi en yüksek IQ seviyeleri de.

Bugün ne mi yapıyorlar? Söyleyeyim; Çin’e kafa tutuyorlar. Ama ihracat gelirlerinde en büyük pay sahibi de yine Çin 🙂

Ayrıca kültürel anlamda bizlere çok benzediklerini de eklemeden edemeyeceğim. Onun detaylarını da başka bir yazıya saklayalım. Diyeceğim şu ki; artık uyanmalı ve çok çok çok çalışmalıyız. Dünya çok hızlı yol alıyor. Artık peşlerinden koşmak da yetmiyor. Depar atmalıyız ve bu sahnede biz de varız demeliyiz.

Kaynakça:

*http://thefactfile.org/interesting-facts-taiwan/
*http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-turkiye-2015-yilinda-yuzde-4-buyudu-40078599


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

Tuğberk Süslü
Co-founder @kooplog
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
CS:GO: Büyük Küçük Herkesin Severek Oynadığı Oyun
CS:GO: Büyük Küçük Herkesin Severek Oynadığı Oyun

CS:GO: Büyük Küçük Herkesin Severek Oynadığı Oyun

Sonraki
Meme Kanseri Nedir? Nasıl Korunmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Meme Kanseri'nden Nasıl Korunmalıyız,Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Meme Kanseri Nedir? Nasıl Korunmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.