Gulca katliamında direnişin isimlerinden Mirzehmet Abliz

Ulusları ayakta tutan sonsuza kadar var olmalarını  sağlayan tarihe altın harflerle  geçen  kahramanlar vardır.

Mirzehmet Abliz, Gulca’da Çin   işgalcilerinin yaptığı soykırıma direnen Uygurlara  direniş ruhunu aşılayan  çağımızın  modern Kürşadlarındandır.

Uygur gençleri müthiş bir iman gücü ile  direniş gösterdi , 1 yılı aşkın süre işgalci Çin ordusuna karşı direndiler , On binler şehit oldu  , yüzbinler cezaevine atıldı , genç bir jenerasyon yok edildi . O yıl gerçektin Uygur halkı için kara bir yıl oldu . nerede ise her aileden şehit cenazesi uğurlandı , futbol stadyumlar mahkemeye çevrildi peş peşe idam  , müebbet hapis , 10 ile 25 yıl arası hapis cezaları verildi , idam edilenlerin ailesinden kurşun parası istendi . 

Çin   Doğu Türkistan nın Gulca şehrinde büyük bir katliam gerçekleştirdi .Bu katliama direnen  kahramanlardan Mirzehmet Abliz da bir senelik direnişinin ardından 1998 yılı tutuklandı ve sözde 18 yıl hapis cezası verildi ( halen ceza evindedir ) .

Kendisi ve ailesi için işkencesi , acısı , hasreti ,bitmek bilmeyen 18 yıl başladı , aynı yıl baba oldu . oğlunu  23 senede 4 yada 5 kez görmüştür . Çin yasasına göre düşünce ve siyasi mahkumlar 1 . Derece akrabaları dışında hiç kimse ile görüştürülmüyor .

Vatan ,Bayrak, Millet, hürlük  için tüm malvarlığı ve hayatından vazgeçen milyonlarca isimsiz kahramanlardan biri . 24 sene geçmiş olmasına .Mirzehmet Abliz gibi isimsiz kahramanlarımızı unutmadık . Unutmayacağız .

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.