Model United Nations(MUN) Hakkında Her Şey | kooplog.com

Model United Nations(MUN) Hakkında Her Şey


Model United Nations - MUN Nedir?

Birkaç günlüğüne Birleşmiş Milletler delegesi olup dünyayı kurtarmaya var mısın?

Peki, “MUN” ile bu hayalinizi gerçekleştimek mümkün desem .

Mahallede, okulda, evde ya da arkadaşlarımızın arasındayken siyasetten, dünyadan, politikadan bir mesele açılsın kimse o konuyu senden daha güzel savunamaz değil mi? O kısacık süre zarfı içinde dünyayı kurtaracağına inanıp adeta bir Erdoğan, Obama, Clinton kesilmez misin herkesin başına? Heyecanlı heyecanlı anlatır da durursun, çeşitli örneklerkle fikrini savunmaya çalışırsın. Ama bilirsin ki sohbet döner dolaşır “Amaaan Dünyayı sen mi kurataracaksın ” a gelir. Klasik…

Olsun,üzülme kardeşim ben seni harcatmam buralarda.


 

Model United Nations - MUN Nedir?
E sen madem dünya meselelerine bu kadar ilgili ve hassassın. Dünyada olup biten krizlere, problemlere karşı harika çözüm önerilerin var. Ah şu ülkenin başında ben olaydım bunların hiçbiri başımıza gelmezdi diyorsan ,Birleşmiş Milletler delegeleri rolünü üstlenmeni sağlayan, ülke sorunlarını ele aldığın ve çözüm projeleri üretmeni fırsat sağlayan MUN yani Model United Nations senin için biçilmiş bir kaftan…


MUN mu ?

Model United Nations yani Türkçe açılımı ile Model Birleşmiş Milletler; Birleşmiş Milletler’in içerik ve şekil olarak kopyası olan MUN’a dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenir ve öğrenciler komitelerinde gerçek dünya meselelerini tartışmak için çeşitli okullarından katılırlar.


Nasıl Katılabiliriz ?

Belli zaman dilimlerinde çeşitli okullar MUN’un duyurusunu yaparlar. Bireysel olarak katılabileceğiniz gibi üniversitenizde bu işlerde uğraşan bir MUN Kulübünüz varsa okulunuzu temsil etmek adına grupça da katılabilirsiniz. Şahsen ben Işık Üniversitesinde okuyorum ve harika bir MUN kulübümüz var. MUN öncesi kendi aramızda bol bol alıştırma yapar ve başkanımız sayesinde hangi okul hangi MUN’u düzenliyor haberdar oluruz..


Süreç nasıl ilerliyor?

Öğrenciler önce hangi komitede yer almak istediklerini belirtir. WHO, NATO, WTO,UNICEF ,UNESCO, Güvenlik Konseyi, Silahsızlanma Komisyonu vb. komiteler var. Daha sonra katılacağınız MUN’a artık hangi okul organizasyon düzenliyorsa sana bir komiteyle ve o komitede temsil edeceğin ülke ile geri dönüş yapar. Tebrikler artık o komitede bir delegesiniz. Daha sonra o öğrenci Mun’a kadar o komite için seçilen konuyu ve temsil edeceği ülke hakkında iyi araştırma yapar, konuşmalar hazırlar, notlar alır. Amaç delege olarak ülkeni komitede en iyi şekilde temsil etmek. Kimse ülkesini kötü temsil eden bir delege olmak istemez değil mi?


Model United Nations - MUN Nedir?

Çok Ciddiyiz.

Evet, MUN’ a katılmak bir ciddiyet gerektirir. Okulda, derste göstermediğiniz ciddiyeti burada göstermeniz beklenir. Öncelikle daha önce bahsettiğim gibi konuna iyi hazırlanmış olman gerek, yok konuma iyi hazırlanmadım yok Zimbabwe de neresiymiş, neden oranın delegesi oldum ki şimdi derseniz komiteyi yürüten ( Chair olarak hitap edilir) kişi sizi boş gözlerle etrafa bakarken öyle güzel yakalıyor ki şaşırıp kalabiliyorsunuz benden söylemesi. Nitekim başıma böyle bir olay gelmişti. İlk katıldığım MUN konferansında Ürdün’ü temsil ediyordum ve konumuz İşid’di ve işin kötüsü oturduğum yer Haliç’i görüyordu. Konuşmalar hararetlenince ara ara tatlı tatlı dalıyordum pencereden. Ne güzel kuşlar, böcekler , çiçekler diye iç geçirirken sağolsun Chair bunu affetmedi ve “Evet, Ürdün delegesi bu konu hakkında ne düşünüyorsun? “ diyince halimi görecektiniz. En son nerde kalmıştık bakışlarıyla etrafıma bakarken bir şeyler ağzımda geveledim ve uslu uslu yerime oturdum. Evet, dersimi bir güzel aldım. Siz siz olun benim gibi öyle manzaraya, çiçeğe, güneşe dalmayın. Her an tetikte olun .


Giyim Kuşam

Artık bir delegesiniz. Havanızdan geçilmiyor. E haliyle sizden güzel, tertipli giyinmeniz beklenilmekte.. Öyle şortumla, kot pantalonumla yok parmak arası terliklerimle asi delege ayaklarına sakın girmeyin . Nitekim uyarılırsınız. Hatta ve hatta tatlı bir Chair’e denk gelirseniz sizi komiteye almama lüksüne bile sahip. Demiştim en başta. MUN ciddiyet ister. Tabi ben yine 3. Mun konferansımdı sanırsam komitemde İsveç’i temsil ediyordum. Nasıl olduysa ve nasıl bir kafayla o sabah komiteye ponçikli bir kazakla katılmıştım. Baya bildiğin Nil Karaibrahimgil havasındaydım. Komitede söz alıp güzel güzel konuşma yaptıktan sonra Chair’im “ İsveç delegesi, giydiklerine biraz özen gösterirsen sevineceğim “ diyene kadar da ne giydiğimi fark etmemiştim. Sorry’ler ile geçiştirdim ama, ne diyim haklıydı. Neyse o gün marjinal bir delege olarak etrafta dolaşmıştım. Olur öyle arada dimi?

Model United Nations - MUN Nedir?


Unutmayın: We

Genelde unutulan bir kuraldır. Sonuçta siz komiteye girerken kimliğinizi dışarıda bırakıyorsunuz. Kişisel düşünceleriniz artık hiç önemli değil. Siz artık o ülkenin delegesisiniz ve o ülkenin politaka ve çıkarlarına uygun olarak konuşmalısınız. Haliyle de ben olarak konuşamıyorsunuz. Hep Biz. Biz böyle düşünüyoruz, biz böyle yapıyoruz. Biz buna katılmıyoruz. Biz Almanya delegesini burdan kınıyoruz vesaire.


Model United Nations - MUN Nedir?

Komitelerin işleyişi nasıl?

Evet, size bir takım kurallardan bahsettim. Yok iyi hazırlanacaksınız yok güzel tertipli giyineceksiniz… Peki hepsi bu kadar mı ? Tabiki HAYIR. Mun tam bir kurallar dünyası. Kendine has bir işleyişi bir düzeni var. Bu işleyiş nasıl, kurallar nelerdir daha ayrıntılı bakalım.

Komitedeyken öncelikle bir Roll Call ile açılış yapılır . Yani yoklama; kim var kim yok. Ülkenizin ismi söylendiğinde önünüzde yer alan ülke pankartını kaldırıp “ Present” demeniz yeterlidir.

Model United Nations - MUN Nedir?

Daha sonra tüm ülke temsilcileri konferansın başında bir açılış konuşması yapar.( Opening Speech) Genel bir konuşma yaparsın. Konferansta bulunmaktan ne kadar mutlu olduğunu hep beraber güzel çalışarak ne güzel, verimli çözümler bulabilceğinizi…vesaire bahsedip yerine oturursun. “Honorable Chair, fellow delegates” harika bir başlangıç cümlesidir. Nerdeyse her delege öncelikle bu cümeyi söyler ve daha sonra arkasından“ first of all .. “ cümlesi takip eder. 15 delege konuşurken size şimdiden bir gına gelmesi olası hatta ve hatta kendinizi ya sabır çekerken de bulabilirsiniz  E delege olmak kolay değil bu devirde .
Sonrasında General Speakers List açılır. Burda isteyenler ismini yazdırır. Bu listedeki birkaç delege konuştuktan sonra hevesli bir delege Modarated Caucus açmak için talep eder. Moderated Caucus ile delegeler belli bir süre zarfı içinde komitede tartışılması istedikleri konuları talep eder. Daha sonra konular Chair tarafından oylamaya sunulur. Oylamayla hangi konu yüksek ilgi gördüyse önce o konuyu öne süren delege konuşur arkasından diğer delegeler söz alıp o konuyu kendi ülke çıkarlarına uygun olarak tartışır.

Moderrated caucus açmak için şu kalıbı kullanabilirsiniz : moderated caucus to discuss (…..konuyu söyleyin) in (…… kaç dakika konuşulsun bu konu) and each speaker time is( …. Her delege dakika konuşsun )

Model United Nations - MUN Nedir?

Yeterince moderrated caucus yapıldığına inanan Chair, günün ilerleyen saatlerinde birisinin bir unmoderated caucus açmasını talep eder. Unmoderated caucus da bir nevi lobicilik faaliyetidir. Verilen süre zarfı içinde tüm delegeler yerinden kalkar kiminle konuşmak isterse yanına gider. Komite yavaş yavaş gruplara bölünür.

Evet, Komitenin yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz, fikirler havada uçuşuyor. Amerika delegesi Rusya delesesini eleştiriyor, Malezya delegesi barış istiyor. Yeni Zelenda delegesi yoruldu eve gitmek istiyor, Norveç delegesi akşamki partiyi düşünüyor… Komite belki iki gruba ayrıldı belki daha fazla belki de bütün delegeler o konuda uzlaştınız bir bütün oldunuz. Harika! Ama daha bitmedi. Şimdi sizden Birleşmiş Milletler’e sunulmak üzere bir resolution paper yazmanız beklenilmekte. Benim şahsen MUN süre zarfı içinde bir resolution paper yazma kısmı en zorlandığım zamandır, çünkü onun da kendine göre prosedürleri var. Eğer ilk Mun ‘sanız bu işe atılmayın derim altından kalkamayabilirsiniz. Genelde daha deneyimliler bu işe girişir. Nasıl yazılır merak ediyorsunuz şu linke biz göz atın. http://bestdelegate.com/model-un-made-easy-how-to-write-a-resolution/

Model United Nations - MUN Nedir?

Tebrikler, ortaya resolution paper çıkardınız. Önce oylama yapılır düzeltme yapılmak isteniliyorsa da “amendment“ verilir (Motion to Introduce an Amendment). Duruma göre düzeltme yapılır ve tekrar oylanır. Oylama bittikten sonra alkış kıyamet yeni yasa kutlanır ve konferans son erer. Oleeey!


İLGİNÇ ŞEYLER

•Mektup olayı.

Mun’da en cool şeylerden biridir. Hele ilk MUN’da iseniz delegeler konuşma yaptıkça mektupların havada uçuşmasını şaşırmayın. Bu mektuplar bazen lobicilik faaliyeti olarak kullanılsa da bazen de delegeler başka delegenin konuşmasını çok beğendiği ya da konuşmanızda bir yeri anlayamadığı için yazmış olabilir. From ve to kısımlarını doldurup gereğeni yazıp elinizi kaldırsınız. Komitenizdeki görevli mektunubunuzu alır ve delegeye iletir. Aman sakın mektupta komitede gözünüze kestirdiğiniz kıza akşam napıyorsunuz diye sormayın. Nitekim komitedeki görevliler önce bu mektubu vermeden okuyor ve eğer konuyla alakalıysa veriyor. Yoksa arkanızdan pis pis sırıtırlar.

Model United Nations - MUN Nedir?


Gossip Box

Mun’un en keyifli en eğlenceli anıdır. Genelde her komitede bir tane kapalı kutu olur. Orda herkes gün içinde anonim dedikodu yazıp atar. Komite bittikten sonra bunlar açılıp tek tek okunur. Neler neler çıkar bu gossip box ta. Yok Fransa delegesinden gözlerimi alamıyorum. İtalyan delegesi ne kadar şımarık bir insan. Yok İngiltere delegesi tam bir prens charles. Akşam Malezya delegesini yemeğe çağırsam acaba gelir mi….Gülmemek elde değil bu süre zarfı içinde ve ne platonik aşklara şahit olmuşumdur bu gossip box sayesinde.


Mun’un sana kazandırdıkları

Her şeyden önce topluluk önünde konuşma korkunuz varsa bunu yenmek için harika bir fırsat sunuyor MUN. Hatta çok samimi söylüyorum benim ilk MUN’a katılma amacım buydu. Yani bitmek bilmeyen heyecanımı yenmek. Çünkü benim için topluluk önünde konuşmak hele herkesin önünde bir konuyu tartışmak onu savunmak inanılmaz zor bir şeydir. Ama mun sayesinde bunu yendim diyebilirim. Tabi ki ilk başta ben de çok zorlandım. Söz alıp konuşma yapmak istediğimde ellerim titrerdi. Ama inanın bu durum geçiyor ve alışıyorsunuz. Yeter ki üstüne gidin. Hatta İsveç delegesi olarak katıldığım son MUN’da ödül almıştım . Şimdi ise MUN’a katılmak için can atıyorum. İnanın bu hale geleceğim hiç aklıma gelmezdi. Mun kesinlikle insanı kişilik olarak çok geliştiriyor ve potansiyelinizi görüyorsunuz. Neymişm ben yahu! havalarına girmeniz mümkün. Dünya’nın çeşitli yerlerinden güzel insanlarla tanışmak da işin cabası.Bu yüzden her bir üniversite öğrencisinin mutlaka deneyimlemesi gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.


Model United Nations - MUN Nedir?

Ayrıca Mun sayesinde problem çözmenin ne kadar zor olduğunu, bir konuda ne kadar çok değişik doğrunun değişik yaklaşım şekilleri ve değişik çözüm yolları olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca bazen temsil ettiğiniz ülke ile kendi bireysel düşünceleriniz uyuşmayabilir. Ama siz o ülkeye göre hareke etmelisiniz. Ülkenize aykırı bir konuşma yapamazsınız. Örneğin komitede kürtajı tartışıyorsunuz eğer İran delegesi iseniz kürtaj yapılmalı diyemezsiniz.
Diğer bir güzel yanı ise konuyu tartışırken başka bir delegeyi dinlerken o meselede göremediğiniz kaçırdığınız şeyleri görebiliyosunuz. Mesele uzlaşmak olunca empati yapmayı uzlaşmayı öğreniyorsunuz. Sadece kendi doğrularınızı dikte etmek değil karşındakini de anlamak konuyu onun perspektifinden görmeyi çalışıp ortak bir karara varmayı öğreniyorsunuz. En önemlisi de tüm bunları yaparken düşmanca, hırçın, çirkin bir dil kullanmanmadan saygı çerçevesi içinde yapmayı öğreniyorsunuz.


İyi bir CV için MUN

Ayrıca MUN; üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile, başta Harvard olmak üzere benzer saygıdeğer üniversiteler tarafından da desteklenmektedir.
Öğrenciler için en güzel yanı ise; MUN konferanslarına dahil olarak edinilen sertifikalar kişinin CV dosyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de birçok örneği olduğu gibi, MUN aracılığı ile üniversite eğitimini ücretsiz (tam burslu) gören insanlar da mevcuttur.

Sorularınız varsa, ya da daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden veya e-mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.


Kaynak:

İyi Bir CV için: ‘MUN’BU


 

Aslı ERDOĞAN
asli@kooplog.com


Beğendiniz mi? Beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşın!

Fikrinizi alalım?

Bayıldım! Bayıldım!
59
Bayıldım!
Çok Eğlenceli Çok Eğlenceli
29
Çok Eğlenceli
Çok Faydalı Çok Faydalı
43
Çok Faydalı
Çok İyi! Çok İyi!
37
Çok İyi!
Ehh İşte.. Ehh İşte..
7
Ehh İşte..
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
4
Zaman Kaybı

Yorumlar 7

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar,

   Başvuru yaptığınız okul, deneyiminize göre size uygun bir komite ve ülke belirliyor. MUN konusunda çok tecrübeliyseniz ABD, Rusya gibi ülkeler veriliyor, aksi durumda ise Venezuela ve Malezya gibi ülkeler. Yine de belli olmaz, sürpriz 🙂 Hangi ülke olursa olsun, size verilen konuya çok iyi çalışmanız, kişisel fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bir kenara bırakmanız gerekiyor.

   Aslı – AklaKara.net

 1. Ya bu site o kadar işime yaradı ki anlatamam. 23ünde koç lisesindeki mundpye katılacağım. İlk katılışım ve saint kitts and nevis’ın ambassadorı olarak gideceğim. O opening speech olayı falan bendeymiş sanırsam. Biraz streslendim bende. Araştırma konusunda yardıma ihtiyacım var nereden ulaşabilirim ?

 2. Mun için ingilizce seviyemizin nasıl olması gerekiyor yani B2-C1 tarzı mı olmalı yoksa B1 de yeterli mi ayrıca söyliyeceklerimizi ezberlemeli miyiz yoksa kağıt kullanıla biliir mi?

 3. Merhaba, ben daha önce katılmadım ama katılmayı çok istiyorum ama böyle pat diye delege olmamız mı gerekiyor yani dinleyici olarak katılıp, işleyişi göremiyor muyuz? Çünkü toplulukta konuşma korkum var, özellikle İngilizce olunca daha korkutucu oluyor. :/

 4. Çok tşk…
  Bir şeyi kendi durumumu örnek vererek açıklığa kavuşturmak istiyorum.
  İlk kez mun e girdim. Koç lisesindeyim. Şimdi örneğin Hisar okulunda yapılacak olan mun e katılmak için baş vurdum diyelim. Bu mun de ki komitenin ne olduğu şu anda belli mi? Yada her mun de birden fazla komite olabiliyor mu? Komite tercihini ben mi belirteceğim yoksa onlar mı yani Hisar okulumu belirleyecek?

Oturum aç

Hesabınız mı yok?
Hesap oluştur

Şifreni sıfırla

Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç

Hesap oluştur

Captcha!
Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç
İçerik türünü seçin
Anket
Yazı